YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları

ANASAYFA l “Kocaeli’deki FETÖ’cüleri Karaosmanoğlu’na sorun”

03.10.2016 Pazartesi - 18:24

CHP Milletvekili Haydar Akar, CHP içinde ‘münferit’ olarak 1-2 FETÖ’cünün olabileceğini ama bunların parti içinde tutunma şansının olmadığını söyledi

 

CHP içindeki ‘en sivri dilli’ 3-4 vekilden biridir Haydar Akar. Zaten bunu meclis oturumlarındaki tartışmalarda da rahatlıkla görebiliriz. Biz de Akar’la hem Türkiye gündemini hem de Kocaeli gündemini değerlendirdik.

Yaklaşık 2 saat süren röportajda; Sefa Sirmen’den, FETÖ operasyonlarına, CHP’ye yapıştırılmaya çalışılan ‘dinsiz parti’ algısından, olası erken seçime kadar her şeyi konuştuk.

Biz sorduk, o da içtenlikle cevap verdi.

 

*Sizce CHP’de FETÖ’cü var mı?

-CHP’de FETÖ’cü tutunamaz, varsa da atarız. 40 yıldır örgütleniyor diyoruz ama en hızlı örgütlendiği dönem son 14 yıllık dönem. CHP’de de münferit bir iki tane olabilir ama bunlarında tutunma şansı yoktur. FETÖ’ye sempati ile bakmış olanlar olabilir. Şimdi geçmişe dönüp baktığımız zaman yabancı çocukların Türkçe şarkılar söylemesini hepimiz duygulanarak izliyorduk. Normal insan bunların devleti ele geçirmek istediğini bilemez ama bizim üst düzey yöneticilerimizin arasında FETÖ’cü olduğunu düşünmüyorum ama Kocaeli’deki FETÖ’cüleri Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na sorun.

 

*Ülkemizin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Türkiye tehlikeli bir sürece doğru yol alıyor. Çünkü AK Parti’nin dışarıda ve içerde uygulamış olduğu politikayla Türkiye’nin içinden çıkılmaz bir noktaya ulaştığını görüyoruz. Çok hızlı unutuyoruz, hafızamızı tazeleyelim. AK Parti ilk iktidara geldiğinde başbakanlığı döneminde dış politikada yurtta sulh cihanda sulh ilkesini, kendi yandaşlarına mesaj verecek şekilde değiştirerek sıfır sorunla yola çıktı.  Fakat her tarafta sorunlu bir hale geldiğimiz açıktır. Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” kitabında bahsettiği gibi Suriye’yle ilişkilerimiz ekonomik anlamda en üst düzeyde olmalı, eğer ekonomik ilişkilerimizi geliştirir ve güçlendirirsek birbirimize bağımlılığımızı arttırır ve birbirimize karşı olası tehditleri bertaraf etmiş oluruz diyor. Doğru bir strateji aslında baktığınız zaman ama uygulanmadı. Neden uygulanmadı? Meshepsel anlamda yeni Osmanlı’cılık rüyası ve Amerika’ya sonuna kadar göbekten bağlı olduğu için. Ortadoğu’daki savaşın şuanda tek galibi İsrail’dir.

 

*Kocaeli sizce iyi yönetiliyor mu? Yerel yönetimlerden memnun musunuz?

-Bir kere şeffaf değiller. Kent Konut’ta yaşanan olaylarla ilgili eski İl Başkanı Mahmut Civelek, bana 30 bin liralık tazminat davası açtı. Yaklaşık 1 sene oldu. Kent Konut ile ilgili müfettiş raporlarını istiyoruz ama hala ulaşılamadı. Hakim talep ediyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden hala ulaşılamadı. O dönemde kent konutta çalışan daire başkanları müdürleri bir çoğu görevden alındı. Bir de bu aralar bu kentte inanılmaz bir trafik sorunu var. Transit geçişlere duble yol yapmayacaksın, tek şeritli yol yapacaksın, diğer tarafları genişleteceksin. Transit geçiş yapacak olanların hayatını kolaylaştırmayacaksın, bu kentte yaşayanların hayatlarını kolaylaştıracaksın. Çok acı bir şey söyleyeyim kent insanı kentini tanımıyor. Üzerine yükletilen yüklerin farkında değil. Derince limanı dolduruluyor, Derince’de STK’ları gezdim. Limanın doldurulacağından, kaç metre kare doldurulacağından, haberleri bile yok. Böyle bir kent denetlenmeyen bir kenttir.

 

img_1423

 

*Kocaeli’de “efsane başkan” olarak anılan ve şuanda tutuklu bulunan Sefa Sirmen hakkında ne söylemek istersiniz.

-Sefa Sirmen’i hiç suçlamamaları gereken bir konuda suçluyorlar. Kamuyu zarara uğratmak. İZGAZ’a baktığınızda 110 milyon dolara mal olmuş, ortalama 524 milyon dolara da satılmış. Yani 400 milyon dolar üzerine artı değer koymuş bir kurumdan bahsediyoruz. Baktığınız zaman Sefa Sirmen’in hayatında en son yargılanacağı şey buydu. Bu konuda 17 kişi yargılandı 16 kişi serbest kaldı. Alanda yapılan bir dolgudan dolayı Sefa Sirmen suçlu bulundu. Bir belediye başkanının her yapılan işi, elinde metre ile ölçüm yaparak kontrol edemez. Bunun teknik elemanları yapması lazım hiç birisi suçlanmıyor. Bu tabi bir siyasi olay aslında. Sefa Sirmen siyasi büyüğümüzdür, saygıda kusur etmeyeceğiz.

 

*CHP’nin üzerindeki “dine uzak bir parti” algısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ben bu olayla ilgili bir örnek vereyim. Önceki gün ben Kartepe’de minibüsçüleri ve otobüsçüleri dolaştım. Kooperatiflerine gittim. Bir minibüsçünün problemleri ait olduğu sınıfa ait sorunlar olmalı, çocuğunun eğitimi ve geçim derdi olmalı. Bir minibüsçünün derdi FETÖ olabilir mi? Ama gittim her yerde iki dakika kendi problemlerini konuşamıyoruz. Sormuyorlar, talep etmiyorlar. Ya CHP’nin dine olan mesafesini konuşuyoruz ya da FETÖ’yü konuşuyoruz. Toplum böyle olunca doğal olarak genel başkanın katıldığı tv programlarında ben biraz işçilerin sorunlarını konuşmak istiyorum deme şansınız da azalıyor.

 

*İlimizde kapatılan gazetelerle ilgili bazı çalışmalarınız olmuştu. Gazetelerin kapatılmasını doğru buluyor musunuz?

-Bütün bu yaşadıklarımız yargısız infaz. Altına hukuki bir neden koymadığımız sürece ne insanların anayasadan gelen mülkiyet haklarını engelleyemezsiniz. Eleştiriler gazetecilerin en doğal hakkıdır. İnternet medyasında bize hakaret ederek yer tutmaya çalışıyorlar, popüler olmaya çalışıyorlar. Biz bunlara cevapta vermiyoruz kalede almıyoruz. Bakın siz ne kadar güzel bir şey yaptınız, telefon ederek röportaj yapmak istiyoruz dediniz. Şimdi gelelim asıl konuya gazetenin kapatılması konusuna. Sevgili kardeşim gazeteyi neden kapatıyorsunuz biz zaten bu arkadaşların FETÖ’cü olduklarına inanmıyoruz da suç unsuru taşıdığını düşünüyorsan, bu insanı önce yargılarsın. Biz yargılanmasın da demeyiz, ama bu insanları yargılamadan FETÖ ile ilişkilendirir içeri alır ve daha sonra bütün mal varlığına el koyarsan hem basın özgürlüğü adına buna karşı çıkarız hem de bu olayın Türkiye genelindeki mantığını ortaya çıkarmak için karşı çıkarız. Ben TBMM’de bir konuşma yaptım. Göngör Arslan’ın 15 Temmuz öncesi ve sonrası yazılarını da meclis kürsüsünden okudum. Eğer Güngör Aslan FETÖ’cü ise hepiniz FETÖ’cüsünüz dedim.

 

*Kamuda görevden almalarla ilgili sürecin CHP olarak iyi yönetildiğini düşünüyor musunuz?

-Bu süreci genel başkanımız gerçekten iyi yönetti. Bu görevden alınan öğretmenlerin yüzde 70’i, 14 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin sorumluluğunda değil miydi. Demek ki biz 14 senedir çocuklarımızı teröristlere teslim etmişiz. Bunun sorumlusu onlar değil ki, bunun sorumlusu yine sensin. Hiç mi üzerine siyasi bir sorumluluk almayacaksın. Kendine gelince Allah beni affetsin diyeceksin, ama herkesi yargılayacaksın. Şimdi 17 -25 aralık için bizi suçluyorlar. Siz darbecilerin sözlerine bakarak bizi eleştirdiniz diye. Biz kimin tarafından deşifre edildiğine bakmayız ki, biz deşifre edilene bakarız paralar gerçek kasalar gerçek.

 

1

 

*Olası bir erken seçime CHP olarak hazır mısınız?

-CHP siyasi partiler içerisinde ülkeyi yönetmeye en hazır partidir. Bunu 1 Kasım ve 7 Haziran seçimlerinde gördük. Ülkenin bütün problemlerini görüp bunları analiz edip bunlar hakkında proje üreten belki de tarihin en kapsamlı siyasi projeleri ile yola çıkan bir partiydik. Benim kişisel görüşüm Mart-Nisan aylarında erken seçim yapacaklar, bizi böyle bir tezgahın içerisine sürüklemeye çalışıyorlar. Vekillikleri 5 yıla çıkaralım yerel seçimleri 1 yıl erkene alalım diye.

 

*CHP’de aday belirleme yöntemi sizce nasıl olmalıdır?

-CHP de aday belirleme süreci tüzükte sabitlenmiş vaziyettedir ve milletvekili adaylarının %85’i ön seçim ile belirleniyor. Sadece % 15’i genel başkanın kontenjan ve kotası ile belirleniyor. Bu gün yaşadığımız şeylere baktığımız zaman sadece ön seçimi bir kriter olarak yeterli görmüyorum. Ön seçime asla karşı değilim ama tek başına da doğru değil. Benim böyle bir sıkıntım yok. Ben sokaktaki bir insanım partinin içerisinde her kademede görev yaptım. Arkadaşlar takdir ederse devam ederim. Hırsları olan bir insan değilim. Ben verilen işi yeterince yapmaya çalışan bir insanım.

 

*Türkiye’de yapılanmış olan diğer cemaatler ya da tarikatlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Cemaatler Türkiye için bir tehdittir. Atatürk bu tehlikeyi yüz sene önce görmüştür. Atatürk insanların dinini öğrenmeleri için çok büyük çaba sarf etmiştir. Neden bunu yapmıştır? Çünkü Türk insanının bilmediği iki tane şey var. Bir dinini bir de tarihini bilmiyor. Atatürk bunu yüz yıl önce görmüş, insanlara hem dinini hem de tarihini öğretmek için Türk Tarih kurumunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuştur. Bakın ben FETÖ demiyorum, cemaat terör örgütü diyorum. Bana göre bütün cemaatler Türkiye’nin, Cumhuriyet yapısına aleyhte çocuk yetiştiren kurumlar haline dönüşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’ne “TC” diyen ve laik yapısına karşı olan kesimler bunlar. Din öğretisinin cemaatlere ihtiyacı yok. Diyanet işlerinin bütçesi bizim 4-5 bakanlığın toplamından fazla. Devletin resmi kuran kursları var.

 

*MYK’da herhangi bir revizyon olacak mı?

-MYK’mız henüz çok yeni bir MYK, kurultaydan sonra oluşan bir MYK. Arkadaşlarımız can siperane çalışıyor. Ama genel başkanımız ihtiyaç duyarsa, eksiklik hissettiği bir konu varsa, arkadaşlarımıza ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa bunun sayısını arttırabilir. Bu genel başkanımızın elinde. Bu günlerde bu bir kaç yerde kulağıma geldi sokakta konuşuluyor ama üst kademede böyle bir şey yok.

 

Röportaj: Bigman Çakman & Bülent Karagöz

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik