REKLAMI KAPAT
  • 7.8233 TL
  • 9.3296 TL
  • 10.4466 TL
KOCAELİ 10°

Nesnelerin İnterneti (IOT)

28 Ekim 2020 Çarşamba - 19:34

Internet of Things(IOT), herhangi bir nesnenin internete doğrudan veya dolaylı olarak bağlanabilmesi anlamına gelir. Bugün yaşadığımız dünyada neredeyse her şey bir şekilde internete bağlı. Nesnelerin İnterneti oldukça basit bir kavramdır - dünyadaki her şeyi alıp internete bağlar.

Bu nesneler aklınıza gelen herhangi bir şey olabilir; arabalar, evler, beyaz eşya ürünleri, cep telefonları, kameraler, televizyonlar veya ev sinema sislemlerini örnek verebiliriz. Buradaki nesne tanımı internete bağlanabilen herşey olarak düşünebiliriz.

Nesnelerin İnterneti bir kavram olarak 1999 yılına kadar resmi olarak adlandırılmamıştı, ancak bu fikri izleyen cihazlar zaten vardı.

İlk örneklerden biri 80'lerin başlarından: Carnegie Melon Üniversitesi'nde bulunan bir kola makinesi. Programcılar makineye internet üzerinden bağlanır ve makineye gitmeden önce tercih ettikleri içeceğin mevcut ve soğuk olup olmadığını kontrol ederdi.

 

İnternete bağlı cihazlarla yaşamak nasıl olacak?

Aslında kulağımıza bu durum oldukça ürkütücü gelmiyor mu? İnternete bağlı her şeye neden ihtiyacımız olsun?

Önce hayatınızdaki tipik bir günü düşünelim. Halihazırda internete bağlı kaç cihaz kullanıyorsunuz? Muhtemelen sandığınızdan çok daha fazla cihazınız internete bağlı.

Gününüz, telefonunuza bağlı akıllı alarmınızın çalmasıyla başlar, böylece güzellik uykunuz sırasında aldığınız bildirimleri size gösterebilir. Daha sonra, gece boyunca uykunuzu takip eden ve diğer gecelere kıyasla nasıl olduğunu bilmenizi sağlayan ve aynı zamanda bugün iş yerinde yaptığınız toplantıları görebilmeniz için akıllı telefonunuza bağlı olan akıllı saatinizi kontrol edersiniz. Eğer arabanız da Tesla ise internete bağlı olacağını ve dışarısı soğuk ise akıllı telefonunuzdan arabanızın ısıtıcısını çalıştırabileceğinizi unutmayın.

Gördüğünüz gibi günün geri kalanı da benzer şekilde devam edecek; kullandığınız cihazların çoğu internete bağlı.

 

 

IoT Neden Önemlidir?

İnternete bağlı her şey üç kategoriye ayrılabilir:

  1. Bilgi toplayan ve sonra gönderenler.
  2. Bilgiyi alan ve ona göre hareket edenler.
  3. İkisini birden yapanlar.

Bunu daha açık hale getirmek için, gerçek hayattan bazı örnekler kullanabiliriz.

Bilgi toplamak

Bu cihazlar bilgi toplamak için sensörler (genellikle) kullanır. Örneğin, akıllı evinizdeki bir termostat, evinizdeki sıcaklığı ölçebilir ve akıllı telefonunuzdaki bir uygulamada size dereceyi gösterebilir.

Bir internet bağlantısıyla birlikte sensörler, internete bağlı bir cihaz dışında hiçbir şeyle etkileşime girmemize gerek kalmadan, otomatik olarak bilgi toplamamıza ve karmaşık bilgisayar algoritmalarına dayalı daha akıllı kararlar almamıza olanak tanır.

Bilgi Alma ve Gönderme

Bildiğimiz cihazların çoğu bu şekilde çalışır - bilgi almak ve ona göre hareket etmek. Yazıcı yazdırmak için bir belge alır ve yazdırır. Kilidi açmak için bir sinyal alırsa bir arabanın kilidi açılır.

Bu işlemler, bir cihazı daha uzaktan açmak kadar basit olabilir. Nesnelerin İnternetinin gerçek gücü, bu iki davranışın aynı cihazdan aynı anda çalışabilmesidir.

İkisini de Yapabilecek Şeyler

Önceki termostat örneğini ele alalım; ya tamamen kendi başına çalışabilseydi? Termostat sıcaklığı ölçer ve ev çok ısındığında sıcaklığı otomatik olarak düşürür.

Bu şekilde cihaz bilgi topluyor ancak aynı zamanda kendi bilgilerini alıyor ve buna göre hareket ediyor. Bu, IoT'nin gerçek gücüdür.

Tüm katagorilerdeki özelliklerin hepsinin var olduğu basit bir örnek daha ele alalım;

Çiftçilik bize güzel bir örnek olabilir mi? IoT çiftçilikte bize nasıl yardımcı olabilir? Düşünülmesi gereken ilk şey, bitkilerin büyümesi için ne kadar insan etkileşiminin gerekli olduğu ve herhangi bir şeyin internete bağlı bir cihazla değiştirilip değiştirilemeyeceğidir. Akla gelen ilk şey sulama sistemidir. Sulama sistemini IoT ile nasıl düşünebiliriz bir sorgulayalım?

Bir bitkinin ne zaman sulanması gerektiğini bir kişi nasıl bilir? Belli bir süre ne zaman geçti? Toprak kuruduğunda hemen sulanması mı gerekir? Tüm bunları bizim için yapabilen bir cihazdan algoritmalarla bu kararlar alınabilir. Diyelim ki toprağın ne kadar nemli olduğunu ölçen sensörlere sahip otomatik bir sulama sistemimiz var. Bu, bilgi toplayan bir cihaz olabilir ve bilgiye göre hareket ederek topraktaki su içeriği % 14'e ulaştığında fıskiyeleri 2 dakika süreyle açın işlemini yaptırabiliriz.

Bu sistem daha da geliştirilebilir; internet erişimi varsa, yaklaşan hava tahminini kontrol edebilir ve yağmurlu havanın gelip gelmediğini görebilir. Eğer öyleyse, bugün sulama sistemini açmayacağını bilecektir.

Bu, nem sensörlerine sahip yalnızca bir cihazdır. Toplanabilecek tüm farklı bilgi türleriyle neler yapılabileceğini düşünün. 

Sonuç

Özetlemek gerekirse, IoT ile gezegeni devrimcileştirmek, ne kadar etkili olabileceğinden dolayı genellikle "4. Sanayi Devrimi" olarak düşünülür. Hepimiz meydana gelen değişikliklerin ve bunların getirdiği sorunların farkında olmalıyız, aynı zamanda bu tür değişikliklerin mümkün olduğu ve gerçekleşmekte olduğu bir dünyada yaşadığımızın da farkında olmalıyız. Eminim pek çok insan bu değişikliklerin yararsız olduğuna ve "şımarık" insanlar için düşünüldüğüne inanacaktır, ancak bunun getirebileceği tüm olumlu etkiyi tasarruf ölçüsünde düşünmeliyiz. 

Yorumlarınızı, önerilerinizi ya da sorularınızı bana Linkedln profilim üzerinden ulaşarak aktarabilirsiniz.  

 https://www.linkedin.com/in/eraybasol

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI