SAMUR SEYYAR YÜZÜCÜ HÜCUM KÖPRÜSÜ
Yeni Kocaeli

Ayşe Tuğba Yapıcı

aysetugbayapici@yenikocaeli.com

18 Aralık 2018 Salı - 14:23

Yazarın Tüm Yazıları

SAMUR SEYYAR YÜZÜCÜ HÜCUM KÖPRÜSÜ

Okuduğum bir haberden yola çıkarak bazı değerlendirmeler yapmak istiyorum.Haber; ‘Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü’. Milli imkanlarla tasarlanan ve TSK’ya güç katan bir araç. Karada ve suda ilerleyebilen ‘samur’ askerin su engellerini geçmesini sağlıyor. Hareket sırasında su engeli ile karşılaşan  birliklere hem köprü hem de feribot olarak yardım edebiliyor. Tek başına 21 paletli araç; iki adet sistemin yan yana gelmesi ile 70 araç üç adet sistemin birleşmesi ile 100 adet araç taşıma kapasitesine sahip. 12 adet samurun bir araya gelmesiyle 150m uzunluğunda bir köprü oluşturulabilmektedir.En kısa zamanda operasyona hazır hale gelebilen hücum köprüsü, ikili sistemi en fazla 10 dakika içinde hazır hale gelebilmekte.

Derdim bu sistem ile ilgili daha fazla teknik bilgi söylemek değil. Bu sistemin yapılacağını duyunca bu sahadaki tanınmış Alman firması yetkililerinin bizim firma yetkililerimiz ile temasa geçmesi. Görüşmede  böyle bir şeyi siz yapamazsınız diyerek biz size satalım, siz de Türk Silahlı Kuvvetlerine belli bir karla satın teklifi.. Firma yetkililerimiz bunu kabul etmeyip, tamamen yerli, milli, özgün bir sistem yapacağız diyerek kolları sıvamıştır. Güzel olan tarafı bu.. Yıllar önce Nuri Demirağ’ın uçak konusundaki çalışmaları ve nasıl engellerle karşılaştığı aklıma geldi. Yine Vecihi Hürkuş’un yaşadıkları aklıma geldi..İlk yerli otomobilin imalatı çalışmaları ve yaşananları hatırladım. Kendi uçağımızı imal edip, hatta ihraç ettiğimiz olayları hatırladım. O zaman ‘daha ucuza biz size verelim’ teklifi ile uçak imalatından nasıl vazgeçip satın alma yöntemini seçtiğimizi de hatırladım.. Bugün F-35 lerle ilgili yaşananları izledikçe nasıl çalım yediğimizi düşündüm.  Bu teklifler karşısında yerli imalattan, daha üstün teknolojiden vazgeçmeyen firma yetkililerini birkez daha takdir ettim.

Son yıllarda belli iddialarla yaptığımız operasyonlarda yerli imkanları kullanmasaydık, bu silahları kendimiz yapmasaydık kimbilir başımıza ne sıkıntılar gelirdi. Daha dün Kıbrıs’ta, terör operasyonlarında  parası ile aldığımız silahları bazı efendilerin istemediği yerde kullandık diye yapılan ambagolar çok eski değil..

Son yıllarda sürekli milli yerli imkanlardan bahsediliyor. Bu alanlarda çok şey yapılıyor. Bunlar göğsümüzü kabarttığı gibi her geçen gün bizi daha güçlü ve daha bağımsız yapıyor. 21. asırda iddiası olan, küresel oyun kurucu olmak isteyen Türkiye daha fazlasını yapmalı, yapmak zorunda. Bu çalışmalar bir taraftan ithalata olan bağımlılığı azaltırken, bir taraftan da ihracatı arttıracak, istihdamı destekleyecek ve daha önemlisi  büyük yürüyüşümüzü hızlandıracaktır

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:03
07:43
13:25
16:23
18:46
20:15

TARİHTE BUGÜN

18 Şubat 1878
II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.