YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Feyzanur ULUDAĞ - TÜM YAZILARI

28.06.2018 Perşembe - 15:53

Enes Akbal Optik

Bu hafta sonu yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile milyonlarca genç, senelerce verdikleri emeklerin karşılığını almak için, hayallerine ulaşmak için önemli bir adım atmış olacak.  Belki de çoğunun hayatı bambaşka bir döneme girecek. Ben de öğrencilerimize bu önemli sınav öncesinde destek olabilmek ve heyecanlarına ortak olabilmek için sınav öncesinde nasıl beslenmeleri gerektiğini, streslerini nasıl kontrol edebileceklerini anlatmak istedim.

Öncelikle uyku düzeninizi sınav saatine göre ayarlayarak başlamalısınız. Bunun için sınavdan önceki günü beklemeyin şimdiden başlayın. İyi kaliteli bir uyku olmadan sınava odaklanmanız mümkün olamayacağı için uyku düzeni son derece önemli. Soruları gözünüz kapalı çözebilecek yetenekte olmanızı tabi ki isterim ancak bu uyuklayarak yapmaya çalışmanız anlamına gelmesin.

En çok konuşulan konulardan biri, sınavdan bir hafta önce ders çalışmayı bırakmalı mı bırakmamalı mı? Ben burada kişinin kendisini değerlendirip uygulamasını öneriyorum. Çalışmaya devam etmesi stresini arttırarak kişiyi kötü bir hale getiriyorsa, umutsuzluğa ve paniğe sebep oluyorsa çalışmayı durdurmak gerekebilir. Ancak motivasyonunu sağlamasına yardımcı oluyorsa sınav gününe kadar çalışılabilir. Kendimden örnek verecek olursam, sınav saati gelene kadar baktığım her şeyi kazancım olarak görüp çalışmayı bırakmanın bana stres sağladığını tecrübe ettiğim için her sınav öncesi çalışabildiğim kadar çalışırım.

Sınavdan önceki hafta yediklerinize dikkat etmelisiniz. Dışarıdan yemek yememeye, fastfood tarzı besinleri tercih etmemeye özen gösterin. Sıcak hava dolayısıyla bozulabilecek gıdaları tüketmeyin. Gıda zehirlenmeleri yaşamamak için bilmediğiniz besinleri veya hazır gıdaları tüketmekten kaçının. Yeni tatlar denemek için en azından sınavın geçmesini bekleyin.

Sınavdan önceki gün yedikleriniz performansınızı etkileyebilir. Mide yanması, hazımsızlık gibi problemler yaşamamak için ağır yemeklerden, bol yağlı ve soslu besinlerden, kızartmalardan ve hamur işlerinden uzak durmalısınız. Gaz ve şişkinlik yapmaması açısından akşam yemeğinde kurubaklagil ürünleri tercih etmemenizi öneririm. Ayrıca akşam çay, kahve, kola, enerji içeceği gibi kafein içeren içecekler tüketmeniz uyku problemi yapacağından stresinizi arttırabilir. Bunlar yerine uyumanızı kolaylaştıracak papatya, ıhlamur, melisa, rezene, yasemin gibi bitki çayları içmeniz veya son ara öğününüzde yoğurt/ayran tüketmeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Sınav sabahı kahvaltı etmeden evden çıkmamalısınız. Kahvaltıyı, uyanan bedenimizin zinde olması için gereken ilaç gibi düşünmelisiniz. Ancak her zaman yaptığınız kahvaltının dışına çıkmayarak hafif bir şekilde geçmesini sağlayın. Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği kullanmanız daha tok kalmanıza yardımcı olabilir. Yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillik gibi klasik bir kahvaltı tercih edebilirsiniz. Veya bunlarla yapılacak bir sandviç de tercihiniz olabilir. Ancak acı ezme gibi baharatlı ve bol tuzlu besinler sınavda mide sorunları yaşamanıza ve çok susamanıza sebep olacağı için uzak durmanızı öneririm. Ayrıca kahve/çay gibi kafeinli içecekler diüretik olduğu için sınav esnasında tuvalet ihtiyacına sebep olabilir, fazla tüketmemekte fayda var.

Sınav öncesi fazla şekerli besinler tüketmek sınav sırasında uykunuzu getirebilir. İsterseniz kahvaltınıza taze veya kuru meyve eklemeyi tercih edebilirsiniz. Sınav süresi çok uzun olacağı ve kan şekerinizin düşebileceği ihtimaline karşı da size verilen şekerlerden yiyerek enerjinizi tekrar kazanabilirsiniz.

Sınava giderken mutlaka yanınızda su bulundurun. Heyecan ve stresin oluşturacağı ağız kuruluğuna karşı suyunuzu yanınızdan ayırmayın. Ayrıca su içerek vereceğiniz ufak molalar size dikkat kazandırarak dinlenmenize ve odaklanmanıza yardımcı olur. Zamanı iyi kullanın ancak panik yapmamaya çalışın. Stresinizin size zarar değil yarar sağlaması için kendinizi motive edecek şekilde sakinleştirmeye uğraşın.

Unutmayın… Her şeyden önce istemek, başarmak için çabalamak ve sonrasında dua edip beklemek gerekiyor. Ancak, bir puanla kaçırdığınız yerlere üzülmek yerine, ulaştığınız yerlerin size hayatınızın en güzel ihtimalini kazandırabileceğini unutmayın. Dualarım ve dileklerim hak ettiğiniz yerlere gelmeniz ve emeklerinizin karşılığını sonuna kadar almanız üzerine. Geleceğin meslektaşları için şimdiden ‘’Hoş geldiniz’’ diyor ve sınava girecek herkese başarılar diliyorum.

Diyetisyen Psikolog Feyzanur Uludağ

Instagram: dytpskfeyza

Adres: Soydan İş Hanı Kat:3 Daire:116 İzmit

Telefon: 05324366966 – 02623324747

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet