YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l Magazin ve siyasetsiz seçmen

07.12.2016 Çarşamba - 9:53

Ülkemizin nüfusu 75 milyon’a, Kocaeli’nin 2 milyon’a İzmit’in ise 400 bin’e dayanmış, 53 milyon üzerinde Türkiye’de, Kocaeli’de 1 milyon 200 yüz bin, İzmit’te  ise 240 bin civarında seçmen var.

 

Bu anektodları niye verdim? Maalesef bu seçmenlerin yüzde 25-30 ‘u hiç gazete okumuyor, hiç bir şey okumuyor, hiç televizyon seyretmiyor, oy verdiği partinin programını bilmiyor, bu gün hangi parti ona birşeyler vaadetmiş ve vermişse ona oy veriyor; yarın işine gelmiyorsa bu gün oy verdiğine yarın oy vermiyor.

 

Yani SİYASETSİZ SEÇMEN.

 

Bu kesimin hiç bir siyasi partiyle ilişkisi yok, hiç bir partinin üyesi değil ve günümüzde maalesef İKTİDARLARI bu seçmen belirliyor.Hangi siyasi parti bu seçmene yönelik propaganda yaparsa , bu seçmeni elde ederse iktidar oluyor. Bunu AKP girdiği bütün seçimleri kazanarak en iyi yaptığını gösterdi.

 

Gazetemde yaklaşık 8 aydır köşe yazıyorum. Yazdığım her yazıyı sosyal medyadaki  yayınlıyorum. Dikkat ettiğim bir husus var ; okunma oranları. Eğer yazımın konusu Genel siyasetse okunma oranı epeyce düşük oluyor, eğer kişeye dayalı siyaset konusuysa biraz daha fazla okunuyor. Ara sıra siyasetin dışına çıkıp başka konular üzerine yazıyorsam okunma oranı bir hayli fazlalaşıyor. Eğer bu yazılar okurun hayatına dokunuyorsa hele hele yararına ise en yüksek seviyelere ulaşıyor. Hele birde MAGAZİNSEL yazıysa adeta HİT yapıyor.

 

Siyaset sevmiyor pek okurlarımız. Ya bıkmış siyasetten, yalanlardan; yada hayatında pek yer tutmuyor siyaset. Oysa hayatımızı SİYASET belirliyor. Yaşam standartımızda, alacağımız maaşlar, kazanacağımız paralar . Yani hayatımıza direk etki ediyor. Ama siyasi           bir yazıyı pek okumuyor okurlarımız. Bu sosyolojik bir olay. Yazılarımı sosyal medyadaki paylaşımlarda beğenileri ve yazımı paylaşanları inceliyorum. Siyasi bir yazıysa okuyanlar ve beğeniler farklı bir kitle, magazinsel bir yazıysa farklı bir kitle okuyor ve beğeniyor.  Yazdığım yazı eğer kişiye yönelik eleştri yazısıysa en yakın arkadaşlarım bile deşifre olmaktan korkuyor, beğeni ve paylaşım yapmaktan imtina ediyor. Yani “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” misali.

 

Tabi bu KORKU İMPARATORLUĞU YARATILMIŞ BİR TÜRKİYEmdeki insan manzaraları.

 

Sosyal medyadaki sitemde 2 bin civarı arkadaşımın içinde her kesimden kişi var. Kesinlikle hepsi benim belli kriter içinde belirlediğim ve her gün onlarca gelen arkadaşlık istekleri içinden kabul ettiğim ve kesinlikle hepsi birebir tanıdığım arkadaşlarım.

 

Yazdığım konuya göre bu arkadaşlar arasından sosyal medya üzerinden okunma oluyor. Tabi okunma oranlarının artmasında sosyal medyanın ve internetin rolü büyük.

 

Bana bu köşe teklif edildiğinde sol pencereden siyaset yazabileceğimi söylemiştim.Bu güne kadar hiçbir yazımda müdahele ile karşılaşmadım. Zaman zaman düşünüyorum ben kimimki siyasi yazılarım okunsun diye. Ama siz okurlarıma teşekkür ediyorum beni yanlız bırakmadınız. Her hafta 4-5 BİN  civarı okunuyorum. Bu oranda    beni şimdilik oldukça memnun ediyor.Burada amatör olarak haftada bir gün yazıyorum. Yani işimiz bu değil. Yazdığım site “yenikocaeli.com” a haftada 1 gün renk katabiliyorsam ne mutlu bana. Bana bu fırsatı veren başta Bigman ÇAKMAN bey nezdinde tüm YENİKOCAELİ.COM ailesine teşekkür ederim.

 

Çocukların ölmediği, kimsenin açlık çekmediği, herkesin sıcak bir evinin olduğu tüm canlıların yaşamına önem verildiği bir DÜNYA dilerim.

 

Mutlu, umutlu bir haftanız olsun.

 

SEN varsın diye, sizler varsınız diye bu şehir güzel.

 

Sevgi ve saygılarımla….

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.
 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet