YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l “KEV TESİSLERİNDE KOCAELİSPOR’UN RUHU VAR”

09.11.2016 Çarşamba - 9:59

Zor ve imkansız projelerin adamı, AK Parti’nin ilimizdeki kurucularından, yaptığı projelerle Türkiye’ye örnek olmuş bir belediye başkanı. Evet İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’dan bahsediyoruz. Tanıyanlar bilir, tam bir görev adamıdır. İmkansız denilen her projede imzası vardır. Bu hafta İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’la güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

İşte o röportajımızın 2. kısmı;

 

*Olası bir yerel seçimde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmayı düşünüyor musunuz?

-Şu an da bu tür şeyleri konuşmak için henüz erken ancak ben hiçbir zaman bir makam mevki peşinde olmadım ve ısrarla da istemedim, bundan sonra da istemem öyle bir tarzım da yok benim, belli bir kariyerde siyasete girdim. Benden hangi alanda istifade edilirse ben o alanda çalışırım. Kenardan da destek verebilirim, benim için şu veya bu olmak zorunda değil, yani olmazsa olmaz değil dolayısıyla bizde çok ısrar etmek şık bir davranış değildir. Makam, mevkiler hele bir de böyle üst düzeydeki mevkiler takdire bağlıdır. Bir görev sunulursa o görev de biz varız oluruz. Görevden hiç kaçmadım ama ısrar da etmedim. Benim şuanda en büyük arzum İzmit Belediye Başkanlığı’ndaki görevimi bu ikinci dönemi de tıpkı birinci dönemdeki gibi en başarılı şekilde, şehre birçok şeyi kazandıran, şehir de iz bırakan bir belediye başkanı olarak kalmaktır. Şuana kadar özgün, Türkiye’ye örnek, hatta bazen dünyaya bile örnek olmuş, hiç yapılmamış bazı projeleri yapmamızın, zorlamamızın temel nedeni de budur. Hoş bir seda bırakmak istiyoruz başka bir istediğimiz yok, başka bir şeye de ihtiyacımız yok.

 

*Sokakta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’yla aranızda bir problem varmış gibi birçok dedikodu dolaşıyor, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

-Şimdi zannediyorum her dönemde belki de başka büyükşehir belediyelerinin olduğu yerlerde hep konuşulmuş hep böyle şeyleri görmek isteyenler ortaya çıkmıştır. Geçen dönem de bunun çok lafını ediyorlardı. Öncelikle şunu söyleyeyim İbrahim Karaosmanoğlu ile ilgili bizim bir problemimiz yok olamaz da. Son derece abi kardeş gibi birbirimize sevgi saygı içerisinde bir ilişkimiz var. Zaman zaman o Büyükşehir Belediye başkanı olarak ben de İzmit Belediye başkanı olarak farklı düşündüğümüz olabiliyor. Bir konuda, bir projede ya da uygulamada farklı düşünüyor olmak aramızda bir problem olduğunu göstermez, hatta daha dolu dolu çalıştığımızı gösterir. İbrahim abi benim siyasete adım attığım günden beri en sevdiğim en yakın siyaset yaptığım kişidir. Bu tür spekülasyonlar doğru değil.

“ZAMAN ZAMAN BİRBİRİMİZE KIZIYOR OLABİLİRİZ”

-Bizim devletin belediye de dahil üst yöneticilerinin birbirleriyle bir takım kişisel polemiğe girme hakları ve lüksleri de yok. Bizimkisi 15 yıldır aynı partide çok yakın siyaset yapmış abi kardeş ilişkisini hiç bozmamış, örnek ilişkilerden biridir. Zaman gelir o bana kızar belki de ben ona kızıyorumdur. Bunun konusu tamamen işlerle ilgilidir, Kocaeli’ye ve İzmit’e daha iyi işler yapabilmek için. Muhalefet de medya da iki önemli yüzü kötü görmek istiyor, böyle şeyler de seviliyor. Biz İzmit Belediyesi olarak sıradan bir ilçe belediyesi değiliz. Bende kendimi sadece bir ilçe belediye başkanı olarak görmüyorum. Ben kendimi daha farklı misyonlarda biri olarak görüyorum, ben bu partinin kurucusuyum, bir il yöneticisiyim sonra eski milletvekiliyim şimdi de iki dönemdir belediye başkanıyım. Dolayısıyla benim bazı olaylara bakış açımın farklı olması ve bunu dile getirmem çok doğaldır. Bizim yaptığımız çalışmaların hepsinin hedefi Kocaeli’nin daha iyi daha güzel olması ve bizim işimizde daha başarılı olmamızdır.

 

*Daha önce Kocaelispor’a maddi ve manevi bir çok desteğiniz olmuştu, bu desteklerin devamı gelecek mi?

-Kocaelispor’a ben kendimi bildiğimden beri önce gönüldaş olarak sonra da bulunduğum görevlerde elimden gelen desteği yaptım yapmaya da devam edeceğim. Bu bizim ve bu şehir de yaşayanların boynunun borcudur. Geçtiğimiz dönem belediye başkanı olara birçok kişi beni eleştirdiği halde ben  hiçbir zaman çizgimi değiştirmedim, ancak beni eleştirenler çizgilerini değiştirdiler. Şimdi onlar da hep birlikte haydi Kocaelispor’a destek diyorlar. Geçtiğimiz dönemlerde en zor sıkıntılı dönemlerinde bile pirim veren kişiyim ben. Tabi milletin parasını öyle veya böyle verirken de nereye gittiğini görerek veriyorum. Bizzat ellerine veriyorum yapılacak şeyleri de görünür yapıyorduk. Tesis yapılacak diyorduk, lojman verilecek diyorduk. Alt yapının tüm malzemelerini veriyorduk. Şuanda yeni dönemde bana göre başarılı bir yönetim var keşke bizim o destek verdiğimiz dönemlerde kentin diğer dinamikleri de Kocaelispor’a sahip çıksaydı.

“KEV TESİSLERİNDE KOCAELİSPOR’UN RUHU VAR”

-O dönem de iki partinin de ileri gelenleri bugünkü gibi değildi. Şimdi hepsi aynı şeyi söylüyor. Eskiden bu kardeşiniz yalnızdı. Sadece biz peşinden gidiyorduk. Dilimde tüy bitti, KEV tesisleri Kocaelispor’a verilmedikçe süper lige çıkamaz. Kocaelispor’u Kocaelispor yapan KEV tesisleridir. Ruhu oradadır ve ekonomik sıkıntılarını da orası çözecektir. Kocaelispor konusundaki görüşlerim aynı Kocaelispor eninde sonunda Süper Lig’e çıkacaktır. İzmit’te de çok güzel bir stadımız yapılıyor onun için de ayrıca uğraştık. Bu  da az bir şey değil, çok ciddi bir proje bu benim hayalim sadece Kocaelispor da değil, Birlikspor’u da Süper Lig’de görmek istiyorum. Bu arada biz belki de Süper Lig’e hepsinden önce çıkacağız, İzmit Belediye Kadın Basketbol Takımı olarak şuanda birinci ligde kafaya oynuyor,  inşallah Süper Lig’e çıkarsak büyük takımları burada ağırlarız.

 

f3

 

*Çorba çeşmelerine çok fazla rağbet var, kentte çorba çeşmeleri özellikle öğrenciler ve esnaflar arasında bir kültür haline geldi. İzmit’e yeni gelen öğrencilerimize yönelik farklı çalışmalarınız olacak mı?

-Yeni projelerimiz var. Çorba çeşmelerimiz şu anda 8 tane iki tanesi de üniversitenin içinde bir tanesi kütüphanenin yanında ve inanılmaz beğeniliyor. Günde  yaklaşık olarak on bine yakın, otuz günde üç yüz bin civarında çorba dağıtımı yapılıyor. Bu güne kadar tüm çorba çeşmelerinden çorba içilen rakam altı milyondan fazla. İlk kurduğumuz zaman tüm muhalefet benimle alay ediyordu. Şuanda Türkiye’nin birçok ilinde çorba çeşmelerimiz örnek model oldu ve uygulanıyor. Özellikle gençlerimizin çok hoşlandığını biliyorum mutlu da oluyorum. Şuanda üniversitede gençlere çok güzel bir proje yapıyoruz. Türkiye de ilk defa olan bir şey benim adaylık projemdi. Üniversiteli pazarı, üniversiteli öğrencilerin kendi aralarında alışveriş yapacakları elindeki ürünlerini eşyalarını satıp alacakları bir pazar ve içerisinde KOÜ Stor’unda bulunabileceği bir mağaza olacak. Öğrenciler satılacak şeyleri satacaklar, onun dışında bizim de bir irtibat büromuz olacak orada aynı zaman da üniversitemiz bir sosyalleşme yeri de olacaktır.  Şuanda ilk planda bir yurt yapıyoruz yarıyı geçtik yurdu bitireceğiz. Bazı mahallelerde özellikle üniversiteli öğrenciler için de geçerli gençlik merkezleri yapıyoruz. Sadece gençlerin gideceği içinde her şeyin olduğu fitnessdan, kütüphanesinden, eğlencesinden bu merkezleri yapıyoruz  şuan da bir tanesini Gültepe’de açmak üzereyiz. Bir tanesinin de ihalesini verdik, diğeri de zabıtan mahallesinde devam ediyor.

 

*Başkana ulaşmak zor mu?

-Geçen birisi yakaladı, başkanım ne zormuş sana ulaşmak dedi. Dedim bak ulaştın işte. Bazen çok kolaydır bazen çok zordur. Şimdi Başkan sabahtan gecelere kadar çok yoğun bir insan. Başkan bir kişi, 102 tane mahalle var ve bu mahallelerin her birinin bir takım işleri var. Dolayısıyla her zaman vatandaşla olmak kolay bir iş değil. İlçe küçüldükçe veya Belediye Başkanlık alanı küçüldükçe nüfus küçüldükçe görüşme kolaylaşır, büyüdükçe haliyle görüşme zorlaşır. İzmit Belediyesi de artık eskisi gibi değil. Ama ulaşmak için kolay yöntemler var. İnsanlar bana Facebook’tan ulaşabilir Instagram’dan ulaşabilir veya Twitter’dan ulaşabilirler. İnternet sitemizde Başkan’a mektup kısmından mektup yazıp yine bana ulaşabilirler. Benim kalem müdürümü arayıp başkan ile görüşmek istiyorum diye not düşebilirler ben böylece onlara geri dönebilir, buluşabilirim. Programlarıma gelseler de ulaşabilirler, açılışlar vesaire. Dolayısıyla bu anlamda da Başkan’a ulaşmak.

 

f2

 

*Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

-Bu şehirde ve bu ülkede halk demokratik hukuk devleti içerisinde seçimlerle kendini yönetecek kişiyi seçebiliyor. Bu kişilerin görevi vatandaşın adına parayı zamanı ve kaynakları yönetmek. Ancak demokrasilerde bunlardaki erk sadece belediye başkanlarında olmuyor. Zaman zaman yönetim işlerinin içine değişik inisiyatifler giriyor. Sivil toplum örgütleri etkiliyor, meslek odaları etkiliyor basın etkiliyor vesaire. Bir de böyle bireysel çıkarları için bu işi etkilemek isteyenler var. Ahlak dışı ya da rant amaçlı medya işi yapanlar var. Biz bunların hepsine görev süremiz içerisinde nasıl olması gerekiyorsa öyle bir duruş gösterdik. Ve hiçbir kaygıya kapılmadan milletin hakkını koruduk. İşimle ilgili kaygım olmaz. Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmam. Doğru bildiğim şeyden de sonuna kadar bırakmadan devam ettiririm. Bu söylediğimiz rantiye çevreleriyle çok mücadelemiz oldu onun sayesindedir ki bütçemiz 60 milyonlardan 220 milyonlara geldim. Bunun bir bedeli oluyor tabii. Yoksa ben de biliyorum bazı çevreleri susturup sürekli methiyeler dizdirmesini. Ama hiç öyle olmadım. Ucuz kahraman hiç olmadım. Bundan sonra da çizgim hep böyle devam edecek, böyle biline. 

 

Röportaj: Bigman Çakman & Damla Bektaş

RÖPORTAJIN 1. KISMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet