YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l TÜRKİYENİN EN İYİ MİMARLARI ÇALIŞACAK

09.02.2018 Cuma - 14:29

Enes Akbal Optik

Mehmet Ali Paşa Merkez Camii’nin temel atma töreni Cuma Namazı sonrası protokolün geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Türkiye’nin en iyi cami yapan mimarlarıyla görüşüyoruz. Onların destekleriyle bu camiyi yapacağız. Proje onların ellerinde sonuçlanacak” dedi

Mehmet Ali Paşa Merkez Camii’nin temel atma töreni Cuma Namazı sonrası protokolün geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, , AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, İl Müftüsü Yusuf Doğan,CHP Eski Milletvekili Hikmet Erenkaya ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

‘6 AY SONRA BİTECEK’

Camii toplam 2 bin 303 metrekarelik bir alana inşa edilecek. Kapalı alanda 3 bin 500 kişilik kapasitesi olacak olan camii yaklaşık 20 milyon TL’ye mal olacak. Mehmet Ali Paşa Camii’nin temeli atıldıktan 6 ay sonra alt kat tamamlanınca camii de ibadet başlayacak. Ardından inşaat yaklaşık 3 yıl daha sürecek ve diğer kısımlar bu süre zarfından tamamlanacak.

‘ELİMİZDEN TUTACAKLAR’

 Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Ali Paşa Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cemil Kanpara, “Bu tören bizler için çok anlamlı. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum. Mehmet Ali Paşa bir yerleşim alanı olmaktan fazlasıdır. Bütün şehrimizin içerisinde Paşalı olmak farklı bir kültüre sahip olmanın vurgusudur.  Allah’ın mescitlerini imar etmenin sevabı ve anlamının bilincinde olduğumuz kadar her türlü kültürel, sanatsal gelişmeye de dikkat ediyoruz. Bugün meşakkatli yolculuğumuzu başlatıyoruz. Canı gönülden inanıyoruz ki yalnız değiliz. Şehrimizin saygıdeğer yöneticileri, başkanlarımız aynı hedef için elimizden tutacaklar” dedi.

 

‘MABETLERİMİZ BİZİ İNŞA EDEN YAPILARDIR’

Kanpara’nın ardından söz alan İl Müftüsü Yusuf Doğan, “Senelerce hizmet vermiş bu camiimizin artık yeni bir camiye dönüşme noktasında temel atma töreninde bir aradayız. Camii toplayandır. Tevhid akidesine mensupları bir araya getiren yapılardır. Camiler sadece ibadet edilen yerler değildir. Öncelikle senelerdir ibadethane olarak hizmet vermiş bu camimize emek vermiş herkese Allah razı olsun. Allah birlikte bizi cem eylesin. Mabetler bizim hayatımızın merkezi. Kurumsal eğitimin merkezi olacak mabetleri inşa ediyoruz. Şu an itibariyle 5 bin kusur evladımız 4-6 yaş arası grubunda eğitim alıyor. Mabetlerimiz bizi inşa eden yapılardır. Bu güzel yapıyı inşallah bu yönüyle de inşa ederiz” şeklinde konuştu.

‘HEPİMİZİN EMEKLERİYLE YAPILMALI’

İl Müftüsünün ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Mehmet Ali Paşa benim ilk mahallem. Bende biraz Paşalıyım. İnsanın yaşadığı yere vefa borcu oluyor. Belediye başkanlığı dönemimizde Mehmet Ali Paşa’yı hiç göz ardı etmedik.  Mehmet Ali Paşa’nın her şeyiyle ilgileniyoruz. Deprem müzemizden, hastane kampüsüne kadar bu bölgelere yansıyacak birçok güzel hizmet yapılıyor. Camimizin yetersiz kalması yüzünden yıllardır buraya yeni bir cami yapılma konusu gündemdeydi. İmar planından bugüne gelene kadar birçok emek sarf edildi. Türkiye’nin en iyi cami yapan mimarlarıyla görüşüyoruz. Onların destekleriyle bu camiyi yapacağız. Proje onların ellerinde sonuçlanacak. Camiler hepimizin emekleriyle yapılmalı. Vatandaşın 1 lira bile olsa bu temelin harcına karışmasını arzu ediyoruz”

‘DANTEL ÖRER GİBİ BUGÜNLERE GELDİK’

Doğan’ın ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Camimizin bir an önce bitirilmesini temenni ediyorum. Camiler Allah’ın evidir. Hayırlı bir temel atacağız. 10 yıldır bu konuyla uğraşıyoruz. Sabırla, dantel örer gibi bugüne geldik. Tamamlanması çok daha hızlı olacak. Camimizi bu önümüzdeki Ramazan değil de ondan  sonraki Ramazan’da alt katında namaz kılacak şekle getirelim. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

‘YAVRUMUZU YETİŞTİRME ÇABASINDAYIZ’

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Burada bugün Allah adının kıyamete kadar yaşanacağı bir mekanın temelini atıyoruz. Buradan Mehmetçiğimize de selamlarımızı gönderiyoruz. Kıymetli canlarını bizlerin güveni için feda eden şehitlerimiz var. Bu ruh bu evlatlara böyle mekanlarda verildi. Allah’tan başkasına kul olmayız anlayışını çocukluğumuzdan itibaren camilerde mahallelerde  bizlere aşılayan büyüklerimizden Allah razı olsun. Camilerimizi 4-6 yaş çağındaki yavrularımızla buluşturma çabaları içerisindeki belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. Protokol konuşmalarının ardından İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç tarafından yaptırılan dua sonrası temel atma töreni gerçekleştirildi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet