REKLAMI KAPAT
  • 7.8233 TL
  • 9.3296 TL
  • 10.4466 TL
KOCAELİ 10°

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ

04 Ağustos 2020 Salı - 15:31

Geçmiş Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, nice bayramlar temenni ederim. Bu yazımda YKS sonuçları açıklandığı ve tercih sürecine girildiği için bu konuya değinmek istedim.  Tercih süreci çok önemli olup, bundan sonraki hayatınızı şekillendireceği için çok dikkatli olunmalıdır. Bu tercihler sizin hayatınızın sonrasını  şekillendireceği  gibi  ülkemizin geleceği içinde hayati önemde olacaktır.Bu bağlamda  sizler ve ülkemiz için en hayırlısının olmasını temenni ederim.

Bu konu ile alakalı olarak televizyon kanallarında birçok devlet ve özel üniversitelerin-bölümlerin tanıtımı yapılmaktadır. Ben de yüksek lisansımı tamamladığım, doktora eğitimime devam ettiğim Kocaeli Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünü tanıtmak isterim.  Mesleki açıdan ve kişisel gelişimim noktasında bana çok şeyler kattığına inandığım bölüm Hocalarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Sözü Sayın  Bölüm Başkanımız ve aynı zamanda Danışman  Hocam Olan Kıymetli Hocam Prof. Dr. Nurettin ABUT  Hocama bırakıyorum:

Teorik altyapısı güçlü ve bunları uygulamakta başarılı mezunlar için mühendislik eğitimi vermekteyiz. Mühendisler yaşamda gerçek sorunlara somut çözümler üretirler. İnsanlık birçok sorununa akıllı ve ileri seviyede çözümler ararken onlara daha çok gereksinim duyacaktır. Bilim insanı veya elektrik mühendisi olmak için bundan daha uygun zaman ve olanağınız olamaz. Uluslararası ölçülerde Lisans (BsC), Yüksek Lisans (MsC) ve Doktora (PhD) eğitimi yapan bölümümüzü tanıtma heyecanı ve onuru ile bilgi paylaşımı yapmaktan mutluyum. Konusunda uzman, deneyimli ve birikim sahibi dinamik, araştırma odaklı 30 civarında akademisyen ve görevli ile, bulunduğu sanayi-ticaret bölgesinde, ülkemiz ve uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulan bilgi üretimi-paylaşımı gerçekleştirilmektedir. Nitelikli akademisyenlerimizle bilimsel aktiviteler yapmaktan sizler de kıvanç duyarsınız. Lisans ve lisansüstü eğitimize Üniversitemizin ve Fakültemizin farklı bölümlerinden de bilimsel açıdan güçlü çok sayıda akademisyenimiz destek vermektedir. Araştırma ve eğitim laboratuvarlarında öğrencilerini 21. yüzyıl bilgi ve donanımı ile yetiştirme hedefindedir.

Bölümümüzde 1400 Lisans, 130 Yüksek Lisans ve 30 Doktora öğrencisi ile ülkemiz ve bilim dünyasına nitelikli, bilgi donanımlı ve birçok mühendislik uygulama alanında araştırma-uygulama yeteneği kazandırılmaktadır. Ulusal ölçekte ülkemizin ilk 2 derecesinde olan bölümümüz sadece Elektrik Mühendisliği eğitimi veren 4 bölümünden biridir. Güç elektroniği, elektrik makineleri-transformotor kontrol ve tasarımı, elektrik tesisleri, yüksek gerilim iletim ve dağıtım hatları ve enerji şebekeleri, PLC, Lojik ve hareket kontrol sistemleri, elektrikli araç, güneş panel kontrol uygulamaları, enerji depolama gibi birçok alanda eğitim ve araştırma ile sonuçların yazımı, iletişimi ve sunum deneyimi yapılmaktadır.

 

Laboratuvarlar

-Aydınlatma ve İç Tesisat

-Elektrik Devre

-Elektrik Makinaları

-Güç Elektroniği ve Kontrol

-Güç  Sistemleri-Elektrik Tesisleri

-Güç Sistemleri Yazılım

-Hareket Kontrol

-PLC

-Yüksek Gerilim

Lisansüstü

Yüksek lisans programının temel amacı öğrencilerin, lisans eğitimi sırasında almış oldukları bilgileri derinleştirmek, ilgi duydukları alanlara göre daha ayrıntılı bilgiler vermek ve bu konularda yeterlilik kazandırmaktır. Buna ek olarak öğrencileri bilimsel yeterliliklerine göre doktoraya hazırlamak ve bilim adamı yetiştirmek için temel oluşturmaktır. Doktora programı ise lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında almış oldukları bilgileri derinleştirmek, ilgi duydukları alanlara göre daha ayrıntılı bilgiler vermek ve bu konularda uzman bilim adamı yetiştirmek için temel oluşturmaktır. Bilimsel ve teknolojik inovasyon için temel Elektrik Mühendisliği veya disiplinler arası araştırma konularından birinde derinlemesine araştırma yapmak temel amaçlardandır.

 

programlarına (ÇAP) ve yurt dışındaki bazı üniversitelerle öğrenci değişim programlarına (ERASMUS) katılabilmektedir.

 

Bölüm tanıtımındaki katkısından dolayı Sayın Hocam Prof. Dr. Nurettin Abut a çok teşekkür ederim. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü 5 adet Prof. Dr.,  4 adet Doç. Dr.,  11 adet Dr.Öğr. Üyesi,  1 adet Öğr. Gör.  Dr. ve 6 adet Araş.  Gör. Olan sağlam kadrosu ile siz kıymetli öğrencilerini beklemekte.

Sanayi ve kamunun gereksinim duyduğu bilgi ve deneyim ile donatılmış, geleceği şekillendirecek girişimci ve bilgi tabanlı yeteneklere sahip mühendislerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu donanımla hem akademik dünya, hem kamu gereksinimlerine ve hem de özel sektör gelişimine yarayacak sonuçlar üretilecektir. Bölümümüz, araştıran-bilgi üreten ve bunu paylaşabilen çalışmalar ile ülke teknoloji ve ekonomisine katkılar sunan misyonu ile köklü bir kurum olarak ülke kalkınmasında ve teknoloji yarışında önemli rol üstlenmektedir.

 

Kocaeli Üniversitesi Genel Tanıtım

Elektrik Mühendisliği Bölümü 1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi içinde kurulmuştur. Daha sonra KDMMA Akademi’nin 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bağlı Kocaeli Mühendislik Fakültesi’ne dönüştürülmesi üzerine bölüm bu fakülteye bağlanmıştır. 1992 yılından bu yana Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bölüm, Eylül 2009’da UmuttepeYerleşkesi’ndeki yerine taşınmıştır ve yaklaşık 1500 m 2 (Merdiven ve koridor hariç) alan içerisinde derslik, öğretim elemanı odaları ve laboratuvar olanakları ile faaliyetlerine devam etmektedir. Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde Elektrik Makinaları ve Elektrik Tesisleri olmak üzere iki anabilim dalı bulunmaktadır. Devre ve denetim sistemleri tasarımı, analizi, uygulama ve yorumlama, elektrik makinaları tasarımı ve denetimi (analog ve sayısal), elektrik enerjisi üretimi, iletimi, dağıtımı ve kalitesi, güç elektroniği, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi konularında gelişmeler izlenmekte ve proje bazlı konularda çalışmalar yürütülmektedir. Öğrenciler pratik deneyim kazanabilmek için laboratuvarlarda güncel mesleki deneysel çalışmalar yapmaktadırlar. Yoğun olarak verilen kuramsal bilgiler, sahip olduğumuz 8 adet farklı laboratuvarla pratik bilgilerle bütünleştirilerek etkin ve uygulamaya yönelik elektrik mühendisliği eğitimi verilmektedir.

Mezuniyet Sonrası Çalışma Alanları

Kamu sektöründe; Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş., İller Bankası, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Makine Kimya Enstitüsü, Türk Hava Yolları gibi makine ve sistem montajı yapan kuruluşlarda çalışırlar. Kendi bürolarını açabilirler. Elektrik enerjisinin kullanım alanının yaygın olması, elektrik mühendislerine duyulan gereksinimi artırmaktadır. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nde eğitim gören öğrenciler uygulamalı bir alanda, teorik eğitimin yanı sıra, bölüm imkanlarının tamamından yararlanmaktadır. Mühendis adayları Umuttepe Yerleşkesi gibi harika bir kampüste eğitim görmektedir. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü, prestiji giderek yükselen bir bölümdür. Laboratuvarlarda, öğrencilerin ve akademisyenlerin ortaklaşa, yenilikçi projeler üzerine çalışmaları mevcuttur.

Erasmus ve ÇiftAnadal Programı

Elektrik Mühendisliği Bölümü, mesleki ve etik kuralları özümsemiş, disiplinler arası ekip çalışmasına uyum sağlayan ve sürekli öğrenme gerekliliğini benimsemiş elektrik mühendisleri yetiştirmeyi hedef belirlemiştir. Bölüm öğrencileri Fakülte içindeki bazı bölümlerle (Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği / Bilgisayar Mühendisliği / Mekatronik Mühendisliği / Enerji Mühendisliği) Çift Anadal

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Kübra AKTAŞ

Elektrik Mühendisliği düşünen öğrencilerimizin tercihlerinde ilk sıraya koyacakları üniversitelerimizden biri kesinlikle

1 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI