YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l KOCAELİ’DE HOCALI SOYKIRIMI ANILDI

26.02.2018 Pazartesi - 23:26

Enes Akbal Optik

Bugün öğlen saatlerinde Kocaeli Turancı Hareket Platformu İl Başkanlığı tarafından Sabri Yalım Parkı önünde Hocalı Soykırımı anma etkinliği gerçekleştirdi. Resim sergisi düzenleyen Turancı Hareket Platformu üyeleri etkinliğin farkındalık yaratma amacıyla yapıldığını vurguladı. 

 

26 yıl önce bugün çocuk, kadın, erkek fark etmeksizin Ermeni ve Rus çetelerinin Azerbaycan’ın Hocalı beldesini ablukaya alması sonucu bir çok masum aile hayatını kaybetti.  613 Azerbaycan vatandaşının öldürüldüğü katliamda, 487 kişi ise ağır yaralı olarak kurtarıldı. Ermenilerin 1.275 kişiyi esir aldığı Hocalı katliamında esir alınan 150 kişiden halen daha haber alınamadı. 

 

Hocalı Soykırımı’nın yıl dönümü sebebiyle resim sergisi düzenleyen Kocaeli Turancı Hareket Platformu kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak istediklerini ve bu katliama sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı. Kocaeli Turancı Hareket Platformu İl Başkanı Özer Mert Özdemir yaptığı açıklamada şunları söyledi :

 

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı beldesine giren Ermeni ve Rus çeteleri bir çok aileyi, çocuk, kadın farketmeden katletti. Çok sayıda Azerbaycan Türk’ü öldürüldü. Çocuklar, annelerinin ve babalarının gözleri önünde katledildi. Hocalı’da gerçekleşen bu katliam bir soykırımdır ve bizler Azerbaycan’ı kardeş ülke olarak görüyorsak bu katliama sessiz kalmamalıyız. Bizler kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak için bugün buradayız. Bugün Türk milleti için yas tutma günüdür. Hocalı Soykırımı’nda hayatını kaybeden bütün Azerbaycan Türk’ü kandaşlarımızın ruhları şad, mekanları cennet olsun. Aziz Türk milletinin ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın tekrardan başı sağ olsun. Hocalı Soykırımı’nı unutma ve unutturma.

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet