YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Feyzanur ULUDAĞ - TÜM YAZILARI

16.05.2018 Çarşamba - 10:51

Enes Akbal Optik

Ramazan geldi, ne de hoş geldi. Hepimiz mutlu iftar sofralarında, uykulu gözlerle sahur masalarında beraber olmayı çok özlemiştik. İnsan sevdikleriyle yan yana olmalı, sevdikleriyle mutlu olmalı, yemeklerle de. Ancak Ramazan sonrasında pişman olmamak için, ipin ucunu kaçırmayalım diye bu hafta Ramazan beslenmesini konuşalım sizinle.

Ramazan özel bir ay, 11 Ayın Sultanı.. Bu manevi olarak çokça hissediliyor. Sultanlara yakışır sofralar da bu ayda eşlik ediyor bizlere. Herkeste daha çok özen daha çok ilgi var yemeğe karşı. Bu hissettiğimiz manevi duyguları, karın ağrısı, şişliği, mide yanması, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarla kaybetmemek için yemeğe biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Normal bir günde nasıl ana öğünlerimiz ara öğünlerimiz varsa Ramazan’da da buna benzer bir şekilde olacak beslenmemiz. 17 saat oruçluyuz dersek geriye beslenebileceğimiz 7 saat kalıyor. Bu da bu öğünleri 7 saat içerisinde düzenleyeceğimiz anlamına geliyor.

 

Sahur kahvaltımız olsun; dengeli, yeterli ve yoğun bir kahvaltı. Yumurta mutlaka olsun ki tok tutmaya da protein ihtiyacını karşılamaya da yardımcı olsun. Beyaz peynir ve süt de protein ve kalsiyum açısından önemli. Ekmek tercihinizi tam buğdaydan yana kullanmanızı öneririm. Tam buğday, çavdar veya kepek ekmeğini içerdiği lif dolayısıyla sindirim sistemi sağlığı tercih ediyoruz. Ayrıca sindirilmek için vücudumuzda daha çok kalacağından daha fazla tok tutacaktır. Beyaz ekmek çok çabuk sindirileceğinden kan şekerinizi de çabuk düşürebilir. Ama Ramazan pidesiz olmaz diyorsak 1 avuç büyüklüğünde tüketebilirsiniz. Sahurda 1 porsiyon kadar meyve de tüketmek, tercihen muz veya şeftali posa miktarıyla tok tutmaya daha fazla yardımcı olur.

 

Ezan sesiyle birlikte suyla veya hurmayla açtığınız orucunuzun ardından bir kase hafif bir çorba içmeniz sindirim sisteminizin rahat bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlar.

Uykudan uyandıktan sonra hızla ayağa kalkıp yürümeye başlarsanız gözünüz kararır ve yerde bulursunuz kendinizi. Bu örnek üzerinden gidersek, 17 saat boş kalmış bir mideye bir anda fazlaca besin yüklemek de sindirim sistemini sersemletecektir. O yüzden lütfen yemeğe kısa bir süre ara verelim. Biraz nefeslenelim, arkaya yaslanalım, oyalanalım.. Masadan uzaklaşmak daha iyi bir fikir, zira 10-15 dk yemeden bakabileceğimizi sanmıyorum. Çocuklarla ilgilenebilir, sohbet edebilir veya akşam namazınızı kılabilirsiniz. Bir gün üzerinden örneklendirirsek bu kısma kadar olan öğünü öğle yemeği sayabiliriz.

 

Bu ara bize kan şekerimizin normale gelmesini ve ardından gelecek ana yemeği çokça yemememizi sağlar. Akşam yemeği sayacağımız kısımda ise et, tavuk, balık veya kurubaklagil grubundan bir yemek ve/veya sebze yemeği ve bol salata tüketebilirsiniz.

 

Ramazan pidesi yemek isterseniz 1 el büyüklüğü pideyi, yani 1 pidenin yaklaşık sekizde birini bir dilim ekmek olarak düşünebilirsiniz.

 

Yemekten sonra en az 1 saat ara verdikten sonra ara öğünlerinize geçebilirsiniz. Yemekle aralar çok kısa olduğu için hemen çay içmeniz yemeklerden yeteri kadar yararlanamamanıza sebep olabilir. Tercihiniz meyve ve yoğurttan yana olursa çok daha güzel olur.

 

1- 1,5 saat sonra ise tekrar bir ara öğün yapabilirsiniz.

 

İki ara öğün arasında yürüyüş yapmanız metabolizmanızı canlandırmak için yardımcı olacaktır. Teravihe gidenler için camiye yürüyerek gidip gelmek güzel bir tercih olabilir. Çıkışta da 2. ara öğün niyetine meyve, süt/yoğurt veya 1-2 top dondurma tüketebilirsiniz. Şerbetli tatlıları ise tercih etmemeye çalışalım.

 

Bu 7 saate en az 2-2,5 litre suyu sığdırmak zorundayız, susasak da susamasak da içmemiz gerekiyor. Uyanık kaldığınız her saat veya her öğünde  1 bardak su içmek bunu kolaylaştıracaktır.

 

Ayrıca vücudun işleyişi, hormonal sistemin düzeni ve sağlıklı olmak adına sahura kadar uyumakta fayda var. Hepinize mutlu ve beraberlik dolu sofralar, hayırlı Ramazanlar…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet