REKLAMI KAPAT
  • 6.7530 TL
  • 7.5688 TL
  • 8.4982 TL
KOCAELİ 20°

Toplumsal direncimiz

29 Mart 2020 Pazar - 12:55

Konu güncel;malum salgın.. Halk tabirimiz vardır “imtihan dünyası” diye. Evet imtihan dünyası. Bireysel olarak böyle olduğu gibi toplumlar,milletler hatta topyekün insanlık için de böyledir. Salgın özelinde bakarsak, senelerce süren salgınlar olmuş. Bu salgınlarla tıbbi tedbirler ile uğraşırken beraberinde ekonomik tedbirler gerekir. Benim asıl vurgulamak istediğim toplum vicdanının diri tutulması. Psiko-sosyal gücün yükseltilmesi. Özelinde milletimiz, genelinde insanlık için bir sınama… Bu konuyla alakalı günlük olumsuz veya olumlu haberleri ekranlarda görüyoruz. Bazı haberler toplumların güzel reflekslerini gösteriyor. Bazı örnekler uluslararası ilişkiler açısından gerçekten hayal kırıklığı örnekler. Özellikle İtalya’nın A.B. ile yaşadığı ve İtalya siyasetinden gelen sert açıklamalar. Başka örneklerde var tabi.. Türkiye’nin buradaki duruşu gayet güzel görünüyor. Önceliklerimiz doğrultusunda ve imkanlarımız çerçevesinde yardımlar yapıyoruz. Bir taraftan da kendi ihtiyaçlarımıza bakıyoruz. Macaristan’ın yardımlarımız karşısındaki açıklamaları ne kadar onurlandırıcı ise, ERASMUS programı ile yurt dışına gidip sonra hastalık çıkınca devletimizin şefkat kolunun uzanması ile ciddi teşebbüslerle ülkemize getirilen ve karantinaya alınan vefasız birkaç gencin açıklamaları, o kadar yaralayıcı. Dünyada kaç devlet yaptı böyle bir fedakarlığı? Türkiye’yi beğenmeyip İtalya’ya yerleşen “Türk olmak benim suçum değildi” diyen bayanı hatırlıyoruz. Şimdide Türkiye’ye dönmek istiyor.K.K.T.C.  Cumhurbaşkanının aylar önce yaptığı vefasızlık örneği açıklamaları sonrası, Türkiye Cumhurbaşkanını arayarak yardım istemesi… “Etme bulma dünyası” diye buna denir herhalde.. Bu örnekleri , karşılaştırmaları çokça yapabiliriz.

Sonuç olarak; böyle zamanlarda belli bir disiplin içinde hareket etme bilincine ulaşmış bireylere ihtiyacımız var. Böyle zamanlarda fedakarlık yapmasını bilen ,ben değil biz diyebilen bireylere ihtiyacımız var. Böyle olursa daha güçlü olacağımız muhakkak.

A.B.D.  başkanı Trump geçen aylarda Suriye’ye operasyon gündemde iken “Türkler öğlen yemeğine gider gibi savaşa gidiyor” demişti.  İşte tam da bizim söylemek istediğimiz böyle bir toplum psikolojisi.

Sınama;savaş ,salgın, deprem, sel .. her ne ise toplum olarak hazır mıyız?  Bugüne kadar hep başardık, şüphemiz yok, tankların önüne yatan insanımızın psikolojisinin  olumlu yansımalarını bu salgında  da göreceğiz İNŞALLAH..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET