REKLAMI KAPAT
  • 6.8363 TL
  • 7.6021 TL
  • 8.4276 TL
KOCAELİ 22°

FİLİSTİNLİLER TOPRAKLARINI GERÇEKTEN SATTI MI? Filistin’li Mahmoud Baradiyyah cevapladı!

03 Mayıs 2020 Pazar - 04:40

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde doktora eğitimime devam etmekteyim. Bu süreçte tanıma fırsatı bulduğum yüksek lisans eğitimine devam eden Filistin’li kardeşimiz Mahmoud Baradiyyah’la zaman zaman Filistin ile ilgili konuşma imkanım oldu.  Filistin’li kardeşimiz zamanında Filistinlilerin topraklarını Yahudilere para karşılığında satıldığı konusunda bir bilgi olduğunu ve bunu Filistinliler adına düzeltmek istediğini iletti. Bu sebeple bu haftaki köşemi kendisinin yazısına ayırıyor ve sözü Mahmoud Baradiyyah Kardeşimize bırakıyorum.

FİLİSTİNLİLER TOPRAKLARINI GERÇEKTEN SATTI MI?

Filistinlilerin kendi elleriyle toprak sattıkları bu yüzden de bugünkü musibetlerin başlarına geldiği iddiası yıllardan beri kullanılagelen bir propaganda malzemesidir.

Toprak satmak veya satın almak ülkenin siyasi sınırını değiştirebilir mi? Veya satın alınan topraklar üzerinde yeni bir ülke kurulur mu?

 

Siyonistler Amerika ve Avrupa’da: “Filistin boş bir araziydi, halkı yok. Bizim de toprağımız yokbiz girdik ihya ettik. Dolayısıyla orası bize aittir” diye propaganda yapıyorlar. İslam alemine yönelik olarak ise: “Filistinliler kendi topraklarını kendi elleriyle sattılar, biz de büyük paralar verip satın aldık” diye propaganda yapıyorlar. Burada çok açık bir çelişki dikkat çekmiyor mu? Çok fazla tarihe gitmeye gerek yok. Bugün yaşanan vakıa her iki iddiayı da yalanlamaktadır. Bugün Filistin’in içinde dört, Filistin’in dışında ise beş milyon civarında olmak üzere dünyada toplam 9 milyon Filistinli yaşamaktadır, Filistin’in dışındakilerin ve içindekilerin debirçoğumülteci durumundadır.Bir insan kendi öz vatanı kendi eliyle satıp başka ülkede kamplarda yaşamayı tercih eder mi?

 

Filistin de 1947’den beri binlerce şehit vermiş, madem satan memnun alan da memnun neden bu kadar şehit versin? Filistinli bütün ailelerde en az bir şehit ya da bir esir bulunmaktadır, topraklarını satarak değil de tehcire zorlanarak topraklarını terk ettiklerinin aklî bir kanıtıdır.

 

Siyonistler, Filistinlilerin topraklarını kendi elleriyle sattıklarını ve kendilerinin de buraları almak için büyük paralar ödediklerini söylüyorlar.Peki sattıkları topraklar karşılığında büyük paralar alanların bugün gittikleri ülkelerde mülk edinmiş ve rahat bir hayata kavuşmuş olmaları gerekmez miydi? Ya da o büyük paralarla yeni toprak satın alıp yeni bir Filistin kuramaz mıydı?Oysaki Filistinlilerin büyük bir kısmı farklı ülkelerde kamplarda yaşamaktalar.Yani göçe zorlanmışlardır.

 

Siyonistler, göçe zorlanan Filistinlilerin arazilerini Yahudi göçmenlere vermek amacıyla “terk edilmiş arazilerle ilgili kanun” başlığı altında bir kanun çıkardı. Bu kanuna dayalı olarak yüz binlerce dönüm arazi Yahudi göçmenlere geçti. İşgal devletinin zaten 70 seneden ibaret olan tarihini objektif bir bakış açısıyla incelerseniz bu kanun ve uygulanması hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Şimdi burada bir çelişki ortaya çıkmıyor mu? Mademki Filistinliler arazilerini kendi elleriyle sattılar; neden buralar “terk edilmiş araziler” hükmüne girdi? 

İsrail bugün mülteci durumundaki Filistinlilerin geriye dönme haklarını ret konusunda oldukça ısrarlı davranıyor. Bakın en son “Yol Haritası” planını kabul ederken de mültecilerin vatanlarına dönüş haklarının reddini şart koştu. Peki neden bu insanların yurtlarına dönme haklarını ret konusunda bu kadar ısrarlı davranıyor? Eğer o insanların topraklarını parayla satın almış olsalardı, ellerindeki satış belgelerini ve tapuları gösterir, geriye dönen mültecileri de bir yerlere istif ederlerdi. Ama öyle değil. Göçe zorlanan insanların arazilerine “terk edilmiş arazilerle ilgili kanun” yoluyla el koyduklarından mülteciler yurtlarına döndüklerinde o terk edilmiş arazilerin gerçek sahipleri ortaya çıkacak ve işgalcilerin buralara satın alma yoluyla değil de gasp yoluyla sahip oldukları anlaşılacak. İşte bütün mesele bu. Sadece bu gerçek bile Siyonistlerin “Filistinliler topraklarını sattılar” iddialarını yalanlamaya yetebilir.

Bu durumda Filistinlilerin başlarına gelenlerin, arazilerin Yahudilere satılmasından kaynaklandığının iddia edilmesi Allah’ın adaletine bir iftira olmaz mı?

 Siyonistlerin söz konusu iddiaları ortaya atmalarının temel amacı Müslüman halkların Filistin davasına ilgilerini zayıflatmaktır. Ne yazık ki bu konuda amaçlarını kısmengerçekleştirdiklerini de görüyoruz. Çünkü Filistin davasına ilgisiz kalanlar genellikle “toprak sattılar” iddiasını kendilerine gerekçe gösteriyorlar.

 

Velhasıl, Siyonistlerin Filistin topraklarını satın almaya ihtiyaçları yoktu, gerçi çok paraları vardı ama kurşunları daha çoktu, kurdukları terörist örgütlerisabotaj, cinayet, baskın tehdit sürgün gibi her türlü yasa dışı eylemi rahatça uyguluyorlardı, onlarca katliam gerçekleştirildi,  sadece 9 Nisan1948’de yaptıkları DeirYasin katliamında yaklaşık 260 masum insanı çoluk çocuk, kadın, yaşlı demeden şehit edilmiştir, Ayrıca 24 şubat 1994 tarihinde Ramazan ayında El-Halil şehrinde Halil İbrahim camiinde sabah namazı kılındığı esnada bir Siyonist tarafından m-16 otomatik silahıyla içeri girdi ve ateş açarak 29 kişi şehit etti .

 

Dünyadasınırı olmayan ülke tekİsrail olduğunu biliyor musunuz? Neden mi?çünkü Siyonistlerin amacı büyük Ortadoğu projesi kurmaktır, yani şu an mevcut işgalci devletin sınırları genişletmek ve birçok ülkenin toprakları dahil etmeyi planlıyorlar, peki acaba diğer ülkeleri nasıl işgal edilecek?İlgilerimizi zayıflatmak içinbizleri daha hangi bahanelerle hangi yalanlarla kandıracaklar?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET