DİKKAT ADAYIMIZ VAR!
Yeni Kocaeli

Ayşenur Türegün

aysenurturegun@yenikocaeli.com

28 Ocak 2019 Pazartesi - 08:57

Yazarın Tüm Yazıları

DİKKAT ADAYIMIZ VAR!

“Okulda, anladıkça başaracaksın.
Yaşamda, başardıkça anlayacaksın.
Gelecek mutlu-mutsuz, inanmasan da;
Gözlerin yaşardıkça anlayacaksın..."   dedi şair Özdemir Asaf. Bugün ölüm yıldönümü, o yüzden onunla başlamak istedim Ocak ayının son pazartesi gününe.

Bugün daha neler neler olmuş; mesela bir Rus ekip Antarktika’yı keşfetmiş bugün, ta 199 sene önce,  Lev Troçki Kızıl Orduyu kurmaya bugün başlamış, Misak-ı Milli bugün kabul edilmiş, Albert Einstein ortaya bir fikir atmış; ‘Evren ölçülebilir’ demiş, Danıştay’a ilk defa kadın üyeler kabul edilmiş, Genel Kurmay Başkanlığı darbe devrinin bittiğini söylemiş,  Türk lirasından altı sıfırın atılması yasa tasarısını Meclis bugün kabul etmişti ve yine en sona sakladım; 1923 yılında bugün, İzmit ilinin adı Kocaeli olarak değiştirilmiştir. Keşke değiştirmeselermiş buradan doksan altı yıl öncesine sesleniyorum :D

İzmit demişken kendimde bir İzmitli olarak son günlerde gündemi dolduran Belediye Başkan Adaylarından bahsetmem gerek.
Aslında merak etmişimdir adayların hangi kıstaslara göre seçildiklerini. Mesela bana sorsalardı eğer derdim ki; Bir partiye düşsem aday seçerken arayacağım üç özellik şunlar olur; En  önemli kıstas hitabet bana göre, çünkü siyaset hitabetten geçer ve sen istediğin kadar konuş senin anlattığın karşındakinin anladığı kadardır. Hitabet bir sanattır, nasıl resim yeteneği olmayan resim sanatını icra edemiyorsa, hitabet yeteneği olmayan da hiç bulaşmamalı siyasete.
 
Her aday bir konuşma eğitimi ve sınavından geçmeli yani öyle her parasını veren düdüğü çalamamalı. Siyasette parası olan kazanmamalı, ama tabi hep bunlar farazi düşünceler... Ama elbet biri bir gün değiştirir bu durumu belki.

İkinci kıstas adayın bilgili akıllı başlı olması, kültürlü olmalı yani. Bilmeli; tarihini, siyaset ahlakını, kültürünü, nerde nasıl davranacağını, zalime karşı dik, mazluma karşı boynu eğik olmayı.  Çünkü akıl fukara olursa dil ukala olur, kişi zanneder ki iki kalabalık karşısında;  küçük dağları ben yarattım, insanlığı ben kurtardım, ama akıllı insanın başvuracağı yol değildir megaloman olmak. Yerini bilir, kendini bilir ve bildiğini konuşur.

Son özellik ki artık soyu tükenilmekte olan bir özellik; dava şuuruna sahip olmalı aday. Ben neden buradayım? Ne yapıyorum ? Ne için yapıyorum? Dediğinde, kendine bir cevabı olmalı. Ben buradayım çünkü bu Hak ve batıl mücadelesi, bu zalime karşı dik durma savaşı, tüm Dünyaya, bizimle beraber bizi umut olarak gören tüm devletlerle  gücümüzü göstermenin vakti, ben buradayım çünkü bir daha hiçbir kız başörtüsünü üniversite kapısında çıkarmamalı, hiçbir anne oğlunun yemin törenini uzak kapılardan değil yanı başında izleyebilmeli, ve ben yine buradayım çünkü biz bu ülkeye heykel dikmeye gelmedik biz uçağımızı kendimiz yapmaya geldik, kendi kendimize yetebilmeye geldik, Avrupa karşısında elleri önünde bağlı yere bakmaya değil dimdik ufka bakmaya geldik, yollar, köprüler, millet bahçeleri, hastaneler ve nicelerini yapmaya geldik ve yaptık. Biz buradayız çünkü halka efendi değil halka hizmetkar olduk ve olmaya da devam edeceğiz’ diyebilmeli...
Varsa bu özellikler; ki olduğu çokça açık. Sen yürü ki Gönül, Kudüs’ün gücü ayaklarına gelsin demek düşer bana da..

Özdemir Asaf ile başladık yine onunla bitirelim o  zaman son olarak da;
"Seni bende beni sende arıyorlar,
Beni senden, seni benden tanıyorlar,
Bir birim gibiyiz tümünün gözünde,
Yarım’larımızı bir bütün sanıyorlar." 

 Mesaj çok net açık yani; biz bütün oldukça her şey çok daha güzel, birbirimizi yine biz anlarız çünkü, biz birbirimizi yaralarımızdan tanırız.
Hayırlı günler diler, bir bilgi kırıntısını bırakabildiysem mutluluk duyarım. Allah’a emanet olunuz.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:34
05:42
13:18
17:15
20:32
22:22

TARİHTE BUGÜN

24 Temmuz 1923
Günümüz Türkiye'sinin sınırlarının çizildiği Lozan Antlaşması imzalandı.