REKLAMI KAPAT
  • 6.8142 TL
  • 7.4310 TL
  • 8.3023 TL
KOCAELİ 23°

KALBİMİZİN KIRMIZI KABLOSU

27 Mart 2020 Cuma - 20:26

Ülkemizde ilk covid-19 vakasını on altı gün önce görmüştük. Tek bir kişiydi ilk başta şimdi 75 vefat eden canımız, 3 bini aşmakta olan hasta sayımız var.

Bunlar sayısal veriler aynı tarih kitaplarında okuduğumuz; şu savaş oldu, bu darbe oldu, şu kadar insan öldü, atom bombası atıldı şu kadar insan bir anda yok oldu, o kadar kişi toplama kamplarına taşındı, pandemi yayıldı dünyanın yarısı öldü...  Bizim gibi, bizden bir kaç nesil sonrası da bugün yaşadığımız bu zor günleri aynen bu şekilde okuyup bir sonraki sayfaya geçecek. Belki sınavlarında bir iki soru çıkacak karşısına o kadar.

Ama biz insanoğlu çok şey kaçırıyoruz bazen; çünkü hep dünü düşünüp, yarını bekliyoruz. Bugüne çok zor odaklanıyoruz.
Dedim ya ileride bu virüste belki kitaplarda tek cümle olarak geçecek ama buranın en derin noktası o anda, o olaylar yaşanırken insanların ne hissettiği neyi anladığı ya da neyden vazgeçtiği. Belki de biz şuan evlerimize kilitlenirken bir nebze olsun Filistinli kardeşlerimizi anladık, sevdiklerimizi görememekle sınanırken Iraklı kardeşlerimizi anladık, okula gitmek gibi sıradan bir işi bile yapamazken Suriyeli çocukları anladık, aman aç kalırız diyerek marketleri boşaltırken Afrikalı kardeşlerimizi anladık. Biz özgürlüğün, sağlığın ve sevdiklerimizin kıymetini anladık ve bunu sadece iki haftada gördük. Ne kadar zor değil mi?

Herkesin, özellikle büyüklerimizin sağlığı için, taşıyıcı olmamak için evlerimizde kalıyoruz. Sevdiklerimize yaklaşık iki haftadır sarılamıyoruz, dostla içilen o acı kahvenin acısını bile özlüyoruz, büyüklerimizden uzaktayız. Sanki kalbimizin kırmızı kablosunu kesmişler gibi.

Biz söylenmeyeni duyduk şuan. Anladık. Şükrettik. Kıymeti tekrar hatırladık.

Kötü tarafından bakmak isteyecek olursak bir sürü kötü yan bulabiliriz. Eksik bulmak kolaydır, muhalefet etmek kolaydır. Bugünlerde biz zor olanı yapıcaz, sabredip söylenilen tedbirleri uyarıları dikkate alıcaz.

Evelallah her şeyin üstesinden geliriz Allah’ın izniyle. Neden. Çünkü biz Meydanda Cihat eder, evimize hapsederlerse tekke eder, ölürsek şehit, kalırsak gaziyiz...
Hayırlı Cumalar dilerim. Sağlıcakla kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET