YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Emre YILMAZ - TÜM YAZILARI

11.09.2017 Pazartesi - 20:12

Enes Akbal Optik

Türk müziğinin en farklı ve önemli isimlerinden biridir kanaatimce Erkan Oğur. Hayatını müziğe adamış, onu kendine yol edinmiş bir adam. Birçok enstrüman çalıyor, kendi enstrümanlarını yapıyor, Anadolu’yu gezerek türküler arıyor Yunus Emre’den, Karacoğlan’dan, Pir Sultan Abdal’dan. Ve tekrardan fısıldıyor kulağımıza unutulmaya yüz tutmuş eserleri.

17 Nisan 1954 doğumlu olan Erkan Oğur ufak yaşlarda birçok müzik aletini çalmaya başlamıştı. Eğitim hayatını Fizik Mühendisliği üzerine devam ettirirken aldığı karar ile müziğe yöneldi. Gitar, bağlama, keman, cümbüş gibi birçok enstrümanı çalabilen Oğur perdesiz gitarı icat eden kişidir. Erkan Oğur’a müzik filozofu yakıştırması yapmak çok da yanlış olmayacaktır. Çünkü bu işin düşünsel yönüne de çokça kafa yoran bir isim kendisi. İstanbul Devlet Konservatuarı Müzik Teorisi mezunu olan Oğur; müziğin tek ve evrensel olduğunu, insanoğlunun ise farklı yerlerde, farklı dillerde, farklı zamanlarda bu müziği birbirlerine hatırlattıklarını söylüyor. Müziklerin kaydedilmesinin aslında o eseri öldürdüğünü düşünüyor sanatçı bu sebeple de kayda mesafeli yaklaşıyor.

“Hüzün ki en çok yakışandır bize” der Hilmi Yavuz, “Ne yaparsam yapayım insan olmanın hüznü çıkıyor ortaya” diye yaklaşıyor meseleye Erkan Oğur da. Bu cümleyi onun eserlerine kulak kabarttığınızda daha iyi anlayabilirsiniz. Jazz, blues, rock, Türk halk müziği gibi birçok farklı alanda eserlere sahip olan Erkan Oğur son dönemde halk müziği alanında İsmail Hakkı Demircioğlu ile başarılı işlere ve tadından yenmeyecek konserlere imza atıyor. 12. Yüzyıldan günümüze geniş bir yelpazede türküleri hatırlatmaktalar kendilerini dinlemeye gelenlere. Onlarda gördüğüm şey çıkarların dışında insanlara müzik adına bir şey sunma çabası, türkülerin sıcaklığı ve emeklerinin samimiyeti bir arada olunca herkes susuyor ve müzikler konuşuyor.

Müzik en nihayetinde bir zevktir. Farklı zamanlarda farklı duygularda farklı müziklerden hoşlanır ve dinleriz. Erkan Oğur’un müziğinde insanın içine, hüznüne dokunan bir tını var hep. Müziği kendine düstur edinen ve insanlara bu yolla seslenmeye çalışan bu yürekli üstadın çabası olduğundandır belki, kim bilir.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet