YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l İZMİT’TE İLKLERİN ÖNCÜSÜ YAĞIZ KEBAP

22.09.2018 Cumartesi - 12:24

Enes Akbal Optik

20 Mayıs 2015 tarihinde ilk olarak Ramada Otel’in karşısında bir aile firması olarak kurulan Yağız Kebap şuan Yenişehir Mahallesi Demokrasi Bulvarı mevkii eski KOSGEB binasındaki yeni yerinde 7 gün 24 saat boyunca hizmet veriyor.

Adnan Metin ve CSD yapının sahibi Cevdet Seyran’ın ortaklığını üstlendiği Yağız Kebap Kocaeli’de mumbar dolması, şırdan dolması ve kırkkat gibi yöresel lezzetleri vatandaşa sunuyor. 220 metrekare iç alan ve 400 metrekare dış alanda 26 personel ile bir kerede 500 kişiye hizmet veren Yağız Kebap vatandaşa 7 gün 24 saat boyunca çorba, kahvaltı, lahmacun, kebap, şırdan, mumbar, tandır sunuyor.

BAŞKA YERDE BULMALARI MÜMKÜN DEĞİL

Genelde Güneydoğu  mutfağı üzerine kurulmuş olan Yağız Kebap’ın ortaklarından Adnan Metin Yağız Kebap’ı şöyle anlatıyor “Adana mutfağı tercihimiz. Sebebi de eşim Adanalı. Adana yemeklerini çok seviyorum. Şuanda da Kocaeli’de ilk defa bizde Adana mutfağı var. Adana mutfağı derken mesela Adanalı bir ustam var. Ustamı Adana’dan getirttim. Evini tuttuk, buraya yerleştirdik. Buradaki bir Adanalı değil, hususi gittik transfer ettik. Yaklaşık dört aydır bizimle beraber. Adana mezelerini yapan bir ustamız var, kebap ustamız var. Kocaeli’de hiç olmayan şırdan dolması, mumbar dolması, kırkkat bulunuyor. Kırkkat Adana’da tablacıda yenilir. Bu ürünleri Kocaeli’de başka bir yerde bulmaları mümkün değil. Hem şırdan dolmasını hem kırkkatı hem de mumbar dolmasını biz de Adana’dan getirtiyoruz. Adana’da yaptırıyoruz, orada çalıştığımız çok ünlü bir şırdancı var, oradan getiriyoruz burada satıyoruz. Özlem duyan vatandaşlarımıza yediriyoruz.

FARKLI YÖRELERDEN LEZZETLER

Maraş usulü işkembe, kelle paçça, çürüklü tuzlama denilen çorba çeşitlerimiz var. Farklı yörelerden lezzetler de sunuyoruz. Maraş’ın çorbaları meşhur mesela, Adana’nın kebabı, şırdanı, mumbarı meşhur.  Kocaeli ilk defa kelle paça, ayak paça dil paçayı ayrı ayrı bulabilecekleri tek yer burası. Genelde gittiğiniz yerde kelle paça terbiye dersin dananın dilinden yapılmış bir çorba verirler. Biz bunu tam özüne uygun olarak yapıyoruz. Kelle paça isteyene kuzu kelleden, dil paça dedikleri zaman dana dilden yapıyoruz, ayak paça istenildiği zaman da dana ve kuzu ayağından karışık ayak paça yapıyoruz. Kocaeli’de hiçbir yerde bu şekilde bir uygulama yok.  Yine yöresel olarak Gaziantep yöresine özgün bir beyran çorbamız var. beyran çorbamız da kuzunun inciğinden denilen ön bacaklarından ve gerdanından bütün sinirleri çıkartıldıktan sonra haşlanarak yapılan harika bir etli çorbadır.

 

BU KONUDA HASSASIZ

Hammaddeye önem veriyoruz. Kuzumuz kesinlikle Balıkesir kuzusudur. Yağımız, kaşarımız Trabzon’dan gelir. Kavurmamız Rize’den gelir. Bu konuda biraz hassasız.

İKRAMIMIZ BOL

Fiyatlar piyasanın üstünde değil ama piyasanın altında da değil. Hakkı ne ise fiyatlar o şekilde. Biz de yöresel ürünler var ve ikramımız bol. Vatandaş Kebap da yese çorba da içse ikramımız bol. Balon ekmek dediğimiz lavaş her masada olur. Yine ilklerin öncüsüyüz diyeceğim. Bizim fırın ustamız bayandır. Lahmacun, pide ve kuzu tandır ustamız bayan bir arkadaşımız. Bayan arkadaşlar mutfakta çoğunlukta çünkü daha titiz çalışıyorlar. Misafirlerimize önereceğim ilk şey kuzu tandır. Kesinlikle denemeliler. Burada çorba yemeden çorba içtim demesinler. Şırdan, mumbar dolması mutlaka denenmeli. Damak tadına önem veren herkes uğramalı.

 

İşte menülerde bulunan enfes lezzetler..

 

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet