REKLAMI KAPAT

TEKERRÜR EDEN SALGINLAR

04 Ocak 2022 Salı - 18:50

 

Tarihte insanlığı ciddi sıkıntılara sokan salgınlar görülmüştür. Bunların yayıldığı alana göre etkileri olmuştur. Bunlardan biri  olan veba salgını (1347-1351) Ortaçağ Avrupasını kasıp  kavurmuştur.İtalya’nın Sicilya bölgesinde görülmeye başlanan veba, Bizans topraklarından sonra İtalya üzerinden Avrupaya girdi.O günkü şartlarda mücadele edilen veba salgını, Avrupa nüfusunun yarıya yakınının ölümüne sebep olmuştur. Tabi ki böyle bir salgının  günlük hayatı, ekonomiyi, sosyal hayatı, kültürel hayatı ve  siyasi hayatı çok ciddi etkilemiştir.Nüfus yapısını derinden etkileyen veba salgını, ticareti ve dini hayatı, sosyal ilişkileri neredeyse bitirme noktasına getirmiştir. Daha sonra başka yerlerde de salgınlar görülmüş ve buna benzer sonuçlar doğurmuştur.

Günümüzün Covid 19 pandemisi devam etmesine rağmen ciddi sonuçlar doğuracağı muhakkaktır. Salgının ne zaman sonlanacağı henüz belli olmamakla beraber, başından beri görülen birçok sıkıntı var. Salgın, ülkelerin ne kadar kırılgan yapılarda olduğunu gösterdi. Tedarik zincirlerindeki sıkıntılar, ekonomilerdeki yavaşlamalar, sağlık sistemlerindeki sıkıntılar ve benzerleri.. Bunların sonucu olarak kuvvet kaymaları başladı.

Ülkemiz bazı alanlarda gayet iyi sınav vermesine rağmen ciddi tehditler ile karşılaşabileceği görülüyor.Pandemi öncesi belli alanlarda mücadele eden ülkemizin bu alanlarda kazandığı mevzileri  devam ettirmek gibi bir mecburiyeti, zorunluluğu vardır. Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde, Libya’da,Mavi Vatanda, Doğu Akdeniz’de, Kafkaslarda , Balkanlarda ve Ortadoğu’da şartların icabı ve zorunluluklar doğrultusunda buralarda olmak zorundayız.  Geçen yazımda Muharrem Ergin Hocamızdan alıntı yaparak belirttiğim gibi “Türk Seddi” dediğimiz alanda, ya da Sovyetler sonrası söylendiği gibi Adriyatikten Çin Seddine alanda olmak zorundayız.

Balkanlarda başlayan hareketlenme çok dikkatli izlememiz gereken  bölge. Afganistan dünya gündeminde eski yerini korumasa bile, bizim için tarih boyunca olduğu gibi önemini korumalı ve dikkatimiz bu bölgeden uzaklaşmamalıdır. Karadeniz ve çevresi, Akdeniz ve çevresi daha da önemli ve tehlikeli hale geldi.Tarih boyunca buralarda güçlü olanlar küresel güç olmuştur.Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti gibi.. Kısacası gelişmeler bizi tarih boyunca oynadığımız role çağırıyor, hatta mecbur ediyor.

Salgın sonrasına daha hazırlıklı olmak zorundayız. Son günlerde  ekonomik gelişmeler ülke gündemini çok meşgul ediyor. Seçim yaklaştıkça iç siyasi, ekonomik ve diğer konular ağırlık kazanacak  doğal olarak. Ama büyük ve iddialı bir devlet olmanın mecburiyeti, bu konulara çok dikkat gerektiriyor. 21. yy eğer heba etmezsek, bize ciddi imkanlar sunuyor. Türk Devlet aklı inşallah bunu ıskalamayacaktır. İçeride güçlü olmak, dış siyasette olmazsa olmazdır.Siyasi çekişmelerimizi, rekabet düzeyinde düzeyinde bırakırsak, milli konularda topyekün hareket edersek herhalde “milli güç” diye tanımladığımız ülkemizin gücüne ciddi katkı yapmış oluruz… 

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Kübra Aktaş

Durmak yok yola devam!Hocam kalemin güçlensin, yüreğine sağlık çok önemli bi konuya daha değinmişsin..

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI