YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Emre YILMAZ - TÜM YAZILARI

29.10.2017 Pazar - 17:51

Enes Akbal Optik

Ekim ayını bitirmek üzereyken tamı tamına 30 gün sürecek olan kasım ayı içerisinde İzmit’te gezilebilecek, görülebilecek, izlenebilecek, dinlenebilecek bazı şeylerden bahsetmek istedim bu hafta.

1) AYLA

27 Ekim’de vizyona giren Ayla’yı bir an önce izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu yıl Türkiye’nin Oscar adayı olarak gösterilen film hikayesi ve kadrosuyla izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. Kore Savaşı’nı konu edinen film gerçek bir hikayeyi beyaz perdeye yansıtıyor. Savaş meydanında bulduğu ufak kızı sahiplenerek Kore’de bulunduğu sürece adeta ona babalık eden Süleyman Astsubay ve ona verdiği ismiyle Koreli minik Ayla’nın dramatik hikayesini konu edinen filmin başrollerini İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Ali Atay ve Taner Birsel paylaşıyor.

7

2) YENİ TÜRKÜ

Türk Müziğinin önemli gruplarından Yeni Türkü 1 Kasım’da Sabancı Kültür Merkezi’nde sevenleriyle buluşacak. Müzik kariyerine 1977 yılında başlayan grup aradan geçen yıllara rağmen yoluna başarılı bir şekilde devam ediyor. Her ne kadar şarkılarında yenik düşüyor her şey zamana deseler de, kendilerini istisna olarak tutmakta bir hayli kararlı gibiler. Keyifli geçeceğine emin olduğum bu konsere katılıp o şarkılara eşlik etmelisiniz.

“Yenik düşüyor her şey zamanaa, biz büyüdük ve kirlendi Dünya”

3) VEGA

Daha önceki haftalarda Vega’nın uzun bir aradan sonra albüm çıkartarak sevenlerini heyecanlandırdığından bahsetmiştim. Albümle birlikte turneye çıkan Vega 17 Kasım’da Kocaeli Hayal Kahvesinde olacak. Ben enerji istiyorum Yeni Türkü beni açmaz der iseniz buyurunuz Hayal Kahvesi’ne, Vega orada olacak.

4) FARELER VE İNSANLAR

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın oyunlarının genelde başarılı olduğunu düşünüyorum. Hele ki bir öğrenci olarak bu fiyatlara böyle tiyatrolar izleyebilmek büyük nimet. Daha önce izlemiş olduğum ve izlenmesini tavsiye ettiğim Fareler ve İnsanlar kasım ayında İzmit’te yapabileceklerimiz arasında. 30 Kasım’da sahnede olacak oyunun biletlerine internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bu vesile ile internet üzerinden bilet sistemini uygulamaya geçirdikleri için Şehir Tiyatroları’na bir teşekkürde bulunmak istiyorum. John Steinbeck’in klasikler arasına girmiş eserini başarılı bir şekilde sahneye koyan oyun bunun yanında başarılı oyunculuklarıyla göz kamaştırıyor. Özellikle Volkan Dinç’e şahsi tebriklerimi sunuyorum, muazzam bir oyunculuk sergiliyor.

5) KOCAELİ ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya müzesi birçok önemli tarihi eseri içinde barındıran değerli bir müze. Müze Kocaeli’nin Roma İmparatorluğu Dönemine dek dayanan geniş yelpazedeki tarihini daha yakından görebilme fırsatını sağlıyor. Yaklaşık beş bin yıllık sürece ait 5250 eserin sergilendiği müze İzmit Tren İstasyonu’nun hemen yanında bulunmakta. Roma İmparatorluğundan başlayıp Osmanlı Devleti ile devam eden birçok eseri görerek günümüze ulaşma fırsatını elinizin tersiyle itmemelisiniz. Belki de yıllardır İzmit’te yaşayıp defalarca buranın yanından geçip içine hiç bakmadınız, öyleyse işte size bir fırsat.u

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet