• 6.5375 TL
  • 7.2389 TL
  • 8.1000 TL
KOCAELİ 12°

BU SALGIN BİZE NE SÖYLER?

21 Mart 2020 Cumartesi - 21:27

Tarihi günler yaşıyoruz.. Eskiden insanlar bunu gibi tarihi olayları (toplumları derinden sarsan) takvim başlangıcı yaparak olayları aktarırlarmış. Büyük deprem sonrası, kıtlıktan üç yıl sonra gibi..  Gerede’de yaşayan bir yakınımızın misafiri olduğumuzda konu depremden açıldı. Orada bulunan büyüklerden biri o günleri anlatırken(Şubat 1944, 7.2 şiddetindeki deprem) ‘’Büyük hareketin’’ olduğu sene diye bahsediyordu. İleride bu günleri yaşayan , felaketin bütün sonuçlarını gördükten sonra  bugünler için böyle tanımlamalar muhakkak yapılacaktır.

Ulaşım ve iletişimin bu kadar geliştiği günümüzde, böyle bir salgını engellemek öyle kolay değil. Tarihte birçok defa böyle salgınlar görülmüş ve belli bir zaman sonra etkisini kaybetmiş… Tedavi olarak ülkeler birçok yöntem deniyor. Aşı çalışmaları son sürat devam ediyor. Teknolojinin geldiği bu noktada inşallah bu olayın üstesinden gelinecek. İnsanların panik halinde yaptığı ve onaylamadığımız birçok olayı basından takip ediyoruz.  Sonucu; yapılan çalışmalar kadar, insanların panik yapmadan bilimsel tavsiyelere ne kadar, hangi oranda uyduğu belirleyecek.. Bu tedbir kısmı, takdir ALLAH’tan…

Geçmiş hafızamızı şöyle bir yokladığımız zaman bu konuyla alakalı çok örnek aklımıza gelir..O zamanın tavsiyelerini görürüz.İlginç olan teknoloji gelişse de bu konulardaki bilimsel tavsiyeler aynı.. Osmanlı’ nın ünlü hekimlerinden (15.yy 1385-1468 Amasya) Sabuncuzade Şerfeddin Efendi ‘’Mücerrebname’’ adlı eserinde o zaman salgınlarda insanlara şunları tavsiye ediyordu:

 

Günümüzün bilim kurulunun tavsiyeleri ile ne kadar örtüşüyor. Aklın yolu bir.. Yalnız günümüzde eksik olan tedbirleri aldıktan sonra tevekkül etmek ve takdire rıza göstermek.

Bu olay sonrası her ilgi alanı kendisi açısından konuyu değerlendirecek ve bunu tecrübe hanesine yazacaktır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘’ Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’’  Tarihe baktığımızda, hemen bu görüşü destekleyen örneklerden birkaçını hatırlayalım:

1.Çinde 164 yılında(2.yy) çıkan salgın sonrası bir güç kayması yaşanıyor ve 300 yıllık Ming Hanedanı yıkılıyor, yerine Quing Hanedanı geçiyor.

2.1350 lerde başlayan veba Avrupayı kasıp kavuruyor.Feodal derebeylerin tarlalarında çalışan nüfusun büyük bir kısmının ölümü, bu rejimi ciddi anlamda zayıflatıyor ve İstanbul’un fethinin getirdiği sonuçlar ile Ortaçağa damgasını vuran bu rejim tarihe karışıyor.

3.Coğrafi keşifler sonrası, Avrupadan  gelen beyaz adam ile kıtada yayılan salgın nüfusu ciddi anlamda azalttı. Bunun sonucu beyaz adam Amerika kıtasına hakim oldu. Yerli halklar yok olma noktasına geldi.

4.Amerika kıtasında egemen olma savaşında İngilizlerle savaşan Fransızlar, Haitide salgın sonrası (sarıhumma) tutunamadılar ve uzun vadede Amerikayı sömürgeleştirme yarışından kopup alanı İngilizlere kaptırdılar.

5.19.yy ikinci yarısında Afrikayı sömürgeleştirmeye çalışan beyaz adama karşı yerel bir direniş vardı. Fakat kıtada görülen sığır vebası direnişin gücünü kırdı ve beyaz adam 1980 den sonra hızla bu kıtayı sömürgeleştirdi. Amerika ve Afrikadaki bu salgınlarda sömürgecilerin parmağı olduğu hep söylendi…

Bu örneklerden yola çıktığımızda ayak seslerini hissettiğimiz küresel güç kaynaklarını yaşamamız olası… Kim bilir belki de bu salgınlarda önceki söylentiler gibi arkada birileri vardır.

Sonuç olarak; salgınla amansız bir mücadele ki bunun için topyekün bir seferberlik şart. Ama sonrası yapılanmaları hesap ederek ona göre pozisyon almak… Gün kısa hesapların, kısır çekişmelerin günü değildir.. Çünkü yeni bir dünya kuruluyor…  İslam aleminin her türlü miraci için vesile olması temennisi ile….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET