YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ŞEHİR FESTİVALİ BAŞLIYOR

27.02.2018 Salı - 10:27

Enes Akbal Optik

Kocaeli Ticaret Odası ve İzmit Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 2018 Şehir Festivali 5-11 Mart tarihleri arasında başlıyor 

İREM DEMİR

KOTO ve İzmit Belediyesi ortaklığında 5-11 Mart tarihleri arasında başlayacak olan Şehir Festivali, Kocaelililere indirimli alışveriş imkanı sağlayacak. Kentimiz ticari hayatını canlandırmak amacıyla yapılan festivalde Kocaelililer görsel şovlar ve müzik ziyafetiyle festival coşkusunu yaşayacak. Konuyla ilgili KOTO’da gerçekleştirilen basın açıklamasına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan ve komite üyeleri katılım gösterdi.

‘AYNI FESTİVALLERE DEVAM EDECEĞİZ’

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, “Asıl amacımız oda ve esnafolarak birarada olduğumuz göstermek. 5 -11 Mart tarihleri arasında yapılacak olan şehir festivaliyle amacımız çarşımızın ayakta olduğunu şehir esnafımızın ayakta olduğunu göstermek. Şehir esnafımızı bence her zaman ayakta durmaları ve yıllardan beri süren ait kültürünün devam etmesi gerekir. Bu da esnaflıkla ve ticaretle oluşan bir kültürdür. Buradaki arzumuz bir alışveriş heyecanı katmak hem esnafın işini arttırmak hem de esnafımıza alışveriş yapmaya gelen ailelere çarşıda vakit geçirebileceği bir ortam sunmak. Folklor gösterileri, dans şovları ve palyaço gösterileri gibi sistemlerin kurulması. En büyük desteğimiz Belediye Başkanımız Nevzat Doğan’dır. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Festivalimiz 5 Mart Pazartesi günü başlayacak. Kent merkezindeki tüm mağazaların katkılarıyla festivale özel indirimler yapılacak. Esnafımız da ellerinden gelen tüm gayreti gösterecek. Akşam 18.30 19.00 civarında Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço’nun bir DJ gösterisi performansıyla başlayacak. 6 ve 10 Mart tarihleri arasında dans kulüplerinin gösterisine üniversite öğrencilerinin gösterilerine yerini bırakacak. Bunun haricinde mehter takımımızı şehir içerisinde sürekli gösterilene devam edecek. Şehrimizle üniversite öğrencilerimizi buluşturacağız. Öğrencinin katkısı her zaman çok büyük olmuştur. 11 Mart Pazar akşamı saat 20.00’da Derya Uluğ konseri yapılacak. Bu konserin amacı da hem insanları biraraya getirmek. İnşallah bu festivalimiz başarıya ulaşırsa diğer ilçelerimizde derince Karamürsel gölcük gibi ilçelerimizde de aynı festivalle devam edeceğiz” dedi.

‘AVM’LER ŞEHRİN UZAĞINDA OLMALIDIR’

Ardından konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Esnafımıza nasıl katkı sağlayabiliriz merkezde nasıl canlılık sağlayabiliriz diye inanın kafa yormanın sonuçlarından biridir bu festival. Oda başkanımızın, yönetimimizin samimice üyelerine sahip çıkması onlara daha fazla ne yapabiliriz gayretlerine biz de destek oluyoruz. Şehrin fiziki, trafik, otoparkla ilgili bir takım dezavantajları olabilir. Şehrin eski bir şehir olması sonraki yapılanma süreçleri bizim dönenimizde dahil dezavantajları olabilir. Ama avantajları da var. Türkiye’nin en yoğun bir iki şehrinden biri. Dolayısıyla bunu ticarete yansıtabiliriz. 80 bin nüfuslu bir üniversitesi olan bir şehir bunu ticarete yansıtabiliriz. Esnaf kardeşlerimizin de yapması gereken sorumlulukları var. Esnafımızın da olabildiği kadar kafa yorması gerekiyor. AVM’ler zaten her zaman konuşulan bir konudur. AVM’ler şehrin uzağında olmalıdır. Şehrin ne kadar uzağında olursa insanları memnun eden bir alışveriş ortamı olur. Merkezde de yapmaya çalıştığımız şehri bir açık AVM’ye dönüştürmeye çalışıyoruz. Ancak merkezde olayın sadece ticari yönü yok. Bu festivalimiz ve bunu benzeri çalışmalar şehir merkezindeki ticari hayatı hareketlendirecektir. İnşallah bu çalışmalar katkılarımızı daha da arttırarak sürdürürüz. Bunu bir periyota dönüştürüp karnaval havasında bir şehir yaratmak” diye ifade etti.

  

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet