YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Mesut ŞAHİN - TÜM YAZILARI

10.04.2018 Salı - 18:19

Enes Akbal Optik

Doğru işler, doğru kişilerle doğru zamanlarda yapılır…

Kocaeli genelinde faaliyet gösteren manav dernekleri geçtiğimiz akşam bir araya geldi. İlk toplantılarını 11 farklı STK’dan oluşan bir grup ile gerçekleştirdiler.

Görüşme yaptığım birkaç temsilciden olumlu yönde açıklamalar aldım. Bütün manav derneklerini bir araya getirerek Kocaeli Manav Türkleri Dayanışma adı altında ortak bir  platformda buluşma tek ve tok ses olmak istekleri olduğu gözüküyor.

İkinci yapılacak toplantının hazırlıkları şimdiden başlamış. Yapılacak toplantıda katılan sivil toplum kuruluşlarının sayısı artması bekleniyor.

Ne diyelim hayırlısı olsun…

Bu kentin yerlisi fakat kentin üvey evladı muamelesine maruz kaldığını iddia eden manavlar artık kendi göbeklerini kendileri kesmek adına bir şekilde bir araya gelmeye başladı.

Ben de bir manav olarak elbette eksiklikler olabilir fakat üvey evlat muamelesi konusunda tarafsız kalmak istiyorum…

Çünkü dedim ya ben de bir manavım…

Şimdi karşımıza bir ayna koyalım kendimizi bir çek edelim.

Biz ne kadarlık bir saygı, nasıl bir sevgi, nasıl bir yönetim tarzı istiyoruz.

Şimdi buradan tüm manav kardeşlerimin bildiği kusurlarımızı saymak sıralamak istemiyorum.

Aslında bizim asıl sıkıntılarımız bunlar, sayamadıklarım.

Ama öyle huylarımız var ki! Bunlar varken kimseye kızmaya hakkımızın olmadığını düşünüyorum.

Bir beraber olamıyoruz.

Birbirimize sahip çıkamıyoruz.

En yakınımızı bile hasetlenerek  dedikodusunu yapıyoruz.

En iyi yaptığımız şey kusur aramak.

İşte bu sebeplerden dolayı bir arpa boyu yol kat edemiyoruz.

Buda bilindiği için ne zaman birileri bir araya gelse bir fitne bir nifak hooop daha yola çıkmadan dağılmalar çatırdamalar başlıyor.

Şimdilerde hayırlı niyetler ile bir yola çıkmaya hazırlanan Manav Türkleri Platformu şimdiye kadar bu sıkıntıları aşarak bir yol kat etmişler. Tabi bundan sonrası bilinmez. Bütün sivil toplum kuruluşlarını tek çatı altında toplayabilirler mi?  Tek ve tok ses olabilirler mi?  Sen ben yok biz varız diyebilirler mi?  Yaktıkları meşale hemen söner mi? zaman gösterecek…

Kişisel ikbal davası güdecek çakalları kendilerinden uzak tutulursa, oluşacak bu topluluktan nemalanarak protokolde yer kapma savaşına girecek su kurnazlarına dikkat edilirse, manavların derdi ile dertlenmeyecek hatta bu işlere Fransız olanların egolarına kurban gitmezlerse, saf ve temiz duygular ile bir araya gelen birlikteliğe gölge olacak kişileri aralarına almazlarsa, hiçbir siyasi partiye meyletmez siyasetten uzak durulursa, Tedbir elden bırakılmazsa, bu platform daha çok işler başarır.

Allah’ın izni ile kentimizde örnek projelere imza atan. Her kesim ve herkese eşit ve saygılı yaklaşan, unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak adına girişmelerde bulunan, Atalarımızın birbirlerinin tarlalarını beraber eken hasadı beraber yapan kardeşlikleri, yeniden hayat bulacaktır.

Kendimizi çok iyi temsil etmeliyiz..

Bizler misafirperverliği, hoş görülüğü, temiz kalpliliği ve insana insan olduğu için seven, sayan, değer veren, inanan bir geleneğin mirasçılarıyız.

Eğer kurulacak bu platform!

Kardeş kavgalarını bitirmek adına bir iş yapmayacak sabah akşam protokol ziyareti yaparak kendi reklamını yapacaksa hiç yola çıkmasın.

Bu platform!

Bölgede eksik ve yapılması gereken yatırımları takip ederek yerel hizmetler ile temsil ettikleri sivil toplum kuruluşlarına köprü olmak varken!

‘Milletvekili olayım, meclis üyesi olayım, belediye başkanı olayım’ diye bu yüreği temiz insanlardan bir araya gelecek topluluğu kullanmaya kalkacaksa hiç bu yola çıkmasın.

Örf adet ve geleneklerimizi bizlere hatırlatacak gelecek nesillerimize de bu geleneklere bağlı kalarak yetişmeyi sağlayacak projeler üretmek varken.

Basında ve sosyal medyada yüzlerinizi sergilemekten öte gitmeyecekseniz hiç bu yola çıkmayın..

Kin nefret öfke ile kopan bağlarımızın üzerlerinde yabancı emlakçıların gezmesine mani olmaya yüreğiniz yetmeyecekse  bu yola hiç çıkmayın.

Ortak değerlerimize sahip çıkarak bölgede birlik ve beraberliğin korunması adına bir derdiniz yoksa bu işlere hiç bulaşmayın.

Tabiri caizse “Ayağını seven bu yola çıkmasın”

Kocaeli’de yaşayan bütün manavların toplanmakta ki tek gayesi kardeşlik ve birlik beraberlik olmalı.

O gerçekleşemeyen birliktelikler Bu sefer olsun…

O cu bu cu yaftalarıyla kimseye set örmeyin. Madem ortak kaygılarımız için kavga edeceğiz. Sloganınız olan BİZ’lik kavramını uzun uzun konuşun derim…

Bu birlikteliğe katılmak için tereddütleri olan kaygıları olan bütün sivil toplum kuruluşlarının birebir ayağına gidilmeli gönüller ferahlatılmalı. İnsanların şüpheleri ve endişeleri giderilerek kurulacak bu birlikteliği kurulduktan sonrada çok iyi muhafaza ederek bizden sonra ki nesillere bir miras olarak bırakmalıyız…

Niyetler hayır olsun, birliktelikler daim olsun, manavı, kürdü, Çerkezi, Lazı, Muhacırı, Abazası fark etmez  tek amaç ve gaye kardeşlik olsun.

Allah hayırlı niyetler ile yola çıkanı yolda koymaz…

Birlik ve beraberliğin timsali yakılan meşalenin hiç sönmemesini temenni ediyorum..

Katılımların arttığı ve manav kardeşlerimizin ümitli olduğu bu birliktelik daim olsun …

Selam ve dua ile.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Efe

Ah be birader. Herkes biliyor kimin oldugunu..

10.04.2018, 20:31 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet