REKLAMI KAPAT
  • 6.9602 TL
  • 8.1751 TL
  • 9.0228 TL
KOCAELİ 28°

KİŞİLİK SINAVIMIZ

05 Nisan 2020 Pazar - 15:53

Zor zamandan geçiyoruz. Sadece biz değil, bütün insanlık zor günler yaşıyor..! Daha zorlarından Allah(c.c.) korusun. Salgınla alakalı çok yayın yapılıyor. Bütün kanallar konu ile alakalı haber, açık oturum, bağlantılar vs.  Haberlerin büyük bir kısmı ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeler ile alakalı. Böyle olması gayet doğal. Hem salgının üstesinden gelinmeye çalışılıyor, hem de bu salgın sebebi ile bozulan dengelerin (ekonomik,sosyal,psikolojik vs.) daha fazla bozulmamasına gayret gösteriliyor. Şimdiden ileriye yönelik çok sağlıklı öngörüler yapmak zor. Kısacası her alanda edinilen tecrübeler ve geçmişteki benzer bazı olaylardan yola çıkılarak el yordamı ile yürüyoruz. İnşallah bu salgın kısa zamanda atlatılır. Bu salgın sonrası için ciddi bir tecrübe, her alanda, olacağı kesin.

Şuana kadar yaşadıklarımızdan yola çıkarak bireysel tavırlarımızı bir gözden geçirirsek çok iyi olur, diye düşünüyorum. Peygamberimizin  “Bulunduğunuz beldede salgın hastalık (o günler için veba özelinden verilen mesaj) varsa orayı terk etmeyin, bir yerde salgın hastalık varsa oraya girmeyin” sözüne rağmen Anadolu’nun ücra köşelerine kadar dağılıp hastalığı ülke geneline yaydık.  Bu emri bilmiyoruz mu, yoksa gerçekten inanmadık mı?  Amerika’nın en prestijli basın organları bile bu hadisten bahsetti. O zaman sıkıntımız ne?

Yurt dışından gelenlerin bazılarının bu durumu saklaması ve hastalığı yayması, masum insanların ölümüne sebep olmasına ne demeli.. Bazılarının görevlilerin üzerine tehditle tükürmesine ne diyeceğiz.. Yöneticilerin ve bilim kurulunun bizim için olan taleplerine rağmen yaptıklarımıza ne demeli..?  “Evde kal” çağrısına “canım sıkılıyor, onun için çıktım” cevaplarını ne ile izah edeceğiz…   Çarşı, Pazar ve marketleri sanki yağmalar gibi boşaltmamıza ne diyelim.. Hadi tedbir için biraz abartalım ama kolonya kuyruklarına ne demeli…  Diğer taraftan bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlara ne diyelim…  Bu örnekleri yaşadık, yaşıyoruz ve çoğaltmak mümkün. Demek ki bireysel reflekslerimiz ve toplumsal reflekslerimizde eksiklerimiz var. İnşallah salgın sonrası birçok alanda olduğu gibi bu yönümüzü de takviye edecek, güçlendirecek  ve ileriye doğru daha dirençli bir birey, bir toplum olmak için adımlar atmamız gerekecek.  Yanılmıyorsam Avustralya’da insanlar herhangi bir görevlinin olmadığı bir market önünde kendi bilinçli tavırları ile panik yapmadan, sosyal mesafeyi koruyarak sıradaydılar. Güzel bir örnekti.. Bu kafa yapısının her alana yansıtıldığını düşünün.. İşler ne kadar kolay olurdu. Kendi işimizi zora sokmayalım, kendimize, milletimize zorluk yaşatmayalım.. Selam ve dua ile tekrar görüşmek dileği ile..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI