YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l MİA’DA EŞİTLİK SAĞLANDI

17.01.2018 Çarşamba 14:22

Enes Akbal Optik

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak MİA projesiyle ilgili Seka Sahil Restoran’da yaptığı basın açılmasında, “Burada kişiye özel düşünülmüş en ufak bir şey yok” dedi.

İrem DEMİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak Seka Sahil Restoran’da düzenlediği basın toplantısında kentte tartışamalara yol açan MİA projesiyle ilgili bilgilendirmede bulundu. Gerçekleştirilen toplantıya, Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Hukuk Müşaviri Necmi Özer’de katılım gösterdi.  Zekeriya Özak düzenlediği açıklamada, “Burada yapılacak olan düzenlemede herkesin bildiği gibi alışveriş merkezinin önündeki açık otopark yer altı otoparkı ve üstünde kent meydanı yapılırsa bu teşvikten yararlanacaktır. Kamunun yapması gereken çalışmayı da özel sektör eliyle kazandıracağız. 2 Bin Otoparklık yer altı otoparkı öngörülüyor. Biz 800 araçlık kentimize ilave otopark yapılması zorunluluğu getiriyoruz. Bunlar yapılırsa bu teşviklerden faydalanabilecektir. Hepinizin bildiği durumda olan açık otopark kent merkezi olacaktır. Burada kişiye özel düşünülmüş en ufak bir şey yok. Burada getirdiğimiz düzenleme diğer MİA alanı içinde geçerlidir” diye belirtti.

 ‘YENİLEŞMENİN YOLUNU AÇACAĞIZ’

Özak konuşmasının devamında, “Bu planlama şu an da imar komisyonunda bekliyor ve alacağımız kararlar ile yenileşmenin yolunu açacağız. Kamuya ve kamu binalarına imar yok şahsa imar var şeklinde bir düzenleme olduğunu okuduk. Buradan sizlere MİA’nın yapıldığı dönemden gelen ilgili alanı gösteriyor. Valilik alanın bulunduğu alanda emsal 4’tür. Dolphin İş Merkezi binasının emsali de 3’tür. İlgili alanın etrafındaki yapılaşmalarda emsal 2,0’dır ve üzerinde olan emsallerde vardır. Sadece bu alanda emsal 1 olarak bırakılmış ve planda eşitlik ilkesi gereği MİA’nın diğer bölgelerindeki 1,5 emsali bu plana işleyerek eşitliği sağladık. Kişiye özel bir uygulama yok. Bu bahsedilen alanda yapılacak düzenleme sadece o alanı kapsamamakta b1 dediğimiz alanı kapsamaktadır. Kamu yararı oluşturacak düzenlemeler vardır. Bu düzenleme 1’den 1 buçuğa çıkması. Sadece bu alanda emsal 1 olarak kalmış ve bu mağduriyete yol açmıştı. Planda eşitliği ve adaleti sağlamak için diğer parsel sahiplerine tanınan hakkı sağladık” diye belirtti.ü

‘ÖZEL SEKTÖR ELİYLE KAZANDIRACAĞIZ’

İmar planlarıyla ilgili konuşan Özak, “İmar plan notlarımızda birtakım teşvikler var. Bu teşvikler sosyal donatıyı arttırmaya yöneliktir. Çevreye ve yenilene bilir enerjiye yönelik teşviklerdir. Kamunun çok ciddi altyapı ve üst yapı maliyetlerinin önüne geçilmektedir. Burada yapılacak olan düzenlemede herkesin bildiği gibi alışveriş merkezinin önündeki açık otopark yer altı otoparkı ve üstünde kent meydanı yapılırsa bu teşvikten yararlanacaktır. Kamunun yapması gereken çalışmayı da özel sektör eliyle kazandıracağız. 2 Bin Otoparklık yer altı otoparkı öngörülüyor. Biz 800 araçlık kentimize ilave otopark yapılması zorunluluğu getiriyoruz. Bunlar yapılırsa bu teşviklerden faydalanabilecektir. Hepinizin bildiği durumda olan açık otopark kent merkezi olacaktır. Burada kişiye özel düşünülmüş en ufak bir şey yok. Burada getirdiğimiz düzenleme diğer MİA alanı içinde geçerlidir. Bu alanda otopark miktarını arttıran herkese bu düzenlemeden şans veriyoruz” dedi.

KENTİN PARLAYAN YILDIZI

“465 hektarlık MİA, kentimizin parlayan bir yıldızı, Körfezimizin ise bir incisi olacaktır” diyen Özak, “Bu planın hayata geçirilmesi ile Kocaeli’nin, bölgedeki tartışmasız liderliğini de perçinleyecektir. MİA planı ile bu alan Kocaeli ’yepyeni bir kimlik ve vizyon katacaktır. İzmit’in prestiji olan MİA planı ile daha nitelikli, canlı, yaşanılabilir dinamik yeni bir kent merkezi oluşacaktır. Sadece İzmit’in değil, Kocaeli’nin dört bir tarafının ve çevre illerin cazibe merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘GELECEK BU BÖLGEDE ŞEKİLLENECEK’

Özak, “Atıl olan ve uzun yıllardır bir türlü gelişemeyen bu bölge MİA imar planı ile İzmit’in ve Kocaeli’nin prestij bölgesi olacak ve İzmit’in geleceği bu bölgede şekillenecektir. MİA Planı ile bu bölgede ulusal ve uluslararası kongre merkezleri, oteller, banka binaları, sigorta binaları, çeşitli markalara ait marka merkezleri, finans merkezleri, hastaneler, park ve dinlenme alanları, eğitim, spor, sosyal ve kültürel tesislerin bir arada bulunduğu Kocaeli’nin yeni çehresi olacaktır. İzmit’in, Kocaeli’nin ve Doğu Marmara’nın geleceği bu bölgede şekillenecektir. Bu alanda yenilenebilir enerji kaynakları teşvik edilecek, yeşil binalar özendirilecek,  yapılacak olan yapılar çevreye duyarlı olacaktır” diye belirtti.

GERÇEKLER ORTADA

“MİA bölgesi sayesinde kentin ticari hacmi artacak, ayrıca en az 60 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulacaktır” diyen Özak, “Kentin yanı başındaki bu bölge, atıl olmaktan çıkartılıp Kocaeli’nin yeni yaşam, iş ve finans merkezi olacaktır. Biz 1623 adet parselde binlerce mülkiyet sahibinin bulunduğu bu alanda yeni plan sayesinde bölgedeki arazilerin daha değerli hale geleceğini belirtmiştik. Biz sadece yeni bir plan yapıyoruz. Belediyeler kimsenin elinden yerini yurdunu almayacak. Aksine mevcut yerleri bu plan sayesinde değerli hale gelecektir. Yıllardır yapılan karalamaların aksine gerçekler ortada” şeklinde konuştu.

‘CHP DESTEK VERMİŞTİ’

Özak son olarak “Hatırlatırım size; bundan 12 yıl öncede MİA’ya CHP destek vermişti. Oy birliği ile alınmış meclis kararı var. Biz milletin vicdanı, milletin temsilcisi olarak vatandaşın menfaatini korumak için buradayız. Dolayısıyla o günden bu yana, gece gündüz çalışarak çevreye duyarlı, uygulanabilir bir plan hazırladık” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet