YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l “KOMEK SERGİ AÇILIŞINDA KANDIRA RÜZGARI ESTİ”

25.04.2018 Çarşamba - 18:33

Enes Akbal Optik

 Gönülden Renkler temalı eserlerin sergilendiği KO-MEK, Meslek ve Sanat eğitimi kurslarının  yılsonu sergisinin açılışı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, eşi Elif Köken ve çok sayıda vatandaş ve kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki KO-MEK tarafından düzenlenen “KO-MEK’le Gönülden Renkler” sergisi Kandıra’da açıldı. “

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi kursiyerlerinin “KO-MEK’le Gönülden Renkler” temalı ilçe sergilerinin açılışı devam ediyor. 

 Doğal ürünlerin yanı sıra el emeği göz nuru birçok ürünün yer aldığı sergide el örgüsü ile yapılan bebek ürünleri sergiyi ziyaret eden vatandaşların ilgi odağı oldu.  Kandıra Turan Güneş Kültür Merkezindeki açılış öncesi seminer veren Prof. Dr. Mustafa Karataş seminerde, katılımcılara hoşgörü nedir, hoşgörünün önemi, sabır nedir, hoşgörü ve sabrın hayatımızdaki önemi ve dikkat edilecek hususlar üzerinde durularak bilgilendirme yaptı.

KO-MEK, Kandıra’nın tüm tarihi ve kültürel değerleri sergide işleyerek  adeta Kandıra fırtınası estirdi. Açılışta konuşma yapan Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, ” Ülkemizde, ilimizde ve ilçemizde meslek sahibi sayısını artırmada büyük sosyal sorumluluk üstlenen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nda yani KO-MEK’te ilçemizde eğitim gören, emek veren kursiyerlerimizin çalışmalarını sunacağı sergimizde bizleri  en çok mutlu eden  burada eğitim gören kursiyerlerimizin  edindikleri mesleği iş hayatına dönüştürerek, hem ülke ekonomisine hem kendi aile ekonomisine katkı sağlama imkanı bulmasıdır dedi.

İngilizce, bilgisayar, diksiyon, mefruşat, kuaförlük, piko, giyim, aşçılık, dendir, arıcılık, model uçak yapımı, filografi, hasta ve yaşlı bakımı ilk yardım, gibi farklı alanlarda meslek sahibi olma şansı bulan vatandaşlara  edindikleri donanımlarla özgüven katan kurslar, Türkiye’de Halk Üniversite olarak ifade ediliyor ve  bir çok vatandaşımızın hayalinin gerçekleşmesine vesile oluyor.

İstihdam ve meslek sahibi olabilmenin dışında KO-MEK’lerin sosyal hayata etkisi yadsınamayacak kadar önemlidir diyen Başkan Köken,Komek kurslarında  hemşerilerimiz, iletişim ve ilişkileri güçlendirerek paylaşmanın, birlikte başarmanın hazzını yaşama imkanı buluyor diyerek hem dostlukların geliştiğini  hem de İlçede sosyal alanda birliktelik sağlandığını ifade etti.

Kandıra’nın tüm güzelliklerinin sergilendiği sergide birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı. Tamamı kursiyerlerin el emeği göz nurundan oluşan sergide  Kandıra Bölgesine ait kültürel değerler yansıtıldı. Sergide Kandıra Bezinden yapılarak işlenen iğne oyaları, el işi ürünlerinin yansıtılarak bölgeye özgü ürünler de gösterildi. Bunların yanı sıra büyük ilgi gören yöresel tatlar, Kandıra’nın çeşitliliğini de ortaya koydu.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet