YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l HÜRRİYET: BÜYÜKŞEHİR’İ ALMAK HAYAL DEĞİL

11.08.2017 Cuma - 15:27

Enes Akbal Optik

Kocaeli’nin en dikkat çeken milletvekillerinin başında gelen CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçelerde iddialı olduklarını ifade ederek, hiçbirinin kazanılmasının hayal olmadığını söyledi

-Artun Umur ELMASER

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’i bugün gazetemizde ağırlayarak ülke ve kent gündemine dair önemli konuları masaya yatırdık. Kendisine soruduğumuz sorulara oldukça sıcak ve samimi cevaplar veren Hürriyet, özellikle 2019 yerel seçimlerinin üzerinde durdu. Büyükşehir Belediyesi dahil toplam 12 ilçede çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten CHP’li vekil, büyükşehiri alamamaları için hiçbir sebebin olmadığını, özgüvenlerinin önceki yıllara göre çok yüksek olduğunu dile getirdi.

TATİLİ FIRSAT BİLDİM

Meclisin tatile girmesini fırsat bilerek tüm yoğunluğu Kocaeli yerel basını ve ziyaretlere aktardığı açıklayan CHP’li Vekil Fatma Kaplan Hürriyet, “Dün genel başkanının programına eşlik etmek üzere Düzce’ye gittik. Biz genel başkanın yanında gezmekten çok köylere ziyaret yaptık daha çok. Başka illerde görevlerimiz oluyor. Emek bürosu sorumlusuyum zaten biliyorsunuz. Tüm bunların dışında geriye kalan zamanımı siz emekçi gazeteci arkadaşlarıma ayırıyorum” dedi.

YURTDIŞI ÖRGÜTLENMELERİNİ SAĞLADIK

Yurt dışında İngiltere ve Almanya’da temaslarda bulunuyoruz diyen Hürriyet, “Yurt dışı örgütlendirmelerini de bir yandan götürmeye çalışıyoruz. Birçok ülkede örgütlenmelerimizi güçlendirdik. O ayaklarımız biraz zayıftı. Şimdilerde ise baya bi güçlendirdik. Çalışmak isteyince siyasette iş bitmez. Kocaeli’de hele hele hiç bitmez. Siyaset gerçekten kolay değil. Hep aktif olmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2019 SEÇİMLERİ İÇİN DAHA ERKEN

2019 yerel seçimlerini değerlendiren Fatma Kaplan Hürriyet, “Şuanda nasıl bir politika izleyeceğimizi söylemem doğru olmaz. Ulusal gündeme daha çok ağırlık vermiş durumdayız. Adalet Yürüyüşü biliyorsunuz önemliydi bizim için. Ardından adalet kurultayı var Çanakkale’de yapacağımız onun çalışmaları var. Dolayısıyla, yerellere tam anlamıyla hiç birimiz eğilmedik. Genel Merkez’de eğilmedi. Ben sadece kendi fikir ve duygularımı paylaşabilirim. Çünkü daha delege seçimleri olmadı, ilçe başkanları seçilmedi, il başkanı belli değil. İleriyi konuşmak bu yüzden çok erken. Bütün partiler için de erken. Siyaset çünkü hakikaten yarını belli olmuyor.

KOCAELİ’YE ÇOK ŞEY KATMADILAR

AK Parti’de ciddi bir mental yorgunluk olduğunu ifade eden Hürriyet, “AK Parti’de ciddi bir mental yorgunluk var. Bunu zaten kendileri de söylüyor. Bana göre belediyeleri bir çoğunda başarısızlar. Başarılı oldukları yerler de var. Bu kadar güce, bu kadar imkana; hem yerelde hem genelde bu kadar yetkiye rağmen mesela Kocaeli’ye ne yaptılar?. Genel iktidar onlarda, başbakan yardımcıları var, ona rağmen Kocaeli’de köklü bir atılım yaptılar diyebileceğiniz bir şey gösterin bana. Bu kadar imkana rağmen. Ben bunu soruyorum ama cevap alamıyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’İ ALMAK HAYAL DEĞİL

Seçimlerle sadece İzmit’ odaklanmanın da doğru olmadığını açıklayan Hürriyet, “Bu kente haksız ediliyor. Bu kent daha iyi bir yönetimi hak ediyor. Bu kent sosyal demokrat bir anlayışla yönetilmeyi hak ediyor. Artık nefes almaya ihtiyacımız var. Kocaeli’yi en iyi de biz yönetiriz. Artık bu kişi tartışmasından bu işi çıkartıp, bu işin daha profesyonelce olması lazım. Biz artık yöntemi tartışalım. Ben bunu partime de söylüyorum. Hangi yöntemle oy almanın yolunu arayacağız. Mesela ön seçim yapıyoruz. Çok güzel yapmalıyız. Ben buna hep destek verdim, vermeye de devam edeceğim. Ama tek başına ön seçim yetiyor mu? Çünkü parti içi seçmenin tercihler ile parti dışı seçmenin tercihleri bir olmayabiliyor. İşte burada harmanlamak gerekiyor. Parti dışında da anket, esnaf yoklamaları yapılmalı. Kenti kiminle kazanabilirsek onunla yürümemiz gerekiyor. 12 ilçe ve büyükşehir için çok çalışacağız. Alınamayacak bir şey yok. ” dedi.

CHP’YE KARŞI ÖNYARGI VAR

CHP’nin halka inmeme iddiasını da değerlendiren Fatma Kaplan Hürriyet, “Gezilerin sırasında vatandaşın biri geldi yanıma dedi ki; halka inmiyorsunuz. Yahu yanınızdayım işte diyorum. Sen halk mısın diyorum, evet diyor. E ben halk mıyım diyorum evet diyor. İşte yanınızdayım diyorum. Bende sıradan bir hayat yaşıyorum. Marketten alışveriş yapıyorum, pazara çıkıyorum. Eğer halk olmak buysa hepsini yapıyorum. Villada yaşayan da halk. Çok sıradan yaşayan insanlarda halk. İşte CHP’ye bir algı yapışmış biz onu kırmakta zorlanıyoruz. Bu da medya algısıyla oluyor.

TRAMVAY’I HEP DESTEKLEDİK

CHP’li bir başkan vekil Haydar Akar’ın geçtiğimiz günlerde tramvaya binerek değerlendirmelerde bulunduğunu hatırlattığımız Hürriyet, projenin her zaman destekçisi olduğunu dile getirerek, “Biliyorsunuz bizler tramvayı her zaman destekledik. Raylı sisteme ihtiyaç olduğunu biliyorduk. Ama proje yanlışlar içerisinde tamamlandı ne yazık ki. Proje hem uzadı, hem esnaf kepenk kapattı ve karşılığını alamadı. Birde güzergah çok yanlış. Tramvayı bu kadar dolandırmak kadar saçma bir şey yoktur herhalde. Birde aldığım şikayetlere göre tramvay belli yerlerde çok fazla ses çıkartıyormuş. Bazı yerlerdi de katlettiler. Mesela Doğu Kışla Parkı” dedi.

3 VEKİL OLARAK ÇOK AKTİFİZ

CHP’nin Kocaeli’deki 3 vekili olarak oldukça aktif çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Fatma Kaplan, “Çok iyi bir iş bölümü var aramızda gerçekten. Bugüne kadar CHP’nin en büyük sıkıntısıydı o. Hep şunu söylerim. Kendi aramızdaki fikir tartışmaları çok doğal. Ama vatandaşa bu nasıl yansıyor o önemli. Hep böyle kavgalı fotoğraflar yansıtılıyor rakipler tarafından. Şimdi bu dönem biz ona dikkat ediyoruz. Ciddi bir samimiyet var aramızda. Güzel bir sevgi saygı bağımız var. Bir arada çok güzel iş bölümü yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NE DEĞİNDİ

Adalet Yürüyüşü hakkında da fikirlerini aktaran CHP’li vekil Hürriyet, “Tüm dünya üzerinde, en barışçıl, en kalabalık eylemlerden bir tanesi. Zaten yürüyüş dünya tarihine geçti. Bu çok önemliydi. Dünyada eşi benzeri olamayan bir etkinlik yapmış olduk. Bu tür eylemler hemen sonuç getirmez. Hemen ertesi gün adalet gelir mi, hayır gelmez. Ama birçok konuda farkındalık yarattı bu bir. İkincisi cesaretlendirdi insanları. Çünkü ülkede gerçekten belli başlı bunalmışlık var. Ciddi bir düşmanlaştırma politikası var. Korku siyasetinin yerini ne yazık ki cezalandırma siyaseti aldı. Adalet Yürüyüşü işte bu konuda herkesi ferahlattı” şeklinde konuştu.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet