YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

» Sinan YOLCU - TÜM YAZILARI

23.05.2016 Pazartesi - 11:10

sinan yolcu

İnsan ve adam gibi adam olmanın kaideleri var!

Önce şerefli olmak, dürüst, onurlu olmak, yalan söylememek, kul ve yetim hakkı yememek, karşındakine insan gibi davranmak gibi kriterleri sayabiliriz.

İşte bu olmazsa olmaz kavramlar, davranışlar yüzyıllardır toplumlarda değerini korumuş günümüze gelmiştir.

Ayrıca dinimiz İslam ve kitabımız Kur’an’ı Kerim de bu saydıklarımız için ayetler mevcut olup, Allahın emirleri hep bu yöndedir.

Kur’an’ı Kerim’den örnek vermek istersek işte “Yalan söylemek ile ilgili ayetlerden bir kaçı;

  1. Sure (Yûnus Suresi), 70. Ayet

Onlar için dünyada (geçici) bir yararlanma vardır. Sonra dönüşleri bizedir. Sonra da, inkâr etmekte olduklarına karşılık onlara şiddetli azabı tattıracağız.

  1. Sure (Nahl Suresi), 105. Ayet

Yalanı, ancak Allah’ın âyetlerine inanmayanlar uydurur. İşte onlar, yalancıların ta kendileridir”

 

Allah yalancılar için bu ayetleri Müslümanlara “uyun yoksa cezalandırırım” diye göndermiş.

Hal böyleyken günümüzde dürüst olmamak ve hatta yalan söylemek adeta bazılarında moda oldu çıktı.

Dürüstlük rafa kaldırılırken, her gün yalan üstüne yalan söyleyen daha önce söylediklerinin tam tersini yapan siyasetçilerimiz,yöneticilerimiz ülkemizde çok kötü örnek olmaya başladılar.

Eskiler “Politika yalan söyleme sanatıdır.Ne kadar güzel hitap edersen o kadar başarılı olursun, ne söylersen söyle ama kelimelerini süsleyerek söyle.”Demişler. Şimdi günümüzde de bazı siyasetçiler cümlelerini süsleyerek en yakın dava arkadaşlarına bile yalan söyleyebiliyorlar.

Peki, bu siyasetçilerimiz dürüstlüğü bırakıp yalan üstüne yalan söylerken ne yapmayı tercih etmektedirler?Bu siyasetçilerimizin tercihi kendisinin yada yakını olan arkadaşlarının çıkarları için doğruları gizleyerek, dürüstlükten ayrılmakta ve insanları kandırırken, Allahın emirlerine ters düşmekte olup günaha da girmektedirler.

Bunların karşısında ise, Halkın karşısında çok sevilen, kişilik olarak çok beğenilen dürüst ve karakterli siyasetçi arkadaşlarımız var, yıllardır gönül verdiği  dava, parti yada siyasi oluşum içerisinde “Ben bu vebalin altında kalamam, Allah bana bunu sorar” diyerek vicdanının sesini dinleyip doğruları anlatmak için siyaset yapıyorlar.Görüş, fikir ve ideolojisini, beğenelim ya da karşısında olalım, eğer aynı dava ve ideal için aynı çatı altında birlikteyseniz doğruluk ve DÜRÜSTLÜK’ten ayrılmayacağız.Şuurlu birer siyasetçi olmalı ve menfaat gözetmemeliyiz.

Ne demişti Erbakan Hocamız, “Bizim Davamızda kimse kendi için yaşamaz, Herkes kardeşi için yaşar. Menfaati Öldürmenin en kolay yolu budur.”Eğer Erbakan Hoca gibi siyaset yapmak istiyorsak en temel prensibimiz,kişiliğimizin dışa vuran gölgesi“Ne yaptıysam Allah rızası için yaptım” olmalıdır.

Dürüstlükten ayrılanlar ve yalan söyleyenlerin devirleri elbet bir gün bitecek ve eski doğruluk, dürüstlük tekrar ülkemizde hakim olacaktır diye düşünenlerden olmak gayesi içindeyiz..

Saygı ve sevgilerimle…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet