• 7.9641 TL
  • 9.4252 TL
  • 10.4170 TL
KOCAELİ 23°

Artırılmış Gerçeklik

08 Ekim 2020 Perşembe - 12:31

Nedir bu artırılmış gerçeklik? Adından da anlaşılacağı üzere sevgili okurlar, bir gerçekliğin üzerine farklı yani yapay bir gerçeklik entegre etmek olarak düşünebiliriz. Bu işlem günümüz teknolojisinde belirli programlar ve/veya cihazlar (akıllı telefonlar, akıllı gözlükler veya kamera fonksiyonu olan her türlü cihazlar) ile gerçekleştirilmektedir.

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) yapay olarak oluşturulan bir gerçeklik unsurunun daha önceden varolan gerçeklik ortamında birbiri ile içiçe geçmesi ile meydana gelmektedir. (Bu noktadan sonraki satırlarımda artırılmış gerçeklikten ingilizce kısaltması olan AR olarak bahsedeceğim.)

Bu teknolojinin artık çok fazla sektörde uygulamalarını görmek mümkün. Örneğin Pokemon Go gibi oyunlar AR öğelerini mobil oyunlara uygulamak için kullandı. Ve biz o günlerde sokak sokak elinde cep telefonu ile dolaşıp pokemon arayan insanlarla karşılaştık.J

AR teknolojisinde görüntüler iki şekilde oluşabilmektedir. Birincisi cep telefonunuzu (tabiki AR programına/AR teknolojisi içeren bir programa giriş yaptıktan sonra) açtığınız kamerayı belirli bir objeye doğrulttuğunuzda örneğin bu bir duvar, masa, ağaç vs. olabilir, program içerisinde olan kodlar ile orada bir gerçek görüntü ortaya çıkarılır.

İkincisi ise, herhangi bir objeye bağlı kalmadan direk program açılır açılmaz kameranızda yapay olarak oluşturulan gerçeklikleri, gerçek ortam içerisinde içiçe görmenizdir.

AR teknolojisinin hemen hemen her alanda uygulamaları vardır. Sağlık hizmetlerinden gayrimenkule, alışverişten haritalara artırılmış gerçeklik uygulamaktadır.

Sağlık sektöründe doktorlar hastalarının anatomilerini görüntülemek için kullanabileceklerdir. Buna ek olarak doktorlar bir ameliyat sırasında AR tekonolojisi sayesinde daha doğru ve hatasız ameliyatlar yapabileceklerdir.

Akıllı gözlükler sayesinde herhangi bir ürünün fiyatını AR sayasinde uzaktan görebileceğiz. Alışveriş yaparken beğendiğiniz kıyafetin üzerinizden asıl görüneceğini üzerinizi hiç değiştirmeden görerek alıp almayacağınıza karar da verebileceksiniz. Alışveriş sırasında eşlerini bekleyen beyfendiler için büyük bir nimet :)

Bunların arasına bir de iç ve dış mekanlarda gezinme konularını da katarsak, bu teknolojinin nasıl bir bağımlılık yapacağını tahmin etmek zor değil.

Günümüzde AR teknolojisi gençlik yıllarında olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Büyük şirketler bu teknolojiye yatırımlar yapıyor ve bu alanda daha fazla insane çalıştırıyorlar. Çünkü bu teknoloji gelecekte çok fazla büyüyecek ve insanların kullanımına daha çok sunulacak.

Umarım AR teknolojisinin ne olduğuna ve gelecekte hangi noktalara varabileceğine  dair sizde bir düşünce oluşturabilmişimdir.  Farklı teknolojiler/konular ile bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

Yorumlarınızı, önerileriniziya da sorularınızı bana Linkedln profilim üzerinden ulaşarak aktarabilirsiniz.

https://www.linkedin.com/in/eraybasol

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI