YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ‘SIFIR ATIK PROJESİNİ YAYACAĞIZ’

23.03.2018 Cuma - 10:13

Enes Akbal Optik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “Sıfır Atık Projesi’nin seminerinde konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Bugün artık Kocaeli’de çevre ile ilgili önemli bir sorun yoktur. Sıfır Atık Projesi’ni yayma noktasında çalışacağız. Kocaeli bu alanda da kendini gösterecektir” dedi

İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini amaçlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi’nin semineri The Ness Otel’de yapıldı. Programa Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Baybars Küçükatay, İl Jandarma Komutanı Vekili Salih Akbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya Çakır, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Fişek, ilçe kaymakamları ve çok sayıda kamu personeli katılım sağladı.

‘KIYMETİ YARIN DAHA İYİ ANLAŞILACAK’

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Bizim medeniyetimizde israf değerli bir anlam ifade ediyor. Zamanın, paranın, yemeğin, doğanın israfı var. İsrafın zıddı ise değerlendirmektir. Mesela evimizde artan yemekleri sokak hayvanlarına vermemiz gibi. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Biz israftan hoşlanmayan bir toplumuz. O yüzden geri dönüşüme çok önem veriyoruz. Nüfusumuz artıyor. Artan nüfusa mevcut kaynakların ne denli cevap vereceği konusunda alternatif çalışmalar yürütülüyor. Kaynakları geri dönüşümle tekrar kazanabiliriz. Bunun kıymeti yarın daha iyi anlaşılacaktır” diye konuştu.

‘BAKANLIĞIMIZIN BÜTÇESİYLE YAPIYORUZ’

Özak’ın ardından kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Bu programı birçok ilimizde yapıyoruz. Bu proje devam eden bir proje.  Ankara’daki bütün kamu dairelerinde 2018’de sıfır atık projesini fiilen hayata geçireceğiz. Bu sayede hiçbir kuruma çöp arabası bundan sonra gelmeyecek. Kağıtlar, plastikler, organik atıklar ayrı toplanıyor ve bunlar geri dönüşüyor. Hiçbir odada çöp kutusu da yok bakanlığımızda. Bizde çalışan elemanlar koridora çıkarak kağıt atıkları bir yere atıyor. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde de durum böyle. Bunu bakanlığımızın bütçesiyle yapıyoruz” dedi.

‘ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLMALIYIZ’

“Yıllardır belediyelere çöp aracı veriyorduk” diyen Birpınar, “2030 itibariyle Avrupa’da çöp depolama diye bir şey kalmayacak. Ülkemizde bir kişi günlük ortalama 1 kilogram çöp üretiyor. Düzenli depolamayı biz marifet sayıyoruz. Orada hastalıkların yayılmasına sebebiyet veriliyor. Depolama da önemli olan ekonomiye bunu geri kazandırmaktır. Biz bu atıkları geri döndürebilirsek 10 Milyar TL’yi ekonomiye kazandırmış olacağız. 2023’e kadar bütün kamu kurum ve kuruluşlarında sıfır atık sistematiğini kuracağız. Çevre konusu evrensel bir meseledir. Sayın Emine Erdoğan’ın meseleye sahip çıktığı kadar kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerin sahip çıkmaları durumunda bu işi başarırız. Çözümün bir parçası olmalıyız” şeklinde konuştu.

’23 AĞAÇ KURTARILDI’

Birpınar’ın ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Çevre konusu toplumumuzun en önemli konularından birisi. Birçok amacı kapsayan çalışmayı yürütüyoruz. Sıfır atık projesi birey olarak hepimizin görev ve sorumluluğu olarak karşımızda duruyor. Bugün artık Kocaeli’de çevre ile ilgili önemli bir sorun yoktur. Özellikle sıfır atık projesini bütün kurumlarımız tarafından gerçekleştirilmesi anlamında önemsiyorum. Bunun kurumlarımızda uygulanmasını arzu ediyoruz. 19 Şubat’tan itibaren çalışmalarımızı başlattık. Valilik bünyesinde 3 noktada atık ayrıştırma bölümü oluşturduk. İç koridorumuzda atık kutuları bulunuyor. Tüm personelimize çeşitli eğitimler verildi. Sıfır Atık Projesi kapsamında 1350 kilogram kağıt toplanarak geri kazanım firmalarına teslim edildi.  Bu çalışma sayesinde 23 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Özellikle önümüzdeki süreçte tüm kurumlarımızın bu hassasiyet içerisinde çalışmalarını bekliyoruz.  Sıfır Atık Projesi’ni yayma noktasında çalışacağız. Kocaeli bu alanda da kendini gösterecektir.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet