YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l ”SEN YOKSAN BİR EKSİĞİZ”

21.02.2018 Çarşamba - 7:58

Enes Akbal Optik

Türkiye Gençlik Vakfı ( TÜGVA )  Kocaeli İl  Temsilcisi Muhammet Hanefi Akbulut ile resmi açılışı önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan Tarihi Tren Garı Gençlik Merkezi’nde samimi bir röportaj gerçekleştirdik.  Başkan Akbulut , vakfa katılma hikayesini anlattı. GYO hakkında merak edilenleri cevapladı. TÜGVA  hakkında merak ettikleriniz röportajımızda…

RÖPORTAJ / ONUR BOSTANCI

Muhammet Hanefi Akbulut Kimdir ?

 04.12.1983 yılında İstanbul Kartal’da doğdum. 2001 yılında Kartal Lisesini bitirdim. 2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi kıymetli taş ve metal işlemeciliği bölümünü ve 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünü tamamladım ve bir süre özel bir şirkette maden saha Şefi olarak çalıştım. 2009 yılından beri Dilovası Belediyesinde Jeoloji Mühendisi olarak çalışıyorum. Uzun süre siyasi ve sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde buldum.Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

Bize TÜGVA ‘nın misyonu ve vizyonu hakkında kısa bir bilgi verir misiniz ?

Biz TÜGVA olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeterek, kendini devamlı geliştiren, yenilikçi ve nitelikli insan kıymetinin oluşumuna katkı sağlamayı misyon edinmiş medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa edecek nesiller yetiştirmeyi ise vizyonu olarak belirlemiş yeni nesil bir gençlik vakfıyız.

TÜGVA’ya katılma süreciniz nasıl oldu?

Benim TÜGVA’ya katılış sürecim Yasin Bulut’a İl Temsilciliği görevi verilmesiyle oldu. Yasin’le biz gençlik kollarında birlikte çalışıyorduk. Ben memur olduğum için partiden ayrılmak zorunda kaldım. O sürede bir boşluğum vardı. Sonrasında zaten geçmişten beri böyle bir oluşumun eksikliğinden bahsediyorduk.Bu işin gerçekten idealist gençler tarafından , vatanına milletine sahip çıkacak gençler tarafından yapılması gereken bir çalışma olduğunu düşünüyorduk. Bunu yapan birçok sivil toplum kuruşu vardı ama gerçekten bugün TÜGVA ‘nın yapmış olduğu çalışmaları hepsini bir arada barındıran bir sivil toplum kuruluşu yoktu. Bu bizi heyecanlandırdı. Yasin , Ben , Murat Ergelen ve Yusuf Yazıcı , birlikte oturduk ve ilk kuruluşumuzu yaptık. Ben Yasin Bulut’un başkanlığında Eğitim Koordinatörü olarak göreve başladım. Yasin’in görevi bırakması üzerine Yusuf Yazıcı ve Ben , genel merkeze gittik. İkimizi aday göstermişlerdi ama ben Yusuf kardeşimin bu görevi daha iyi yapacağını ve bu görevinde onun bana verdiği her türlü görevi yerine getireceğimi söyledim ve Yusuf kardeşimin başkanlığında iki yıl boyunca Teşkilat Koordinatörü olarak görev yaptım. O süreçte de güzel işler yaptık. Vakfın bu zaman gelmesinde Yasin Bulut’un , Yusuf Yazıcı’ın ve Murat Ergelen’in emeğinin hakkı hiçbir zaman ödenemez. Bende onların bugüne kadar yapmış oldukları çalışmaların üzerine daha fazlasını koyabilmek adına genel başkanımız tarafından il temsilcisi olarak atandım.

2017-2018 Eğitim – Öğretim yılının başında Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdunuzu açtınız. Öğrenci Yurdunuz hakkında kısa bir bilgi alabilir miyim? Kaç öğrenciniz var ? Neler yapıyorsunuz ?

Yurdumuz 99 öğrenci kapasiteli resmi bir yurt. Yurdumuzun inşaatını İzmit Belediyesi yaptı ve bize teslim etti. Vakıf olarak yurtlarımızdaki temel amacımız sadece bir barınma , konaklama ihtiyacını gidermek değil. Memleketin başka bir şehir’e eğitim öğretim hayatını geçirmek için gelmiş  olan gençlerin sosyal, fiziksel , maddi ve manevi ihtiyaçları karşılamak için yapılmış bir yer. Bu tüm Türkiye’de böyle. Öğrencilerin eğitim öğretim hayatlarında geçirdikleri dönemlerin hem kendilerinin okuldan aldıkları eğitime katkıda bulunacak geziler , sohbetler yapılması , yönetici buluşmalarının yapılması, konferansların yapılması gibi yurdun kendine ait bir eğitim politikası mevcut. Yurttaki kardeşlerimizle geçtiğimiz zaman diliminde yüzme, futbol, voleybol, kar kayağı , Kocaeli’de ve Bursa’da kültür gezileri yaptık. İnşallah havalar güzelleşince daha çok şeyler yapacağız.Ayrıca yurdumuzda kalan bir öğrencimiz Türkiye’nin herhangi bir yerine gittiğinde oranın TÜGVA yurdunda ücretsiz kalabiliyor. İnşallah daha çok çalışma yapacağız.

Halen devam etmekte olan SDO hakkında bilgi verirseniz. SDO ‘nun amacı nedir? Kaç öğrenci bulunmakta ?

SDO ‘nun ikinci haftasını çok şükür tamamladık. 4 hafta sürecek olan bu eğitim yeni medya , İslamifobi , teknoloji , Dünya’da beşeri faktörlerin değerlendirilmesi ve yol haritasının belirlenmesi , iletişim gibi yeni nesil bir gencin bilmesi gereken bir takım konuları içeren bir faaliyet. Şuanda 50 öğrenciye eğitim veriyoruz. Burada gelen eğitimcilerimiz öğrencilerimize konuları en iyi şekilde anlatıyorlar. Her eğitimcimiz derslerden çıktıktan sonra öğrencilerimizin ilgilerinden ve fikir sahibi olduklarından bahsediyorlar. SDO ‘da ki temel amacımıza gelecek olursak. Bunu başıma gelen bir olayla anlatayım. Ben geçtiğimiz günlerde bir öğrencimizle konuşurken bana  ”  Başkanım ben burada öğrendiklerimi sınıfımdaki arkadaşlarıma da anlatıyorum , onları da bilgilendiriyorum”  dedi. İşte bizim temel amacımız bu. Öğrenen ve öğrendiğini en iyi şekilde çevresine anlatan gençler yetiştirmek.

 

Başvurusu halen devam eden Genç Yönetici Okul’unu hangi amaçla düzenliyorsunuz? Başvurular ne zamana kadar devam edecek ve nasıl bir eğitim olacak?

Genç Yönetici Okulumuzun başvuruları 5 mart’a kadar devam edecek. Şuanda 200’e yakın başvuru var. Gebze Teknik Üniversitesi , Kocaeli Üniversitesi ve MARKA’nın destekleriyle  ile düzenlediğimiz bir proje. Bu konuda bize destek olan rektörlerimize de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bu  projeyi başlatmaktaki hedefimizde şuydu ; Üniversite hayatının sonuna yaklaşmış olan, mezun olup işe girme çabasında olan, yöneticilik kabiliyeti olan , çalışan ve çalıştığı kurumda yöneticilik yapma fikri olan kardeşlerimize bir eğitim programı yapmaktı. GYO ,  Finans yönetimi , insan kaynakları yönetimi , stratejik yönetim , kalkınma planları , pazarlama ve marka yönetimi gibi konuları kapsayan güzel bir proje. Kriterle uyan tüm kardeşlerimizin başvurmalarını tavsiye ederim.

Peki son olarak şuan röportajımızı yaptığımız Tarihi Tren Garı binası hakkında konuşalım. Bu yeni mekanınız da neler yapıyorsunuz ? Açılışı Ne zaman?

Burası şuanda zaten hizmet veriyor. Resmi açılışımız İnşallah önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğiz. Bu mekan yaklaşık üç yıldır bizde ama bazı sorunlar yüzünden burayı kullanılabilir hale getirememiştik.

Peki burayı açmaktaki temel amacınız neydi?

Biz burayı gençlerin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaları için açtık. Burada toplantı salonlarımız var , kütüphanemiz var. İstedikleri zaman gelip arkadaşlarıyla bir program düzenleyebilirler. Çay , kahve içebilirler. Mescidimiz var , namazlarını kılabilirler. Mini golf sahamız, satranç , mangala gibi oyunlarımız var. Büyük bir  bahçemiz var. İnşallah yakında bahçemize okçuluk alanı ve hobi bahçeleri de yapacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

“tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet”  anlayışı ile hareket eden tüm kardeşlerimize kapımızın sonuna kadar açık olduğunu hatırlatıyor ve TÜGVA olarak gençlerimize; ” Attığın her adımda bil ki yalnız değilsin. Asla yalnız yürümeyeceksin. Gençliğinle dünyayı değiştireceksin.”  diyerek onları da TÜGVA çatısı altına davet ediyoruz.

Diyoruz ki sen yoksan bir eksiğiz.

Ve son olarak Zeytin dalı harekatında görev yapan kardeşlerimize muzaferriyetler diliyorum. Sağ Salim vatan topraklarına dönmeleri İçin dua ediyoruz. Şahitlerimize Allahtan rahmet , gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet