• 6.5375 TL
  • 7.2389 TL
  • 8.1000 TL
KOCAELİ 12°

UNUTTUKLARIMIZ

23 Mart 2020 Pazartesi - 11:50

Aslında ilk yazdığım köşe yazımda da bahsettiğim gibi bu köşede daha çok mesleki yazılar yazmayı düşünüyordum. Ancak; Son günlerde yaşadığımız  bu virüs salgını neticesinde; mesleğimizi icraa edebilmek pek mümkün olmuyor. Bu yüzden de mesleki bir yazı yazmak içimden gelmedi. Gerçi sizin de  ilginizi fazla çekmeyebilir, malum yönelimimiz farklı.

Toplum olarak çok sıkıldık, her yerde bu salgının gidişatı, olumlu yahut olumsuz senaryolar , bu salgından dolayı kabus yaşayan ülkeler, ve bunun gibi birçok örnek verebiliriz. Bangır Bangır her yerde EVDE KAL TÜRKİYE diye propagandalar yapılmakta ve yetkililer tarafından  ciddi önlemler alınmaya devam edildiğini hepimiz şahidiz.

Lakin ; bu Salgının yol açtığı , Fizyolojik ve Psikolojik tüm etkileri birçok vatandaş gibi bende yaşıyorum. Bunu fazlası ile önemsememiz gerektiğinin farkındayım. Umarım, ülke olarak ağır bedeller ödemeden bu musibetten kurtulabiliriz.

Tabii; bu olumsuz günlerde insanın hayatı film şeridi gibi bir bir gözünün önüne geliyor. Çocukluğumdan beri bir çok olay a şahit oldum. Dünya gündeminde tanık olduklarım; Irak ta 2 sefer yaşanan Körfez Krizi, baba ve oğul Bush’ların ABD başkanı olduğu dönemlerde gördük, Avrupanın Göbeğindeki Bosna Savaşı ve  Yapılan Katliamlar, Sovyet Rusyanın Yıkılması ve kurulan yeni ülkeler, 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezine yapılan Saldırı ve ikiz kulelerin yıkılması, Afrika da yaşanan kıtlık ve yaşanan ölümler gibi. Ülkemizde ise bu sıranın en üstüne Terörle Mücadeleyi , sonrasında 15 Temmuz daki Hain Darbe Girişimi ve 17 Ağustos 1999 Da yaşadığımız Asrın Felaketi olarak adlandırılan Marmara Depremini yazardım.

Çok Çabuk unutuyoruz… Neler Neler yaşadık ve yaşayacağız. Yaşım gerçi o kadar büyük olmamasına rağmen büyüklerimin affına sığınarak yazıyorum. Yaşca daha büyük olanların bu hayata sığdırdığı kim bilir bizim bilmediğimiz ne olaylar daha vardır.

Unutmak kolay; bi olay gerçekleşir , korkarız, endişeleniriz, sonuçlarını bazen en ağır şekilde yaşarız. Halbuki Ders almak lazım, ama ne mümkün.

Dün Deprem oldu Unuttuk , Ders almadık, kaçak yapılar yaptık, sağlam olmayan binalarda yaşamaya devam ettik umursamadık. Ama Derprem gerçeğimiz değişti mi peki, tabi ki değişmedi.

Tedbir almamız şart, ama hayatımızın her aşamasında yaptığımız her işte böyle.

Unuttuklarımızdan bahsediyordum; deprem gerçeğini de unutmamız gerektiğini de bir kez daha vurgulamak isterim. Bugün Bir Salgın olduğunda evlerimizde güven ile kalabilmemiz için bir taraftan da sağlam yapılara sahip olmamız gerekir. Peki Şu salgınlı günde içerisinde hayat sürdürdüğümüz yapılarımız ne kadar güvenli?  Tavsiyem bu salgınlı günleri atlattıktan sonra, sahip olduğumuz yapıların ne kadar güvenli olduğu ile ilgili gerekli performans testlerini ve analizlerini yaptırarak, gerekir ise güçlendirme tadilatları da yaparak geleceğe daha güvenli bir şekilde bakabilmeyi sağlamak. Musibet başımıza gelmeden önlemini almak gerekir.

Hepimiz inançlı insanlarız, inancımız gereği ilk önce tedbirimizi alırız, sonra da tevekkül ederiz. Bugün  , Virüs Salgını var evde kalın diyorlar. Ama evde durmuyoruz. Uyarılara uymuyoruz. Peki Sonuç ; özellikle kronik rahatsızlığı bulunanalar ile  65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirildi . Daha ağır önlemler de yetkililerimiz tarafından  alınabilir. Ancak Sakin olup, uyarılara kulak vermemiz gerek ki bu süreci rahat atlatabilelim.

Bu Salgında kontrol altına alınacak , yaşadığımız bu olumsuz günler de bitecek elbet. Ama; almamız gereken dersleri almamız gerekir. Tedbir Tabiki de bizden, temizliğimize dikkat edicez, beslenmemize dikkat edeceğiz, sağlığımızın kıymetini bilememiz gerekliliğini hiçbir zaman unutmayacağız.

Teşekkür

Yaşadıklarımız gösteriyor ki,  bu gibi durumlarda hep daha fazla fedakarlık gösteren bazı kahramanlar var.

Bu salgın başladığından beri görevinin başında olan yetkililerimize, özellikle Sağlık Bakanımıza , Tüm Sağlık Çalışanlarımıza, yine bu amaçla her ne olursa olsun görevleri başında olan tüm isimsiz kahramanlarımıza Ülke olarak minnettarız.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya Devlet Cihanda bir nefes sıhhat gibi. Kanuni Sultan Süleyman’ın sözü ne kadar da doğru değil mi ?

Devletimiz  ve Milletimiz var olsun.

 

Esen kalın ,

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle …

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET