YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ‘O KİTAP ACİLEN TOPLATILMALI !’

18.01.2018 Perşembe - 15:37

Enes Akbal Optik

Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 nolu ve 2 nolu şubeleri ortak basın açıklaması düzenledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından okullara dağıtılan Sezai Karakoç’un ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitabın toplatılması gerektiği vurgulandı

 

Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 nolu şube başkanı Emine Çalık ve Eğitim İş Sendikası Kocaeli 2 nolu şube başkanı Bülent Metin yaptıkları ortak basın açıklamasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından okullara dağıtılan Sezai Karakoç’un ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitabında sağcıların Allah topluluğu solcuların ise şeytan topluluğu olarak gösterilmesine tepki gösterdi. Basın açıklamasına sendika yöneticileri de katılım gösterdi. Toplantıda kitapların toplanması gerektiği vurgulandı.

‘DİNİ DUYGULAR ÇARPITILMIŞTIR’

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 nolu şube başkanı Emine Çalık, “Koceli Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan 14.11.2017 tarih 19232393 sayılı protokol çerçevesinde, Edeb-i Hayat Okumaları projesini devreye sokmuş, ilimiz genelindeki liselere Sezai Karakoç’un 5 adet kitabını dağıtmaya başlamıştır. Projenin amacının Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, öğrencilerimizin kelime dağarcıklarını geliştirmeye katkı sunmak ve güven duygusu kazandırmak olarak belirtilmesine rağmen adı geçen yazara ait ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitabın 13.sayfasında projeyle alakası olmayan, ‘Kur’an da sağcılar Allah topluluğudur, solcular da şeytan topluluğu olarak vasıflandırılmıştır’ türünden ifadelere yer verilmiş, laik eğitim sistemine aykırı hareket edilerek ve dini duygular çarpıtılarak, gençlerimizin ayrışmasına ve çatışmasına yol açacak terimler kullanılmıştır” dedi.


‘SORUNLAR DOĞURACAĞI BİR GERÇEKTİR’

Çalık son olarak, “Bu tür uygulamaların Türkiye genelinde diğer illerimizde de yapıldığını, halktan gelen tepkiler sonrasında Milli Eğitim Müdürülüklerinin talimatıyla toplatıldığını sizler de çok iyi biliyorsunuz. Buna benzer uygulamaların çocuklarımız ve öğrencilerimiz üzerinde telafisi mümkün olmayacak sorunlar doğuracağı bir gerçektir. Eğitim-İş sendikası olarak, bu sorunların yaşanmaması adına, proje kapsamında dağıtılan bu tür kitapların okullarımızdan acilen toplatılmasını istiyor, bu vahim durumun takipçisi olacağımızı yetkililere ve kamuoyuna duyuruyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet