Gizliliğimiz Zaten Yoktu!

18 Ocak 2021 Pazartesi - 10:27

Değerli okurlarım bu hafta teknolojinin en değerli materyalinden yani veriden ve bu durumun meydana getirdiği gizlilik hakkında konuşalım istiyorum. Güncel durumda hangimizin sosyal medya uygulaması veya sitesinde bir hesabı yok? Bilmiyorum ama çok az sosyal medya ile ilgilenen birinin bile en az bir kaç farklı sosyal medyada hesabı vardır diye düşünüyorum, yanlış düşünüyorsam uyarın beni lütfen.

Geçtiğimiz köşe yazılarımda Whatsapp’ın hikayesinden bahsetmiştim. Tabi o günden bu güne pek birşey değişmedi. Geçtiğimiz hafta Whatsapp, aslında hali hazırda yapmış olduğu veri(bilgi) paylaşımı olayını resmiyete döküp kendini olası davalardan korumak istedi. Evet alenen bilgilerin paylaşılacak ve sende kabul etmezsen bu uygulamayı kullanamayacaksın diyerek... Gelen tepkiler ve diğer platformlara geçişler hızlanınca bu güncellemeyi geri çekti ve mayıs ayına kadar kendisine süre tanıdı. Mayıs ayına kadar muhtemelen ara ara bilgilendirmeler ile insanları bu konuya ısındırarak tekrardan önümüze sunacaklar.

Whatsapp ın bir sürü alternatifi var ama hiçbiri onun kadar yaygın değil ve sanki telefonun ana uygulaması gibi olmaz ise olmazlar katagorisinde kullanılmıyor. Burada en güçlü alternatif olarak karşımıza Telegram uygulaması çıkıyor. Ben de Telegram uygulamasını severek kullananlardan birisiyim. Bana göre Telegram sadece mesajlaşma değil aynı zamanda haber, bilgi, ders, yabancı dil, online eğitimler gibi kendinizi geliştirebileceğiniz birçok farklı kanalları olan güzel bir platform. Ben Whatsapp ile beraber Telegram kullanıyordum zaten. İş dinamikleri ve yaygınlık açısından Whatsapp gerekli iken kendimi geliştirme ve yeni bilgiler edinmek için Telegram telefonumda yüklü durumda.

Gelelim gizililik konusuna, arkadaşlar sosyal medyada hiç kimse gizlilik konusunda tam bir koruma sağlayamaz. Çünkü bu işin doğasına ters. Bu uygulamalar sadece bizler kolay iletişim kuralım diye yapılmıyor, aynı zaman da ne kadar çok veriye ulaşabiliriz ve bu verileri pazarlama anlamında nasıl kullanabiliriz, satış kavramındaki değişiklikler ne olursa satmak istediğimiz ürünü daha iyi pazarlarız ve satışı arttırabiliriz diye düşünülüyor ve uygulamada geliştirmeler sağalanarak bizlerin kullanımına sunuluyor.

Özellikle üzerinde durulması gereken bir ayrıntı daha var. Bu gizlilik konusunda yapılan güncelleme sadece belirli başlı ülkelerde uygulandı. Avrupa birliği ülkelerine bu güncelleme sunulamadı, çünkü devlet yasaları bu duruma izin vermiyor ve haliyle Whatsapp bu veri paylaşımı erişimini sınırlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Yani devletlerin de bu konudaki yasaları, kararları çok çok önemli.

Ayrıca bu günlerde herkesin aklında bir sorudur gidiyor, ben hangi mesajlaşma uygulamasını kullanacağım. Kendimden örnek verecek olusam ben Whatsapp kullanmaya devam ediyorum, aynı zamanda da daha önce söylediğim gibi Telegram uygulamasını kullanıyorum.

Teknolojinin oldukça fazla gelişmesi ile bizi kullanımına zorunda bıraktığı, hayatımızı kolaylaştıran uygulamalarda da gelişmekte olacaktır. Bu uygulamaların isimleri değişebilir ama ana hedefleri her zaman bizler olacağız. Çünkü hedef senin cebinde duran o paranın çıkması, yani sana yeni birşeyler aldırmak için içindeki o birşeyler satın alma isteğini uyandırmak.

Kendinizi ben Whatsapp kullanmak istemiyorum yönünde ikna ederseniz, bana göre en iyi alternatif Telegram. Neden Telegram? Tabiki sadece mesajlaşma uygulmasından ziyadabilgi paylaşım kanallarını barındırması ile bir bilgi paylaşım platformu haline gelmiş olması.

Değerli okurlarım, artık Yeni Kocaeli Gazetesinin de bir Telegram haber kanalı mevcut https://t.me/yenikocaeligazetesi adresinden güncel ve son dakika haberlerimizi takip edebilirsiniz.

Teknolojik hızla geliştiği ve verinin yani bilginin en değerli olduğu bir çağda yaşıyoruz. O verilere de ulaşmak ve pazarlamak için bu uygulamalar üzerinden herşeyi yapacaklar, önemli olan bizlerin bu teknolojileri nasıl kullandığımız. Bakalım önümüzdeki günlerde Whatsapp tarafından ne tür gelişmelere tanık olacağız.

Hoşca bakın zatınıza...

Yorumlarınızı, önerilerinizi ya da sorularınızıbana Linkedln profilim üzerinden ulaşarak aktarabilirsiniz. 

https://www.linkedin.com/in/eraybasol

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI