YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

» Gonca KARAALP - TÜM YAZILARI

04.07.2017 Salı - 9:20

 

Gördüğümüz her şey bizim algıladığımızla aynı değil. Mesela elbisemin kumaşını Perşembe pazarından 2 tl ye aldım kendim tasarladım. 2 lira oldu bana Doğan görünümlü Şahin…Ben bunu hep yapıyorum o ayrı.

Şuraya bağlamak istiyorum aslında konuyu.

Hayatta mutlu yada konforlu yaşamak için sandığımız gibi çok abartı paramızın yada çok konforlu bir arabamızın olmasına gerek yok. Yada hali hazırda illa bir sevgiliye, olmazsa olmaz bir evlada. Yani belki de sizin hayatınızda olanlar yetecek size de,siz  mecburi hayat akışına dur diyemiyorsunuzdur. Sizin hayatınız diğerleri gibi akmazsa belki size çok daha  iyi gelecek. 

Çünkü hepimizin farklı davranış tercihleri var ama biz bunu liseden sonra üniversiteye sonra bir iş bulalım ve sonra kısmetse evlilik …

Bu bir standart yaşam tarzı. Geçenlerde bir arkadaşımın çocuğunun üniversite sınavına girmediğini yurt dışına hem çalışmaya hem de dil öğrenmeye gideceğini duydum. Nasıl yani dedim girmedi mi ? Sınava. Girmedi dedi. Ben ki standart yaşanmasına karşıyım

 Hemen aklımıza ne geldi ”Ya çocuğun belki de kazanamama korkusu vardı” . Benim geldi valla. Yok yok öyle bir ihtimalde yok çocuk dereceyle bitirmiş okulu. Yani neymiş herkesin standart hayatını yaşamayı tercih etmemiş çocuk bu kadar. Dönünce belki girecekmiş sınava ama şartlar ne yaşatır bilmiyorum diye cevap veriyordu sorularımıza malum  genç. Nasılda önyargılarla insanların hayatlarını sorguluyoruz değil mi? Bırakalım herkes kendi hayatını yaşasın… Kim neyi istiyorsa ve nasıl mutlu olacaksa… Sizin insanlara sorduğunuz o gereksiz hayat sorgulatan belki de sizin içinde çok anlamsız sorular o soruyu sorduğunuz kişinin belki de hayatını etkileyecek. Sormayın söylemeyin o beyin yakan “hımm öylemi…yapamadın mı? Evlenemedin mi?  neyse olsun canım” gibi kelimeleri. Belki de sizin sorunuzun ardından illa olması gerekiyor diye mutlu olmayacağı bir evlilik yapacak. Yada işe girdi desinler diye hiç sevmeyeceği bir işe girecek.

Herkesin bir tercihi var bırakın bunun muhakemesini kendi yapsın… Size bu soruların cümlelerin kurulduğu anları bir düşünün… Kötü değil mi?

Hadi şimdi bugün daha önce yapmayı çok isteyipte yapmadığınız bir şeyi yapın…

Bunun anlamı Everest’e çıkın değil tabi ki … Gerçekten istediğiniz bir şey… Bak düşününce aklınıza bile gelmiyor dimi

O kadar düşünmüyoruz ki neyi çoook istediğimizi.

Hadi size bir fırsat

 

Sevgilerimle…

 

GONCA BERKTAY KARAALP

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet