YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l TARİHİ TAŞKÖPRÜ’DE RESTORASYON TAMAM

05.10.2017 Perşembe - 22:14

Enes Akbal Optik

2 bin yıllık Taşköprü’de restorasyon çalışmaları tamamlandı. Başkan İsmail Baran, Taşköprü dışında 500 metre yanındaki Kuşçalı Telgrafhanesi ve Taşköprü Müzesi için de çalışma başlatılacağını belirtti

Körfez’de Roma dönemine ait olduğu bilinen 2 bin yıllık tarihi Taşköprü için başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da dün Taşköprü bölgesine gitti, Başkan Yardımcısı Levent Yılmaz, birim müdürleri ve muhtarlar ile birlikte tamamlanan çalışmaları yerinde inceledi. Köprü restorasyonu sonrasında çevrede yapılacak olan düzenlemelerle ilgili de bilgi alan Başkan İsmail Baran, yeni projelerin de müjdesini verdi.
2 BİN 150 YILLIK TARİH
Milli Mücadele yıllarında telgrafhane olarak hizmet eden ve daha sonra atıl durumda bırakılan Kuşçalı Telgrafhanesi içinde proje çalışmalarının tamamlandığını belirten Başkan İsmail Baran, “Taşköprü bölgesi, adını bu köprüden alıyor. 2 bin 150 yıllık bir geçmişi var. Restorasyonu tamamlandı. Tarihi bir eserin Kocaeli halkına yeniden kazandırılmasından dolayı son derece mutluyuz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
TELGRAFHANE VE MÜZE
Körfez’in tarihi değerlerini tek tek gün yüzüne çıkararak turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz. Tabi hemen 500 metre yanında yer alan Kuşçalı Telgrafhanesi içinde çalışmalarımız sürüyor. İhale aşamasına geçildi. Bir de hemen yakında Taşköprü Müzesi projesini hayata geçireceğiz. Bölgedeki tarihi eserleri bu alanda sergileyeceğiz ve turizm açısından da hareketlilik kazanmasını sağlayacağız.


TEK TEK HAYATA GEÇECEK
Tarihi projeler sadece Taşköprü bölgesi ile de sınırlı değil. Hereke Kalemizde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Abdullaziz’in Av Köşkü için hazırlanan proje de tamamlandı. Körfez sadece sanayi kenti, liman kenti ve eğitim kenti değil aynı zamanda bir tarih kenti olacak. Yapılan bu çalışmalar ilçemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet