YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Seda UÇAN ORUÇ - TÜM YAZILARI

11.04.2018 Çarşamba - 9:09

Enes Akbal Optik

   Genellikle ülkemizde birisi devamlı olarak spor ile ilgileniyorsa mesleği olabilir veya kilo vermeye çalışıyordur. Bunu hayatının bir parçasına dönüşürmüş istisna insanları ayakta eğilerek selamlamak isterim. Son zamanlarda sağlık için sporun önemi çokça gündeme gelir oldu. Spor salonlarının yanında halk için ücretsiz hizmet veren belediyelere ait yerler de mevcut. Çoğu parkta spor aletleri var. Yeşilin huzurunda oksijeni soluyarak kolu, bacağı çalıştır; istersen yanına bir dal komşu sohbeti ekle. İmkânlar oluşsa da içselleştiremediğimiz için uygulamada bir yerde pes ediyoruz. Spora diyete başlar gibi başlayıp, sigarayı bırakır gibi bırakıyoruz.

   Günümüz anne babaları olarak toplumsal bilinçlenme beraberinde çocuklarımızın en az bir spor dalı ile ilgilenmesini teşvik ediyor ve destekliyoruz. Bizim zamanımızda büyüklerimiz illaki sporu hayatımızın içine sokmak için neden bu kadar mücadele vermemişti dersiniz? Çünkü biz zaten okuldan akşam ezanına kadar mahallede top koşturan, sokakta ip atlayan, sek sek zıplayan, bilye yuvarlayan, kaçmalı kovalamalı saklambaçlar oynayan çocuklardık.  Şimdikiler bunları sanal ortamda yapıyor. Bizler televizyonda yayınlanacak çizgi filmlerin saatini kaçırmamak için uğraşırdık. Şimdiyse sabaha kadar bilmem kaç tane çocuk kanalı var. Haliyle bireyselleşen, sosyallikten uzaklaşan ve hareketsizlikten şişmanlayan riskli bir grup doğmakta. Dolayısıyla ebeveynler olarak çocuklarımıza sporu alışkanlık olarak yerleştirmek istiyoruz. Çok haklıyız çünkü bu sayede sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sağlıklı bireylerin yetişmesine katkı koyacağız.

   Her çocuğun ilgi alanı ve becerileri farklı olduğu gibi kimisi çok şeyi yapmak isterken kimisini ittirmek gerekebiliyor. Bizim evde bunların iki türlüsü de var. Birisi maymun iştahlı öbürü kaşığa ağzını açmaya direnen bebek misali. İki tip de kolay değil. Evlâdımızın ilgi alanlarını ve becerilerini iyi analiz ederek doğru yönlendirmeler yapabiliriz. Hangi sporu seçeceğine karar verirken bence en önemli ölçüt yaparken alacağı keyif olmalı. Mutluluk bağışıklık sistemini güçlendiren bir duygu ise onu yakalamak ilk sırayı alır. Bazı çocuklar hareketin hiçbir türlüsünden zevk almayabilir işte onları da bu iş alışkanlık haline gelene kadar yolda tutmak gerekiyor. Fiziksel olarak uygunluk hocaların sporcu yetiştirmede isteyeceği haklı bir kıstastır. Muhakkak onlara da itibar etmek gerekir. Mutlu eden, kendine uygun sporu seçtikten sonra devamlılığı sağlamak gerekiyor. Burada İzmit Belediyespor Cimnastik Koordinatörü Tolga Havuç’u anmadan geçmeyeceğim. Sevgili Tolga her zaman başarılı bir sporcudan önce devamlı bir veli istediğini söyler. Çocuk kendi başına idmana gidebilecek yaşa ve olgunluğa erene kadar biz ebeveynler aynı sorumlulukla onlara destek olmalıyız. Bu noktada yaşanmış bir hikayeden senaryolaştırılmış Aamir Khan’ın Dangal filmini çocuklarınız ile beraber izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. 

   Çocuk sporla beraber sosyal ve psikolojik yönden güçlenir. İlgilendiği spor dalı her ne olursa olsun onunla beraber en başta disipline olmayı öğrenir. Genellikle küçük yaşlarda başlayan spor çalışmaları ilerleyen senelerde derslerin ağırlaşmasıyla beraber terk edilir. Oysa hocalar spora devam edenlerin akademik alanda da oldukça başarılı olduğunu söylüyorlar. Zaman yönetimi yapmayı öğrenen çocuk bunu hayatı boyunca kullanır. Bir sahada, pistte, minderde ya da alanda yer almak özgüvenlerini geliştirir. Başarı için azimle çalışmak gerektiğini fark ederler. Takım oyunlarında pas verirken paylaşmayı ve yardımlaşmayı, arkadaşı sayı aldığında bir başkasını alkışlamayı böylelikle grup başarısının bireysel hırslardan önce geldiğini, mağlup olduklarında muhasebe yapabilmeyi, kazanana saygı göstermeyi öğrenirler. Hayatın hep kazanılarak yürünmediğini görür, kaybetmenin de olduğunun bilincinde olgunlaşırlar. Spor yapan çocuklar kötü alışkanlıklardan uzak durur, arkadaş grupları kendileri gibi sporculardan oluşur. Boş zamanlarını idmanla doldurarak zararlı alışkanlıklardan uzaklaşırlar. Fizyolojik olarak düzenli fiziksel aktivite ile kemik ve kas yapıları gelişir. Kilo kontrolü sağlanır. Sağlıklı beslenme ile obezitenin önüne geçilir.

Ayağı yere her türlü güçlü basan çocuklar yetiştirebilmek için sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeye devam…

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

İbrahim Bayram

Değerli Kardeşim eline,koluna, gönlünüze sağlık. Düşünce alanınız son elli yılı kapsayan ve bizi kırmadan,dökmeden kurum ve kişileri beraberce sorumlu tutan yazımızdan dolayı sonsuz teşekkürler. Devamı dileğiyle selamlar

11.04.2018, 11:13 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet