uğur
Bilnet Okulları Kompozit Kimya Kompozit Kimya

» admin - TÜM YAZILARI

27.12.2016 Salı - 9:59

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama İzmit sokakları caddeleri bir yıldır Tramvay inşaatından dolayı yürünmez halde, kimse evine bildiği yoldan gidemiyor, insanlar evlerine gitmek için adeta cambazlık yapıyorlar.

 

Aslında İzmit için gerekli olmasa da çağdaş ve gelişmiş şehirlerde yapılan metroların ve metrobüslerin başlangıcı olabilecek tramvayın yapılmasına şahsım olarak onay vermiştim. Takip ettiğim kadarıyla tramvay ihalesini gerçekten bu konuda Dünyada ünü olan bir firma kazandı. Dünyanın bir çok ülkesinde ve şehrinde metroları , Türkiye de de bazı metro inşaatlarını yapan bahse konu firma nedense İzmit te çuvalladı. Soruşturduğum ve öğrenebildiğim kadarıyla ilk önce dışarıdan getirdiği taşeronlar şehir halkını, esnafını ve şehrin önceliklerini bilmedikleri için salla parti işe başladılar. İhaleyi yapan büyükşehir firmaya çok güvendiği için ya da bu işte acemi oldukları için kontrol mekanizmasını iyi kuramadılar. Büyükşehir tam fırsatını yakaladım dediği barları yerle bir etme sevdasına büyük yanlışlarla işe başladılar. İşyerlerinden olanların bedduasıyla başladıkları inşaatta Melih GÖKÇEK in bile ağzına düştüler.

 

Taşeronlar her bölgede esnafla inatlaşarak esnafa adeta kan kusturdular. Örnek vermek gerekirse M.Ali Paşa camisi ve Yahya Kaptan üst geçidi arasında Yenişehir mahallesinin o güzergahına ilk kazmayı Nisan ayının başında vurmalarına aradan 9 ay geçmesine rağmen halen bitirememiş ;o caddenin asfaltlanıp trafiğe açılması 3 ayı bulur. O caddedeki esnafı çok yakından tanıdığım ve arkadaşlarım olduğu için her hafta ziyaret edip durumları hakkında bilgi alıyorum. Bir çoğu zaten dükkanlarını kapattılar, büyük zarar ettiler. Dayanabilen esnafın en az zararı 100 bin tl civarında. Fırının sattığı ekmek 4 te 1 e düşmüş, baklavacı arkadaşımın her gün yaptığı işi 10 da 1 e düşmüş, balıkçılar dükkanlarını kapatmış. Yani o caddede kime dokunsanız bin ah işitiyorsunuz. Sade o caddemi sadece; nereye başladılarsa adeta işkenceye dönüşüyor o cadde de yaşamak yada geçmek.. her gün binlerce insanın geçtiği Yeni Cuma camisinin ön tarafı.. sabah ve akşam üstleri bir gidin seyredin milletin yaptığı cambazlıkları, İŞBİLMEZ taşeronların koparttığı elektrik, telefon ve çağımızın gerekliliği internet kablolarını söylemiyorum bile.

 

O inşaat nereden geçtiyse, kimi mağdur ettiyse onlar alışmışlar mağduriyete . ONLARIN EN BÜYÜK TEPKİSİ KARŞILARINDA MUHATAP BULAMAMAK. HİÇ BİR YETKİLİYE DERDİNİ ANLATAMAMAK. Ettikleri zararların tazmin edilmesini istiyorlar.

 

Şartlar ne olursa olsun ; AK PARTİ İl başkanı Şemsettin CEYHAN BU İŞE EL KOYMALI, seçim zamanı nasıl bütün sivil toplum örgütlerini toplayıp aday soruyorsa, yine bütün sivil toplum örgütlerini ve bu tramvay inşaatından dolayı mağdur olan kişi ve kuruluşları davet edip bir bilgilendirme toplantısı yapsa ,muhataplarının kendileri olduğunu anlatsa en azından bir nebze rahatlatmış olur bu MAĞDURLARI. . Belediye başkanlarının BÜYÜĞÜ de KÜÇÜĞÜ de ilk yerel seçimlerde aday değilim diyorsa , hiç olmazsa düz vatandaş olduklarında bu insanların yüzlerine bakabilsinler.

 

MUTLU VE UMUTLU YENİ BİR YIL OLMASI DİLEĞİYLE…Sevgi ve saygılarımla…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet