YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

» Emre YILMAZ - TÜM YAZILARI

11.02.2018 Pazar - 22:51

Enes Akbal Optik

ÇIKMAZ SOKAK ÇOCUKLARI
Anasız babasız büyümüş zavallı yetim. Bilmez ki annesiyle bir mandalina arasındaki farkı… Ama korktuğunda ne diye bağırır bilir misiniz?  “Anne, anneciğim…”Geçen günlerde izlediğim Çıkmaz Sokak Çocukları oyununun tanıtımından bir parça. Oyunu izlemeden önce bu kadar anlamlı olmayan bu cümleler şu an bambaşka bir hale büründü benim için.
Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın başarılı işler yaptığını her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum, yine beni yanıltmadılar. Çıkmaz Sokak Çocukları iki perde boyunca kimi zaman güldüren, kimi zaman insanın içini sızlatan, kimi zamansa empatiyi harekete geçirerek düşündüren bir oyundu.

Anne baba olmadan, birbirlerine sığınarak büyümüş iki kardeş, biri saf ve dünyayı hiç tanımıyorken diğeri bu iki kişilik ailenin tüm sorumluluğunu omuzlarında taşıyor. Ve dünyayı iyi bildiğini düşündüğünden istemiyor kardeşinin dünyayı tanımasını. Kim bilir, bir gün biri çıkagelir ve değişir her şey.
Oyun aile, kardeşlik, bireyin özgürlüğü, ekonomik bağımlılık-bağımsızlık gibi kavramlar üzerinde güzel noktalara değiniyor.
Bir tiyatro mükemmel senaryoya, dekora, sese ve ışığa sahip olabilir. Harika bir sahnede oynanıyor da olabilir. Fakat oyuncuları duyguyu, samimiyeti hakkıyla aktaramıyorsa oyun başarısız icra edilmiş olacaktır. Üç oyuncunun da üstüne düşen her şeyi hakkıyla gerçekleştirdiği bu oyunu izlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız sanırım.

ÖLÜMLÜ DÜNYA
Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren bu filmi ancak bu hafta izleme fırsatı bulabildim. Başarılı bir oyuncu olduğunu düşündüğüm Ali Atay’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu ikinci filmi. İlk film yol komedisi kimi zaman dramı tarzında iken bu film bambaşka bir tarzda. Türkiye’de pek görmediğimiz aksiyon komedi biçiminde izlediğim film Amerikan sineması tadında idi ve başarılıydı. Komedi filmlerinde oyuncu seçiminin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü seyirciyi güldürebilmesi için senaryonun oyuncu tarafında yoğrularak başarılı biçimde yansıtılması gerekir. Belki de filmde en başarılı bulduğum yönlerden biri bu. Feyyaz Yiğit, Doğu Demirkol gibi seçimlerin filmi izledikten sonra ne kadar doğru seçimler olduğu anlaşılıyor.

Kadıköy Haydarpaşa’da Türk Yemekleri yapan bir restoranı işleten bir aile, fakat restoran işin yalnızca görünen yüzü, siz bir de görünmeyen yüzü görün.
Senaryo ve oyunculuklar kadar müziklerini de başarılı buldum filmin, bunu biraz yönetmen ve oyuncu ekibinin müzikle haşır neşir olmasına bağlıyorum.
Senaryosuyla, oyunculuklarıyla, müzikleriyle işin hakkını veren güzel bir komedi filmi olmuş. İzleyiniz efendim.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet