YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l STK’LAR CİNSEL İSTİSMARA TEPKİ GÖSTERDİ

23.02.2018 Cuma - 15:06

Enes Akbal Optik

Kocaeli’deki STK’lar, Kocaeli Anneler Derneği öncülüğünde çocuklara yönelik cinsel istismara tepki gösterdi

İREM DEMİR

Kocaeli’deki STK’lar, Kocaeli Anneler Derneği öncülüğünde çocuklara yönelik cinsel istismara tepki gösterdi. Sabri Yalım Parkı’nda gerçekleşen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ve STK temsilcileri katıldı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Kocaeli Anneler Derneği Başkanı Hande Kaya, “Çocuk tecavüzlerinin ya da tacizin olağan bir vaka olduğu algısının kaldırılması için, işlenen tüm suçların en ağır şekilde cezalandırılacağı bilincinin yerleştirilmesi için artık gelinen şu noktada şiddet ve tacize hiçbir şekilde bahane üretilmemesi için buradayız. Bundan önce kişinin pek çok defa sözle ya da başka şekillerde tacizde bulunduğunu, bu davranışların cezasız kalması ile kişilerin cesaretlendirildiğini, şiddet ve tecavüz her yaptırımsız kaldığında dozajı artan bir döngü olarak tekrar karşımıza çıkıyor” dedi.

BAHANE ÜRETİLMESİN

Kaya açıklamasının devamında şunları söyledi; “Cezasızlık algısının ortadan kaldırılması, yasalarda yapılacak yeni düzenlemeler ile mutlaka en ağır şekilde cezalandırılacağı ve sadece hapse atmak şeklinde değil toplumsal yaptırımların da devreye sokulacağını çok net biçimde bilinmesi gerekir. Bunun için şiddete hayır derken bunun söylemde kalmaması ve artık şiddet ve tacize hiçbir şekilde bahane üretilmemesi şartının altını çiziyoruz.

CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Şiddet ve cinsel tacizi her olayla tekrar gündeme getirip sadece kanıksatan spotları dayak yiyen tecavüz edilen çocuklar üzerine tutup, failleri de buzlayarak veren, en son yaşadığımız çocuk tacizinde yayın yasağı getiren bir fotoroman havasıyla cinayet detaylarını normalleştiren bir uygulama ile azaltılamayacağı apaçık meydandadır. Ülkemizde fiziksel, cinsel veya sözlü şiddete maruz kalan çocukların bunu hak edip etmediğinin tartışılmasını istemiyoruz. Cinsel suçlarda verilecek cezanın indirilmesinde etkin rol oynayan haksız tahrik indirimini istemiyoruz. Çocuk gelin olgusuna göz yuman herkesin gerçek anlamda cezalandırılmasını istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatan eğitim programlarının yapılmasını, kız çocuklarının eğitimlerini tamamlayabilmeleri için teşvik edici düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.

YÜZ KIZARTICI SUÇLAR KAPSAMINA ALINMALI

Çocukların, onlara şiddet gösteren, şiddeti öğreten, zarar verecek şekilde kullanan herkesten ve her şeyden korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada cinsel taciz suçlarında cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilemeyeceğine dair yasal düzenleme getirilmesi gerekiyor. Bu suçlar yüz kızartıcı suçlar kapsamına alınarak, kişinin memuriyete girmesine engel kabul edilmesi gibi ve affa dahi uğrasa işe alınmamaları gibi etkin uygulamalar ile önlem alınmasını talep ediyoruz.”

 

 

 

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet