YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l TÜRKİYE ÖĞRENCİ MECLİSİ BAŞKANLARI KURULTAY SONA ERDİ

19.01.2018 Cuma - 17:41

Enes Akbal Optik

Geçtiğimiz gün başlayan kurultayın son gününe katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bu salonun içerisinde Türkiye’yi önümüzdeki on yıllarda yönetecek insanlar çıkacak. Şu salonun içerisinde 20 sene sonra Türkiye’nin yıldızları olacak insanları görüyorum” dedi

 Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Kurultayı, geçtiğimiz gün The Ness Otel’de başladı. Türkiye’nin 25 ilinden seçilmiş, lider vasfına sahip 500 İmam Hatip Lisesi öğrencisi meclis başkanı yer aldığı kurultaya  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.

YOĞUN KATILIM

Geçtiğimiz gün başlayan kurultayın son gününe Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Önder Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Önder Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Ceylan, KİHMED Başkanı Sebahattin Yamak ve öğrenciler katılım sağladı.

‘YÖNETECEK İNSANLAR ÇIKACAK’

Kurultayda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Farklı okullardan buraya gelen öğrencilerimizle iki günlük programın son günündeyiz. Bugün Türkiye’de önemli mesafeler kat ettik. Bu salonun içerisinde Türkiye’yi önümüzdeki on yıllarda yönetecek insanlar çıkacak. Aranızdan çok değerli bilim insanları çıkacak. Şu salonun içerisinde 20 sene sonra Türkiye’nin yıldızları olacak insanları görüyorum” ifadelerini kullandı.

‘ENGİN BİR COĞRAFYAYA SAHİBİZ’

“Her alanda iki asırdır hiçbir şey değişmedi. Bir tarafta taklitçiler bir tarafta kökçüler mücadele etmeye devam ediyor” diyen Kurtulmuş, “Milli kültürel bağımsızlığa sahip olmak çok önemlidir. Bu coğrafya Dünya’nın en büyük arşivi, dünyanın en büyük kütüphanesidir. Anadolu’da 2 bin yıllık, 5 bin yıllık köylerimiz vardır. Paranın da tarihi bu coğrafyadadır, ilk ticaret anlaşmaları da bu topraklarda yapılmıştır. Bu coğrafyadan 24 büyük medeniyet gelip geçmiştir. Bu milli kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız. Kadim bütün kültürleri barındırmış olan engin bir coğrafyaya sahibiz” diye belirtti.

‘EN ÇARPIK MODERLEŞME’

“Birileri köklerinden uzaklaşmayı marifet saydılar” diyen Kurtulmuş sözlerini, “İmam hatip ve imam hatip nesli kültürel bağımsızlık çizgisi Türkiye’nin ihtiyacı olan bir çizgidir. Milletin içerisinde ne varsa onun çıkarılması için mücadele ettik. Dünyanın en çarpık modernleşmesine bizim milletimiz maruz kaldı. Milleti şeklen değiştirmeye çalışanlar milletin tepkisini çektiler. Ezanı aslından çevirerek zorla başka bir ezan dinletmeye çalıştılar geçmişte. Türkiye’de 2 sene boyunca devletin radyosunda 1934-1936 arasından Türk Musikisi’nin yayınlanması yasaklanmıştır. Çünkü garp usulü müzik dinlersek adam oluruz diye düşünüyorlardı. Bu zihniyet 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta toplumu dönüştürmeye gayret etmiştir. Ellerine fırsat geçtiğinde imam hatipleri başka şeylere dönüştürmeye çalışmışlardır” dedi.

‘HİKMET SAHİBİ OLACAĞIZ’

Son olarak Kurtulmuş, “Bugün verdiğimiz mücadele bir noktaya gelmiştir. Aranızda her alanda yetişmiş insanlar olacak. Siz Türkiye’nin geleceğinin motor gücüsünüz. Milli kültürel bağımsızlık olmadan ülkelerin kendilerine güveni olmaz, ekonomik bağımsızlık olmaz. Biz kendimize güveneceğiz. Her ağaç kendi gövdesinde yükselir. Hakikatin, hikmetin peşinde olacaksınız. Biz büyük bir davayı inandık ve yürüyoruz. Dava insanının en büyük özelliklerinden biri fedakarlık ve samimiyettir. Cesaret ve kararlılık da çok önemlidir. İlim, irfan ve hikmet sahibi olacağız” diyerek bitirdi.

‘SPOR BİR DİSİPLİN’

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ardından kürsüye çıkan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Sayın Cumhurbaşkanımız bir imam hatipli bir sporcu. O iyi bir futbolcuydu. Gençlik için yaptığı yatırımlar ortada. O bizi spora yönlendiren mahallemizin ağabeyiydi. İmam hatip gençliği sporda etkin olmalı. Spor bir yaşam tarzı olmalı. Çünkü spor bir disiplin, bir sosyal yapı. Paylaşmayı öğreten bir yapı. Gençlik dinamik olmalı. Özgüven sahibi olmalı gençliğimiz. Ben başarırım şuuruna sahip olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘BİZ HAZIRIZ’

“Bilgi çağındayız. Gençlerimizin kendini geliştirmeye devam etmesi lazım” diyen Bakan Bak, “Yazılım, yapay zeka gibi konularda bilgi sahibi olacağız. Şimdi imam hatip kökenli olup, doktor da var, mühendis de var. Demek ki imam hatipler sadece imam ve hatip yetiştirmek için değil. Sayın Cumhurbaşkanımız buralara nasıl geldi. Fedakarlıkla, istişareyle, cesaretle buralara geldi. Bizim enerjik, fedakar dava insanı olan gençlere ihtiyacımız var. Bizler gençlerimize inanıyoruz. Hayallerinizi asla terk etmeyin. Erteleme, üşenme, vazgeçme” şeklinde konuştu. Programda Önder Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Ceylan etkinliğe katılan 200 kız 400 erkek öğrenciye kamp istedi. Bakan Bak da “Biz hazırız. Tamamdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet