Enes Akbal Optik

» Mustafa ÇALIŞKAN - TÜM YAZILARI

23.09.2017 Cumartesi - 15:31

Enes Akbal Optik

1980 Öncesinin efsane talebe kuruluşu olan ve şu anda ülkemizi yöneten kadroların yetiştiği bir kuruluş olan,  varlığını, çalışmasını, azmini, hala aynı minvalde devam ettiren Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Kocaeli teşkilatında yeni dönem başladı. Dernek yeni döneme yeni bir yönetimle yeni bir heyecanla giriyor. Derneğin başkanlığına benim de yakından tanıdığım ‘’Furkan Atasoy’’ getirildi. Bizde yeni başkanla dernek binasında oturduk MTTB’yi ve MTTB Kocaeli de ki yeni dönemi uzun uzun konuştuk.

 

 

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1995’te Amasya’nın Taşova ilçesinde doğdum. Babamın mesleği sebebi ile ilkokul hayatım farklı illerde geçmek zorunda kaldı. Amasya Anadolu lisesinden mezun olarak Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü kazandım ve hala bu bölümde eğitim öğretim hayatıma devam etmekle birlikte son sınıf öğrencisiyim.

Milli Türk Talebe Birliği Kocaeli İl Başkanlığını yürütmekteyim.

Bize kısaca Milli Türk Talebe Birliği’ni ve Tarihini anlatır mısınız?

Birinci Dünya Savaşının ortalarında, Osmanlı Devleti düşmanları tarafından abluka altına alınarak ortadan kaldırılmak istenirken “Dar-ül Fünun” talebeleri bir araya gelerek 1916 yılında “Milli Türk Talebe Birliği” ni kurdular. İmkanları elverdiği kadar “Milli Mücadele” ye iştirak ettiler.

 Cumhuriyet’in ilanından sonra faaliyetlerine devam etti. Tevfik İleri başkanlığı döneminde Çanakkale Şehitlerine abide yapılmasının gündeme getirildi ve bunun için çalışmalar yürütülmüştür. Ülke meselelerine sessiz kalmayan MTTB; Hatay’ın Türkiye’ye ilhakında, Suriye’yle Türkiye arasında oluşan sorunlara karşı izinsiz miting düzenledi ve 22 Kasım 1936 da kapatıldı.1946 yılında tekrar kuruldu. Bu devre içeresinde Talebe Birliği’ne sol cereyanlar hâkim olmaya başladı ta ki 1965 yılına kadar.

1965 yılından itibaren MTTB faaliyetlerini milliyetçi bir yapıda sürdürmüştür. Komünizmle mücadele alanında toplantılar tertip etmiş ve kampanyalar başlatmıştır. “İlk olarak düşünülmesi icap eden husus; “Milli Birlik” fikrini sağlam unsurlara dayayıp kökleştirmektir.” gibi sloganlarla mücadele gayesi ortaya konmuştur.

Yeniden kazanılan milliyetçi ve mukaddesatçı Anadolu gençliği ile MTTB’nin müspet çalışmalarına hız kazandırıldı ve birlik tarihine ve misyonuna uygun çizgisine oturtuldu. Rasim CİNİSLİ’ den sonra 48. Dönem Genel Başkanlığı’na seçilen İsmail KAHRAMAN’la MTTB’nin fikri çizgisi daha da netleşti.

Bu dönemde sol öğrenci olaylarına karşı ortak bir zemin oluştu. MTTB, milliyetçi ve mukaddesatçı görüşün buluşma ve yönetim yeri haline geldi, milliyetçi çizgide olduğu gibi muhafazakâr çizgide de belirgin bir tavır aldı.

1980 darbesi döneminde birçok sivil toplum kuruluşu gibi Milli Türk Talebe Birliği de kapatıldı. Tarihler 16 Aralık 2006’yı gösterdiğinde tekrardan tarihsel misyonunu yüklenerek teşkilatlanmaya başlayan MTTB, günümüzde de birçok ilde teşkilatlanmaya hala devam etmektedir. 

Sadece Türkiye genelinde teşkilatlanmakla kalmayıp yurtdışında da teşkilatlar açmaya başlamışlardır. Bu kapsamda Bosna Hersek ve Makedonya gibi ülkelerde de teşkilatlarımız mevcuttur.

Bir asırdır gerek Türk siyasi hayatını gerek düşünce hayatını birçok açıdan etkileyen ve aktif rol oynayan MTTB’ teşkilatları günümüzde de Büyük Türkiye idealini taşıyıp üzerine düşen her şeyi yapmaya hazırdır.

Milli Türk Talebe Birliği Kocaeli Şubesi olarak neler yapmaktasınız?

Daha önceki İl Başkanlarımız Cihad Baykara ve Osman Hacıalioğlu döneminde Kocaeli genelinde birçok büyük etkinlikler düzenleme imkânımız oldu. Bunlardan birkaçından bahsedecek olursak Kocaeli, Bolu ve Sakarya teşkilatları olarak düzenlenen Necip Fazıl Kısakürek’in doğumunun 110.yılında Üstadın izinde program silsilesi ile Tiyatro, panel, şiir dinletisi ve konser gibi programlar düzenledik.

Kocaeli Üniversite’sinde “Ortadoğu Paneli” gerçekleştirdik. Bu panelin uluslararası ilişkiler ve siyaset alanında yapılması üniversitemiz açısında bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl Fikir Sanat ve Aksiyon Atölyesi ve 4 Nesil Mehmet Akif’i Anıyor isimli projemiz ile çeşitli konferans, panel, tiyatro ve Kocaeli genelinden kompozisyon yarışmaları düzenledik.

  Konferans programlarımız dışında teşkilat üyelerimiz vermiş olduğumuz çeşitli derslerle birlikte kendimizi her alanda geliştirmeye çalışıyoruz. Tarım ve Köy işleri Eski Bakanımız Prof.Dr.Sami Güçlü ile yürütmekte olduğumuz kitap okuma programları ile öğrencileri Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu ve Mehmet Akif Ersoy’un kitapları ile buluşturduk.

Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere birçok ilde paneller gerçekleştirdik. Aynı zaman da her hafta düzenli olarak kitap tahlilleri ve sohbet programları düzenledik.

 

 

 

Yeni Yönetim Kurulu ile yeni Eğitim ve Öğretim döneminde neler yapmayı hedefliyorsunuz?  

            Farkındayız FETÖ’ nün yapmış olduğu hainlikler ve 15 Temmuz darbe girişimi ile halkımızın ve öğrenci teşkilatlarımızın Sivil Toplum Kuruluşlarına bakış açıların olumsuz etkilendi. Her STK’nın yapmış olduğu gibi bizde bu hainliğin olumsuz etkileriyle mücadele etmekteyiz.

Türkiye’nin en köklü teşkilatı olarak her daim üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu dile getirdim. Bu sene de inşallah Türkiye’nin ihtiyacı olduğu ideal gençliği yetiştirmek için mücadele edeceğiz. Bu kapsamda Kocaeli Halkını ve Kocaeli üniversitesindeki öğrenci kardeşlerimizi eskimez MTTB’ li ve gerek siyasi gerekse Türk Düşünce hayatında aktif rol oynamış şahsiyetleri ağırlamayı düşünüyoruz. Geçmişten günümüze Fikir, Dava ve Çileyi anlamak ve kavramak adına Konferanslarımızı sıklaştırma niyetindeyiz.

Yönetim Kurulunda ki arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler neticesinde belirlediğimiz hocalarımızla aylık dersler düzenleyerek kendimizi geliştirmeyi, gençliğin yaşamış olduğu sıkıntılara çözüm üretmeyi ve davasını kendine şiar edinmiş bir gençlik yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu kapsamda ayda bir kere olmak üzere Gençlik Dava ve Şuur derslerini Büyük Doğu ideali üzerinden Kökler Derneği Genel Yayın yönetmeni Sadettin Ustaosmanoğlu hocamız ile ve iki hafta da bir olmak üzere Dr.Celaleddin Duran hocamızla Siyonizm okumaları yapmayı planlıyoruz. Nasip olursa önümüzdeki günlerde derslerime başlıyoruz. Hanım komisyonumuzda çeşitli ders ve sohbet programlarına devam edecektir. Sizin vasıtanızla duyurusunu yapmış olalım.

            Çeşitli sosyal aktiviteler düzenleyerek gerek lise öğrencilerine gerek şehrimizin misafirleri üniversite öğrencilerine ulaşmayı hedefliyoruz.

 

 

MTTB’nin gençlerle ilgili çalışmalarında özellikle dikkat ettiği hususlar nelerdir?

Bir gençlik teşkilatı olmamız sebebi ile tüm teşkilatımız öğrenci kardeşlerimizden oluşmaktadır. Gençlerin dilinden en iyi gençler anlar metoduyla bizler kardeşlerimize örnek davranışlar sergileyerek onlar için rol model olmaya çalışıyoruz. Zira bir Müslümanın yaşantısı en büyük tebliğ aracıdır. Mili manevi değerlere sahip bir gençlik teşkilatı olarak maneviyatı yüksek ahlaklı ve Üstad Necip Fazıl’ın değimiyle …”kim var! ” diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert “ben varım! ” cevabını verici, her ferdi “benim olmadığım yerde kimse yoktur! ” duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik… Yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Sosyal Faaliyetleriniz sadece Üniversite öğrencilerine yönelik mi?

 Yönetim Kurulumuzda Ortaöğretim Birimimiz mevcuttur. Bu birimden sorumlu kardeşlerimiz ortaöğretim mensubu arkadaşlarımızla ilgileniyorlar ve düzenli olarak okumalar paneller ve sohbetler düzenliyorlar. Aynı zamanda Üniversitede okuyan ağabeyleri ile zaman zaman üniversite seçimiyle ilgili danışıp bilgi alabilirler. Üniversiteye hazırlanan kardeşlerimiz geçtiğimiz sene yapmış olduğumuz gibi dernek binamızda ders çalışabiliyorlar. Üniversite kazanıp başka illerde giden kardeşlerimizi de gitmiş olduğu illerde sahipsiz bırakmıyoruz. Diğer il başkanlarımız haberdar edip kendilerine sahip çıkmalarını sağlıyoruz,  yani sadece Üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalar yürütmüyoruz.

 

 

MTTB Kocaeli İl Başkanı olarak MTTB Gençliğini nasıl nitelendiriyorsunuz?

Aslında nasıl nitelendirdiğimi söylemeden önce şunu belirmek isterim ki Türkiye’yi Yönetenler Eskimez MTTB’lilerdir. Bizler vatanına milletine gönül vermiş gençleriz bu dünde böyle idi bugünde böyle. MTTB bir mekteptir sözünü Türkiye siyasetine baktığımız zaman çok iyi anlıyoruz..

            Nasıl nitelendirdiğim noktasına gelirsek, Genel Başkanımız ve Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel’in ifadesi ile;  Bizler ‘’BÜYÜK TÜRKİYE İDEALİNİ TAŞIYAN GENÇLERİZ’’

            Ve diyoruz ki: 

‘Ey İnsanlık, Ey Hasta Çağ; Bu Gençliğin Nefesiyle Dirileceğin Günü Bekle!’.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Mustafa ATASOY

MTTB gençliği ülkemizin geleceğidir. Ülkemizin aydınlık geleceğini MTTB’li gençler ve onlar gibi düşünen, onlar gibi inanan, milli ve manevi değerlere sahip gençler kuracaktır. Şimdiden başarılar diliyorum.

23.09.2017, 18:03 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet