OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA BESLENME | Yeni Kocaeli Gazetesi
YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP
YAĞIZ KEBAP

» Dyt. Merve TUNA - TÜM YAZILARI

19.09.2017 Salı - 10:10

Bu hafta itibari ile yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Artık hem veliler hem de çocukların sorumlulukları arttı. Peki bu dönemde nelere dikkat etmeli ve çocuklar nasıl beslenmeli?

Gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenmek çocukların başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Öncelikle kahvaltı en önemli öğündür. Çocukların okul başarısı için bu öğün sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır.

Kahvaltı asla geçiştirilmemeli ve protein kaynaklarından yeterli miktarda alınmalıdır. Kahvaltıda yumurta, peynir süt tüketilmeli böylece hem yeterli protein sağlanır hem tok tutar hem de abur cubur yeme isteğini azaltır. Mümkün olduğunca pastaneden alınan poğaça, simit gibi yiyecekler sıklıkla tüketilmemelidir. Gerektiğinde ev yapımı kek, poğaça yapılarak hem proteinini kendimiz belirlediğimiz hem de yağ oranı yüksek olmamış olan hamur işleri tüketilmelidir. Karbonhidrat, protein, yağ oranı iyi ayarlanmış öğünler her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Beslenme çantası duruma göre ne gerekiyorsa öyle hazırlanmalı ama yanına muhakkak meyve, süt ve fındık , fıstık, ceviz gibi kuru yemişler eklenmelidir. Taze meyve yerine kuru meyve de arada bir beslenme çantasına konulabilir. Ve ara öğünlerde bunların tüketilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde çocuk kantinden temin edeceği paket gıdalara yönelecektir. Mümkün olduğunca çocukların paket gıdalardan uzak durmaları sağlanmalıdır. Cips, çikolata gibi abur cuburlar haftada 1-2 den fazla olmamalıdır.

Çocukların sebze-meyve tüketmesi mineral ve vitaminleri yeteri kadar alması ve hastalıklardan korunmasını sağlar. Akşam yemeğinde muhakkak sebze yemeği/salata gibi besinlere yer verin. Et/tavuk gibi protein kaynaklarını sebze/salata ile birlikte tüketmesine özen gösterin. Böylelikle dengeli bir öğün geçirmesi sağlanır. Demir kaynağı olan et gibi besinler ile yoğurt/ayran gibi kalsiyum kaynakları bir arada tüketilmemelidir. Aksi takdirde demir emilimi engellenir.

Çocuklar mümkün olduğunca kahvaltı ve akşam yemeklerini aile ile birlikte yemeli ve beslenme alışkanlığı konusunda anne-baba çocuğa örnek olmalıdır. Beslenme eğitimi konusunda çocuklar bilgilendirilmeli sağlıklı besinler tüketildiğinde neler olacağı veya sağlıksız besinler tüketildiğinde neler olacağı konusunda sık sık konuşulmalıdır.

 

Herkesin yeni eğitim ve öğretim yılının güzel geçmesini diliyorum…

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet
Enes Akbal Optik