• 7.4041 TL
 • 9.0074 TL
 • 10.1452 TL
KOCAELİ

Pandeminin Teknolojiye Etkisi

04 Ocak 2021 Pazartesi - 17:09

Covid-19’la birlikte hepimizin hayatı değişti. Alışkanlıklarımız, sorumluluklarımız, ihtiyaçlarımız kısacası herşey mecburi bir değişime maruz kaldı. Öğrenmiş ve alışmış olduğumuz bütün düzen alt üst oldu. Sanırım böylece çoğumuzun belki haberdar bile olmadığı ‘yeni dünya düzeni’ne de hızlı ve mecburi bir giriş yapıldı.

Pandemi sürecinin en büyük etkilerinden biri internet kullanımının artması oldu. Öyleki pek çok ağ pandeminin ilk birkaç haftasında bir yıllık trafik büyümesi yaşadı(%30-50). Eylül ayında, trafik seviyesi pandemic öncesi seviyenin %20-30 üzerinde stabil hale geldi fakat yeni kısıtlamaların ve mevsimin etkisiyle seviye tekrar artışa geçti. Şubat ayından Eylül ayına kadar olan dönemde, video abonelerinde %30, ABD’deki VPN uç noktalarında  %23 ve DDoS trafiğinde %40-50’lik bir artış yaşandı. Dünya genelinde pandemic süresinde en çok kullanılan uygulamalar Facebook, Youtube ve WhatsApp olmuştur. Facebook 2,5 milyar aktif kullanıcıya sahipken Youtube ve WhatsApp 2 milyar kullanıcıya ulaşmıştır.

Türkiye’de de durum farklı değil tabiki. Pandemi döneminde internet kullanım sıklığı %70 arttı. İçişleri Bakanlığı 649 kişinin katılımıyla bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %39 ‘unun internetten yaptığı alışveriş arttı, %40’I ise internet bankacılığını daha fazla kullandı. Ayrıca katılımcıların %58’inin sosyal medya kullanımında, %45’inin de internetten film ya da dizi izleme durumunda artış oldu. Çevrimiçi telekonferans uygulamalarını kullananların sayısı bu dönemde %32 arttı.

Bütün bu gelişmeler siber suçların ve internet dolandırıcılığının artmasına, kişisel veriler üzerindeki control miktarının da azalmasına sebep oldu. Unutmayalım ki sanal ortamda yaptığımız herşey dijital iz bırakmaktadır. Bu da özgürlüğümüz ve mahremiyetimizin kaybolmasına sebebiyet vermektedir.

Pandemi döneminin hepimize dayattığı mecburiyetlerin bende farkındayım elbette. Fakat kendimizi Covid-19 virüsünden korumaya çalışırken elektronik cihazların zararına maruz bırakıyoruz farkında olmadan. Bu cihazların yaydığı radrasyon ve farklı şekillerde bedenimize(özellikle beynimize) verdiği zararlar uzun vadade Covid-19’dan daha tehlikeli olabilir.

Çoğumuzun işi, katılacağı eğitim ve seminerler en önemlisi de çocuklarımızın eğitim hayatı online ortamda devam etmak zorunda kaldı. İnternetten uzak kalmamız imkansız ama kısıtlamak bizim elimizde. Yukarıda bahsettiğim verilere göre çevrimiçi telekonferans uygulamalarını kullananların sayısının %32 artması engellenemez çünkü bir zorunluluk söz konusu ama hepimiz biliyoruz ki asıl artışın yaşandığı sosyal medya uygulamalarının zorunlulukla alakası yok. 

Sosyal medyayı hiç kullanmayalım demiyorum (ki çoğumuz için sanırım imkansız artık bu) ama kontrollu bir şekilde kullanmanın faydası var. Ayrıca dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya yerine haber portallarını kullanmak sizi hem bilgi kirliliğinden hem de boşa harcayacağınız fazla zamandan koruyacaktır. Aslında bu dönemde olması gereken zorunlu olduğumuz bir kullanım söz konusu olduğu için diğer alanlarda bir azalma yaşanmasıydı ki zorunlu olarak maruz kaldığımız sürenin telafisini yapabilelim. En azından stabil tutulmalıydı sosyal medya için harcanılan zaman. 

Pandemic döneminde en sık duyduğumuz cümle ‘hayat eve sığar’ oldu sanırım. Evet hayatı eve sığdırdık bir şekilde fakat fıtrat eve sığmıyor. Ne bizim ne de çocuklarımızın fıtratı bu kadar asosyal olmaya uygun değil. Vaktimizin çoğunun evde geçtiği bu dönemde internet kulanımı çoğu insan tarafından boşluğu doldurmada tek çare olarak görülüyor sanırım(Türkiye’de internette kişi başı ortalama  10 saat geçiriliyor, verilere göre). Tamam akraba ve arkadaşlarımızla görüşme olanağımız çok azaldı fakat en azından aile içindeki sosyalleşmeyi arttırabiliriz. 

Mesela en son ne zaman kendinizi vererek keyif alarak oyun oynadınız çocuğunuzla ? Çocuğunuzun yaşı büyük olabilir ama her yaştaki insanın oynamaktan zevk alacağı  oyunlar mevcut. Oyun oynamak size göre olmayabilir belki ama keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yol mutlaka vardır. Ya da en son ne zaman ilgilendiğiniz herşeyi bırakıp, eşinizin karşısına oturup gözlerinin içine bakıp gerçekten nasıl olduğunu, onun için yapmanızı isteği birşey olup olmadığını sorup kendisini değerli hissettirdiniz? Bu örnekler o kadar çok arttırılabilir ki çünkü eminim hepimizin ihmal ettiği üstünde durmadığı ama hem kendimize hem karşımızdakine iyi hissettirecek durumlar vardır.

Kısacası pandemic döneminin hem kendimiz hem ailemiz için dost mu düşman mı olduğunu belirlemek aslında kendi elimizde. Ve yine bir teknoloji sever olarak diyorum ki sorun teknoloji değil onu nasıl kullandığımızdır.

Hoşça bakın zatınıza…

 

Yorumlarınızı, önerilerinizi ya da sorularınızı bana Linkedln profilim üzerinden ulaşarak aktarabilirsiniz.  

 https://www.linkedin.com/in/eraybasolYAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım