Enes Akbal Optik

ANASAYFA l İHRACAT YÜZDE 4,6 DÜŞTÜ

01.11.2016 Salı - 13:53

Enes Akbal Optik
Ekim ayı İhracat Rakamları Basın Toplantısında açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Avrupa’da satılan her 10 ticari aracın 8’i bugün içinde bulunduğumuz tesisimizde üretiliyor. Dünya’nın beş kıtasında 82 ülkeye ihracat yapıyoruz. ” dedi

Ekim ayı İhracat Rakamları Basın Toplantısı Ford Otosan Yeniköy Fabrikasında gerçekleştirildi. Toplantıya Vali hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, KOÇ Holding A.Ş Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve çok sayıda iş adamı katılım gösterdi.

82 ÜLKEYE İHRACAT

Açılış konuşmasını yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ekim ayı verileri bugün bizlerle paylaşılacak. Sizleri ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Şuanda içinde bulunduğumuz en modern otomobil fabrikası ve aynı zamanda engelli dostu, FORD’un en önemli fabrikasındayız. Otomobil yapımında ki büyük gelişmelerimizle ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Avrupa’da satılan her 10 ticari aracın 8’i bugün içinde bulunduğumuz tesisimizde üretiliyor. Dünya’nın beş kıtasında 82 ülkeye ihracat yapıyoruz.

EKONOMİ’YE KATKI

Geçmiş yıllarda yalnızca ithalat yapıyor olmamıza rağmen teknolojimizi de geliştirerek artık daha fazla ihracat yapıyoruz. TİM verilerine göre Eylül ayında en fazla ihracat yapan sektörün otomotiv sektörü olduğu belirtildi. FORD Otosan olarak en büyük amacımız paydaşlarımıza katkı sağlamanın yanında ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktır. Biz ekonomik olarak çalışma yaparken bir yandan da sosyal sorumluluk projeleri ile de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

İHRACAT ŞAMPİYONU

Yenigün’ün ardından konuşan TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, “Bugün birçok açıdan önemli ve anlamlı bir gün. İhracat açıklamamızı her ay başka bir ilde yapıyoruz. Ama bugün 5 yıldır ihracat şampiyonu olan FORD Otosan ailesinin bir fabrikasında bu açıklamayı yapmak beni mutlu ediyor. Geçen yıl 1 milyon 360 bin üretim rakamına ulaştık. Bu yıl yine hedeflerimizi gerçekleştirmeye yakınız. Üretimde 1 milyon 500 bin rakamını yakalayacağız. Otomotiv sanayii toplam ülke ihracatının 5’te 1’ini üretiyor. Eğer bizde dünyadaki en büyük 10 ülke arasına girmek istiyorsak otomotiv sektöründe daha da büyümemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

PROBLEMİNİZ PROBLEMİMİZDİR

Burhanoğlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ülkemizi geliştiren kalkındıran iş adamları ile birlikte olmaktan sevinç duyuyorum. Biz yerel yönetimler olarak sanayici, iş adamı, tüccarımızla yan yana olmayı hedefliyoruz. Probleminiz bizim problemimizdir. Dert varsa deva da vardır. Bunu çözmek için her zaman yanınızda olacağız. Devletimizin önümüzdeki dönemde yapacağı güney otoyoluna bağlantı yolunu FORD ile birlikte yapıyoruz. Bunu en geç yılsonunda eksikleri olsa da trafiğe açmayı planlıyoruz. İş adamlarımız ile birlikte hareket etmekten dolayı memnunuz” dedi.

İMALATTA BELİRLEYİCİ ROLE SAHİP

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Türk ekonomisinin işlevselliğini, çarklarının döndüğünü, uluslararası alanda iyi yerlerde olduğunu bugün bulunduğumuz fabrikada da görüyoruz. Buna katkı sağlayan herkesi tebrik ediyorum ve bu başarı çıtası ve üretimin daha iyiye gitmesini temenni ediyorum. Biliyoruz ki ilimiz özellikle imalat sanayiinde belirleyici bir role sahip. Kocaeli dışında endüstri 4.0’ı hedefleyen ve bunu belirleyen, yönlendiren başka bir şehir olması doğru değildir.

YÜZDE 5 DÜŞÜŞ

Son olarak dünya ticaretinde daralmanın devam ettiğini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Ekim ayı ihracat rakamlarını şöyle açıkladı: “TİM Ekim ayı verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 4,6 düşüşle 11 Milyar 727 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Yılın 10 aylık sürecinde ise 2015’in aynı dönemine göre yüzde 3,7 azalışla 115 Milyar 952 Milyon Dolar ihracat yapıldı. Ayrıca geçen yıl Kasım ayından beri 12 aylık dönemde ise yüzde 5 düşüşle 139 milyar 385 milyon dolar ihracat yapıldı.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM ARTTIRILMALI

Son açıklanan verilere göre dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0,89’a çıkarmayı başardık. AB’nin ithalatından aldığımız pay ise yüzde1,27 seviyelerine ulaşarak rekor kırdı. Bu oranı daha da geliştirmek için, yüksek katma değerli üretimi arttırmamız gerekiyor. Dünya Ticaret Örgütü(DTÖ) verilerine göre küresel ticaret ilk 8 ayda yüzde 4,4 geriledi. Aynı dönemde Güney Kore’de ihracat yüzde 8,8, İngiltere’de yüzde 12,1, Çin’de yüzde 7,2 ve ABD’de yüzde 5,6 düştü.”

ÖDÜL ALAN FİRMALAR

GrıdSolutıons Grup adına Bilge Kağan Tunca’ya plaketini TİM Sektörel Komite Üyesi İlyas Edip Sevinç ve TİM Yönetim Kurulu üyesi Başaran Bayrak verdi.
Türk Pirelli Lastikleri adına Hakan Yalnız’aplaketini TİM Yönetim Kurlu Üyesi Ömer Burhanoğlu ve TİM Sektörler Komitesi Üyesi Ayhan Güner verdi.
Sarkuysan adına Tolga Ediz’e plaketini TİM Başkan Vekili TasinÖztiryaki verdi.
Tüpraş adına Saffet Özgünay Dinçsoy’a plaketini TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu verdi.
Ford Otosan adına Haydar Yenigün’e plaketini Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi verdi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet