MEYVEDEN ZARAR GELİR Mİ?
Yeni Kocaeli

Dyt. Psk.Feyzanur Uludağ

feyzanuruludag@yenikocaeli.com

11 Aralık 2018 Salı - 19:52

Yazarın Tüm Yazıları

MEYVEDEN ZARAR GELİR Mİ?

Merhabalar, yenilenen sitemize hepiniz hoş geldiniz. Minik bir aradan sonra yeni köşemde, yeni yazılarımla tekrar sizlerleyim. Sağlık, beslenme, psikoloji, kişisel gelişim gibi alanlarda bilgilenmek için yazılarımı takip edebilir, konu önerisi için ise bana en sondaki adreslerden ulaşabilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Aralık ayıyla birlikte kış mevsimine girmiş bulunuyoruz. Havalar soğudu derken hepimiz hasta olmayalım diye kış meyvelerini fazlaca tüketmeye başladık. Peki neden meyve tüketmek bu kadar önemli?

Meyveler bizlerin başlıca vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Ayrıca karbonhidrat açısından zengin oldukları için temel enerji kaynağımızdır diyebiliriz. Çeşitlerine göre miktarı değişse de çokça antioksidan kaynağı oldukları için hastalıklara karşı koruyucu, bağışıklığımızı kuvvetlendirici ve tedaviye yardımcı özelliklere sahiplerdir. Bu yüzden günlük beslenmemizde mutlaka yer vermemiz gerekir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte günde 2-4 porsiyon meyve tüketmemiz yeterlidir.

Yalnız meyve tüketimini aşırıya kaçırmak fazla kalori alımına, dolayısıyla obeziteye yol açabilir. Ayrıca kan şekerimizin yükselmesine sebep olacağı için diyabet hastalarının, kalori kısıtlaması açısından da kilo verme sürecindeki kişilerin meyve porsiyonlarınıza dikkat etmesi gerekiyor.

1 porsiyon meyve, genellikle bir yumruk büyüklüğü olarak ifade edilir.

Kış mevsimi meyveleri: Elma, armut, ayva, mandalina, portakal, greyfurt, limon, nar, muz, kivi, muşmula vs.

Bu durumda;

1 orta boy elma/armut/portakal/limon/kivi bir porsiyona denk gelir ve yaklaşık 100 gramdır.

Yarım greyfurt/nar bir porsiyona denk gelir ve yaklaşık 100 gramdır.

2 küçük boy mandalina bir porsiyona denk gelir ve yaklaşık 100 gramdır.

1 küçük yerli muz veya 1 ithal muzun yarısı bir porsiyona denk gelir ve yaklaşık 50 gramdır.

1 orta boy ayvanın çeyreği bir porsiyona denk gelir ve yaklaşık 100 gramdır.

4-5 adet muşmula bir porsiyona denk gelir ve yaklaşık 100 gramdır.

Meyveler posa açısından zenginlerdir, böylece sindirim sistemi sağlığımızı korumamızı ve çeşitli hastalıklardan korunmamızı sağlarlar. Ancak suyu sıkıldığında posadan arındırıldıkları için hacimleri azalır, sindirimleri kolaylaşır ve kana karışmaları daha hızlı olur, dolayısıyla kan şekerinde dalgalanma oluşturma ihtimalleri yüksektir. Ayrıca bir porsiyon meyve yediğinizde bir meyveden gelen enerjiyi alırsınız, ancak meyve suyu tercih ettiğinizde bir bardağı oluşturacak 3-4 porsiyon meyveyi birden tüketmiş olursunuz. Bu yüzden kontrollü ilerleyebilmek ve sağlığımıza yararlı posa alımını arttırmak için meyveyi meyve olarak tüketmeli, meyve porsiyonlarını iyi öğrenmeliyiz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum…

 

Diyetisyen Psikolog Feyzanur Uludağ

Instagram: dytpskfeyza

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:23
08:07
13:24
16:02
18:20
19:53

TARİHTE BUGÜN

28 Ocak 2004
Türk Lirası'ndan altı sıfır atılmasını ve para biriminin Yeni Türk Lirası olmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.