YAVUZER MAKİNA
YAĞIZ KEBAP
Bilnet Okulları
Kompozit Kimya
izmit belediyesi
Kompozit Kimya

ANASAYFA l Barcılar polemik konusu yapılıyor

08.11.2016 Salı - 9:40

Zor ve imkansız projelerin adamı, AK Parti’nin ilimizdeki kurucularından, yaptığı projelerle Türkiye’ye örnek olmuş bir belediye başkanı. Evet İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’dan bahsediyoruz. Tanıyanlar bilir, tam bir görev adamıdır. İmkansız denilen her projede imzası vardır. Bu hafta İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’la güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

İşte o röportajımız;

 

*İlimizde ruhsatsız yayın yaptığı gerekçesiyle kapatılan bir gazete sizinle ilgili bazı haberleri sosyal medyada parayla yaymakta, öncelikle bu konuya bir açıklama getirebilir misiniz?

-Bu tür kişiler zaman zaman ortaya çıkıyor. Birileri peydah ediyor konuşmaya bile değer bulmuyorum bunları. Herkes biliyor ki parayla bir takım rantsal hedeflerle faaliyet yapan kuruluşlar bunlar. Biz onlara gerekli yasal düzeyde cevaplarını veriyoruz. İnsanoğlu var olduğundan beri bu tür olaylar olmuştur, ta peygamberlere kadar iftiralar atılmış bunun önüne kıyamete kadar geçilemeyecektir. Doğru insanların öncelikle sığınacağı tek yer haktır, ikinci sığınacağı liman da halktır. Biz hakka ve halka sığınıyoruz. Bunlar gibileri de çok gördük bu da onlardan biridir.

 

*Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit’te yürütmüş olduğu tramvay çalışmalarıyla ilgili vatandaştan sürekli şikayetler geliyor, İzmit Belediye Başkanı olarak bu konuya yaklaşımınız nasıl?

-Tramvay çalışmaların yapılması halkımızın için önemli, şu anda açıkçası hepimizi biraz üzüyor. Özellikle esnafımızı gerçekten güç durumda bırakmış durumda. Ara ara  esnafı geziyoruz dinliyoruz ve gerçek anlamda esnafımızın ticaretlerinin etkilendiğini biliyoruz. En son meclisimizde gündeme getirdim. Tramvay güzergahındaki yapılan çalışmadan etkilenen iş yerlerinin araştırılmasını, onlar için neler yapılabileceğini gündeme getirdim ve tramvay çalışmalarından etkilenen esnaflar için bir komisyon kurduk, bu komisyon çalışmalardan etkilenen vatandaşları araştıracak ve bize bilgi verecek .Bu araştırmanın sonucunda gelen verilere göre biz de nasıl destek veririz ona bakacağız.

 

f1

 

*Tramvay projesinde bazı aksamalar oluyor, insanlarda Tramvay projesini İzmit Belediyesi yönetiyormuş gibi bir algı var, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

-Tramvay çalışmaları çok gerekli ihtiyaç olan çalışmalar ama zaman zaman maalesef aksayan yönleri oldu. Bunlar sürpriz mi derseniz çok da değil ama olmamasını arzu ediyorduk. Tabi bunlar Büyükşehir Belediyemizin projesi ve onun sorumluluğunda ama nihayetinde büyük şehir küçük şehir ayrımı yapmıyor halkımız, biz de zaten öyle bir ayrım yapmıyoruz. Büyükşehir belediyemiz canla başla gayret ediyor bir an önce bitmesi ve halkımızın bu sıkıntıları atlatması için. Ama bir yandan da şehrin için de hayat devam ederken siz bir iş yapıyorsunuz, yani canlı canlı ameliyat yapıyorsunuz gibi bir şey bu, durum böyle olunca da biraz can acıyor tabi. Bir yandan okullar açık, bir yandan insanlar işine gidiyor. Yürüyeni var, araba kullananı var, bisiklet süreni var. Hayat devam ediyor ticaret devam ediyor ve siz o arada ameliyat yapıyorsunuz kolay olmuyor yani.

 

*Barcılarla ilgili olarak yaşanan bir sıkıntı var ve burada da yanlış bir algı oluşmuş durumda, bu işin sorumlusu gerçekten İzmit Belediyesi mi?

-Topu herkes bize atıyor. İzmit Belediyesi olarak biz sorumluluklarımızın bilincinde, halkımıza karşı işlerimizi en iyi şekilde yapan bir belediyeyiz. Allah’a çok şükür şuana kadar da bu konuda gözümüzü budaktan esirgemedik. Barlar konusunu ben iki buçuk sene önce tam yerel seçimler biter bitmez, Büyükşehir Belediyemize ve Vali beye ilettim. Barların şehir dışına çıkarılma fikrini ortaya attım. Barcılara da bunları söyledim. Toplantı yaptım gelin, sizi bu şehirden dışarı çıkaralım daha nezih bir yerde sizin önerileriniz doğrultusunda yerini siz belirleyin bizde resmi prosedür olarak yolunuzu açalım dedim. Bu şehirde insanları sıkıntıya sokuyor. Nahoş olaylar oluyor, şehir merkezinde kargaşalar çıkıyor. Biz bar işletmecilerini bu konuda ikna etmiştik ve barların şehir dışına çıkarılmasıyla ilgili o dönemde benim söylemlerim oldu. Önerim o dönemde Büyükşehir Belediye Başkanımız gerek yardımcıları tarafından şimdilik kalsın yönünde oldu ve uygulanmadı. İzmit Belediye Başkanı olarak benim görevim belli bir noktaya kadar.

“POLEMİK KONUSU YAPIYORLAR”

-Daha sonraki aşamada tramvay projesi ile Büyükşehir oraları kamulaştırdı. Kamulaştırılıldıktan sonraki süreç artık Büyükşehir’in sorumluluğuna geçmiş durumda ama sağ olsunlar hep bana geliyorlar, herhalde  ben çözebilirim bunu  diye. Benim yapabileceğim şeylerde ben hazırım, bunu her zaman ifade ettim ama şehrin dışında bir barlarla ilgili bölge hazırlanacaksa benim yetkilerimin içerisinde değil. Bana resmi olarak böyle bir müracaat da yok İzmit haricinde başka bölgelerde var. Sanki barcıların içerisinde bazıları bunları gereksiz bir yere çekerek polemik konusu yapıyorlar. İzmit Belediye’si  zaten görüşünü, durumunu söylüyor. Eğer bir sıkıntı ve çözümsüzlük varsa bunu diğer siyasi olarak söz söyleyebilecek üst düzeydeki kararlarda etkili kuruluşlara ve Büyükşehir’i de bence aramalılar.  Ama sanırım insanlar bizimle diyaloğa geçmek daha hoşlarına gidiyor herhalde.

 

f4

 

*Bu kentte yapmak isteyip henüz gerçekleştiremediğiniz bir mega projeniz var mı?

-Ben çok hayalci bir insanım hayal kurmayı çok seviyorum. Dünyam çok renkli çok geniş yani bir çırpıda birçok şeyi yapacakmış gibi enerjim var. Şehrin ana kalbi olabilecek yerlerde kentsel dönüşüm gerçekleştirmek en büyük hayallerimden biri. Şuan Cedit Mahallesi bunlardan bir tanesi bir diğeri de Veli Ahmet Mahallesi’ndeki bir alan. Bunların ikisiyle de alakalı çalışmalar sürüyor. Devlet hastanesinin yenisi bitiyor, Perşembe pazarının bir şehir meydanına dönüşmesi  ve MİA’nın da başlaması ile büyük bir yenileşme, modernleşme ve yeni bir İzmit oluşacak. İkinci büyük arzum ise sanatoryum ile deprem müze ve eğitim merkezinin yapılması. Bu da en büyük projelerimizden  birisi  şuan da ihale aşamasında 2017’de inşallah bunları açacağız. Tabi bu şehrin akua park ve kapalı bir havuzu olsun istiyoruz onu için proje ihale aşamasında.

“KONGRE VE FUAR TURİZMİ ŞEHRİ OLABİLİRİZ”

-Daha önce olmayan farklı projelerimiz de peş peşe geliyor. Daha büyük bir hayali ise Marmara Körfezinin tam İzmit kıvrımının olduğu bölgede marinasıyla, turistik otelleriyle, eğlence ve alışveriş merkezleriyle ve dünyadakilerle aynı boyutta fuar ve kongre merkezleriyle boydan boya büyük bir fuar ve kongre merkezini yapmak. İlk defa söylüyorum bu şehrin kaderini değiştirecek bir proje dünya kongre merkezi ve dünya fuarları olacak.  İstanbul’a ve havaalanına çok yakın ve isterse İstanbul’daki bir iş adamı ya da bir firma kendi yatıyla da buraya gelebilir eğer marinamızı yaparsak. Bu anlamda gerçekleşebilir realist bir hayal tabi bu bir tercihle alakalı böyle planlarsanız şehri, dünya şehri olur ve dünya turizmi, kongre ve fuar turizmi ile beraber bir de tarih turizmiyle şekillenen büyük bir turistik şehir olur burası.

 

*Sağlık turizmiyle ilgili çok önemli bir projeniz vardı, bu proje ne durumda?

-Sağlık turizmi bu şehrin en potansiyel turizm alanlarındandır. Biz sağlık turizmi hedefimizi 2002 adalık dönemimizde, milletvekiliği adaylık dönemimde ilk açıkladığım hedef, Kocaeli neden bir sağlık turizm şehri olmasın şeklindeydi.  Bugün gelinen nokta şudur. Kocaeli, devlet, eğitim ve özel hastanelerle beraber yapılabilecek her türlü en kompleks ameliyatların yapılabildiği hastanelere sahip. Açık kalp ameliyatından ve en büyük operasyonlara kadar çok güzel hastanelerimiz var. Bundan sonraki süreçte artık sadece bölgenin ve Kocaeli’nin değil Türkiye’nin ve hatta yurtdışının hastalarını da burada tedavi etmektir. Aslından sessiz sedasız sağlık turizmi başladı, biz bu turizmi zaten destekliyoruz. Turizm enformasyon büroları yaygınlaşmaya başladı. Sağlık turizmini hükümetimiz, bakanlığımız destekliyor biz de destekliyoruz. Bununla ilgili özellikle yaşlı sağlık turizmine yönelik biraz kafa yoruyoruz. Özellikle Avrupa’daki yaşlı nüfusu rehabilitasyon ve bir takım yönlerden ihtiyaçları için en uygun bir yer Kocaeli. Sağlık turizmi bu şehir de inşallah gelecekte önemli bir kalkınma ve zenginlik kaynağı olabilir.

 

*Birde Amatem projeniz vardı, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

-Amatem ile ilgili açıkçası uzun zamandır girişimlerde bulunuyorum, mücadele veriyorum. En son bundan üç dört ay önce gerek üniversiteyi gerek sağlık müdürlüğünü yönlendirerek bu konudaki binanın ve çevrenin olduğunu söyledim. Hatta İstanbul’daki bir hastanenin Amatem örneğine baktık ki biz onun çok daha iyisini ve büyük olanını planlıyoruz. Uzlaşma da yaptık hepsi de tamam, fakat çok iyi bir gelişme oldu. Biz bu hazırlığa başlayınca Ankara tamam biz yapalım dedi. Ankara, Amatem için şuanda projeyi de hazırlıyor. Açıkçası biz hiç para harcamadan Amatem ve Çamatem sahibi bir belediye olacağız. Yani bu uğraşlarımız biraz geç olmakla birlikte sonuç getirdi.

 

Röportaj: Bigman Çakman & Damla Bektaş

RÖPORTAJIN 2. KISMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
Enes Akbal Optik
hikmet