Bilnet Okulları Kompozit Kimya Kompozit Kimya

ANASAYFA l Plat Derneği ve Türkiye’ye koymak istediği katkı

15.11.2016 Salı - 1:37

            ÖZEL MARKALI ÜRÜNLER SANAYİCİLERİ ve TEDARİKÇİLERİ DERNEĞİ’nin davetlisi olarak geçen ay içinde VİA PORT’ta CROWN PLAZA otelinde ki yıllık toplantısına katıldım.

            Organizasyonun başından sonuna kadar içinde olan oğlum Cem SÖZER , Koruma Temizlik A.Ş Genel Müdürü ve  PLAT yönetim kurulu başkanı İmer ÖZER’i ve de yönetim kurulu üyelerini bu başarılı organizasyonlarından dolayı tebrik ederim.

            Öncelikle toplantıya katılan 500 kişi için Manisa ili SELENDİ bölgesindeki ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanlarında birer fidan dikilmesi en hoşuma giden olayların başında geldi.

            Toplantı boyunca beni en çok etkileyen olayların içinde açış konuşmasına başladığında sayın İmer ÖZER’in masalarda oturan herkesin sağı-solu, önü ve arkasındakilerle merhabalaşıp, kucaklaştırması oldu. Türkiyenin yakından tanıdığı büyük marketler ve onların tedarikçilerinin sloganı” BİZ BİR AİLEYİZ “ i pekiştiren olaydı bu. Toplantıda kimler yoktu ki ! Koruma Şirketler Grubunun yönetim kurulu başkanı İbrahim ARACI…MİGROS’sun CEO yardımcısı Cem RODOSLU’dan, BİM in CEO’su ve İcra kurulu Üyesi Galip AYKAÇ’a, “ALGI, GERÇEKTEN DAHA GERÇEKTİR “ diyen GERÇEĞİ ALGILA   kitabının yazarı NÖRO PAZARLAMA YOLCULUĞUNA  İLK ADIMLAR ın anlatıcılarından Dr. Yener GİRİŞKEN, CNNTURK de ekonomik programları yapan ve tarımı Türkiye’ tekrar sevdiren Cem SEYMEN , yaklaşık 500 tane Türkiye de özel markalı ürünler yapan tedarikçiler ve Okullara KİMYA LABARATUVARLARI yapmak yararına programa katılan KOMEDİNİN ve STAND-UP’ın büyük ustası Cem YILMAZ toplantının ballı-kaymağı oldu. Yaptığı esprilerle salonu günün sonunda gülmekten yatırdı yerlere. Çok dikkatimi çeken ve evimizde de espri konusu olan toplantıya büyük katkısı olanların bir çoğunun isminin CEM olmasıydı. Zaten ben de oğluma bu ismi koyarken tanıdığım ve başarılı bulduğum, sevdiğim insanların adının CEM olmasıydı.

            Konuşmacılardan BİM CEO’su Galip AYKAÇ nasıl büyük bir marketler zinciri olduklarını, başarılarının sırlarını anlattı. Cem SEYMEN’den aldığım birkaç not ta ; Türkiye de tarımın önemi  ve her şeye rağmen nüfusun yüce 20.2 si hala tarımla uğraştığı,  denizi doldurarak Ülke yapılan Hollanda’nın dünyanın 2. Büyük tarım ülkesi olması ve tohum üretip satan 1. Ülke olması. Batının battığı, insanlığın ölmüş olduğu 550 milyonluk Avrupayı anlattı. ABD nin üretim ekonomisi olmadığını sadece IT (proje Ülkesi) olduğunu; Türkiye de AR-GE’nin araştırma ve geliştirme değil ARAKLA-GETİR hale geldiğini anlattı. Araştırma ve geliştirme konusunda da bir örnekte –kahve telvesinden yapılan kumaşın dünya da tek olduğunu ve bu girişimcilerin Türk olduğunu anlattı. Konuşmacılardan MİGROS CEO yardımcısı Cem RODOSLU ; İNOVASYON (kalite yönetimi) pazarda talep yaratmak, gelecekte pazarda talep yaratmak, karlılığı arttırmak konusunda müthiş anlatım yaptı. En ilgimi çeken konuşmacı ise “Algı, gerçekten daha gerçektir” diyen Dr.Yener GİRİŞKEN oldu. Onlar işin ekonomik boyutundan bakarken ben doğal olarak hemen siyaset boyutunda düşünmeye başladım bunu.

            Günün sonunda edindiğim bilgi ve PLAT derneğinin ana fikri olarak “En ucuza alma önceliğine bağlı alıcı-satıcı ilişkisi PL’nin yoluna mayın döşemek gibidir…Sektörünün büyükleri bu yüzyılın başlarında bu gerçekle yüzleştiler…Stratejilerini en ucuza almaktan  DOĞRU TEDARİK etmeye çevirdiler. Doğru tedarik etmenin temelinde, ürüne katılan değerin arttırılması için…Paydaşlık mantığı vardır. Birlikte yaratılan değerden, katkı doğrultusunda pay almak karşılıklı bağımlılık eksenine oturacağından Her iki taraf için de sürdürülebilir olacaktır.”

Sen varsın diye ; sizler varsınız diye bu şehir güzel…

Sevgi ve saygılarımla,

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.
 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet