• 7.9021 TL
  • 9.3181 TL
  • 10.2353 TL
KOCAELİ 20°

Whatsapp'ın Hikayesi

23 Eylül 2020 Çarşamba - 08:59

Sizlere aslında gün içerisinde çok fazla kullandığımız bir uygulamanın hikayesini aktaracağım bu hafta okuyucularım. Bir mesajlaşma uygulaması ve yeşil renkli bir logosu var. Tahmin ettiğiniz üzere Whatsapp uygulamasının nasıl ortaya çıktığından bahsedeceğim.

 

Whatsapp’ın kurucusu Ukraynalı yazılım geliştiricisi Jan Koum’dur. Jan Koum Ukrayna’nın komunist bir köyünde doğdu. 16 yaşında annesi ile birlikte A.B.D’ye taşındı. Jan Amerika’da kültürel olarak bazı zorluklar yaşadı. Yetişip büyüdüğü yerdeki arkadaşlıklara ve davranışlara hiç benzemiyordu artık yaşadığı yer.

 

Sonrasında Brian Acton ile tanıştı. Brian Jan’ın hayata bakış açısını sevdiği için Yahoo şirketine girmesine yardımcı oldu ve 9 sene boyunca beraber çalıştılar. Kendilerinin dünyanın en çok kullanılan mobil uygulamasını geliştireceklerinden haberleri bile yoktu. Jan buradaki çalışma zamanını bir hapis cezası olarak nitelendirdi.( Linkedln profilini incelediğimizde Yahoo’daki son üç senesini biraz iş yaptı olarak tanımlamış olduğunu görüyoruz.)

 

Yahoo şirketinde çalışırkan Jan Koum, dünyayı dolaşaya karar verdi. Bu yüzden işini bıraktı. Dünyayı dolaşırken başka ülkelerde bulunan arkadaşlarıyla bağlantıda olması gerekiyordu. Aslında 2007 yılında uluslararası aramalar gülünç derecede pahalıydı. Yurtdışındaki arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için telefon faturalarına binlerce harcama yapmaktan hoşlanmıyordu, bir fikri vardı...

 

İphone’nun ilk lanse edildiği yıllardı. Instagram, Messenger öncesi günlerdi. Yurtdışından mesajla konuşmak bile pahalıya mal oluyordu. O zamanlar bilgisayarda Skype gibi uygulamalar uluslararası konuşma yapabilmek için kullanılıyordu. Ama cep telefonlarında böyle bir uygulamanın eşdeğeri yoktu.

 

Buradaki fikir kullanıcıların bir görüşme yapmadan önce Whatsapp’ı açıp arayacağı kişinin çevrimiçi olduğunu görmeleri ve internet üzerinden birbirleri ile konuşabilmeleriydi. Whatsapp’ın ilk sürümünde arkadaşınızdan durum paylaşımı yapıldığı zaman bir bildirim gelmiyordu. Çünkü o zamanlar “Push Notifications” denilen anlık bildirimler cep telefonlarında bir özellik olarak yoktu.

 

“Apple 2009 yılında anlık bildirim özelliğini tanıttı ve herşey bir anda değişti.”

 

Anlık bildirimler aktif olunca kullanıcılar da durumlarını değiştirmeye başladılar. Bu bildirimler sayesinde kişi listesindeki tüm Whatsapp kullanıcıları aktif olarak bildirim alacaktı. Jan Koum insanların durumlarını değiştirdikçe aslında bunun birbirleri ile iletişim kurma yöntemi olduğunu fark etti. İnsanlar sadece bir durum paylaşma uygulaması değil mesajlaşma uygulaması da istiyorlardı.

 

Jan Koum uygulamayı geliştirerek mesajlaşma özelliğini de entegre etti ve kullanıcı sayısı bir anda yükseldi. Bu arada uygulama sadece Amerika’da ve iOS tabanlı cep telefonlarında kullanılıyordu. Yurt dışındaki arkadaşlarını ziyaret eden Jan, diğer ülkelerde Nokia ile Android telefonların popüler olduğunu ve çok fazla kullanıldığını gördü. Hemen bu işletim sistemlerine uygun olacak şekilde Whatsapp sürümlerini yayınladı.

 

Özellikle Nokia telefonlarına verilen sürüm ile birlikte sonuç sarhoş ediciydi. Uygulamaya günde yaklaşık 328.767 kullanıcı eklendi. Bu kullanıcıların çoğu Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa'dandı.

2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındı, ve Whatsapp pazarlamaya bir kuruş bile harcamadı. Çünkü Jan doğru zamanda doğru yerdeydi.

 

Jan Koum su akmayan bir evde büyüdü. Annesine destek olmak için bakkal çırağı olarak çalıştı. Yerel bir kitap mağazasından programlama kitapları kiralar ve okuduktan sonra iade ederdi.

 

“Zorundalıklar belki de yeni birşeylerin ortaya çıkmasındaki en büyük sebeptir.”

 

Bu Çağ artık bilişim çağı ve geleceği görmek isteyenler için bu hikayenin yolunuzu aydınlatacağını umut ediyorum.

 

Yorumlarınızı, önerilerinizi ya da sorularınızı bana Linkedln profilim üzerinden ulaşarak aktarabilirsiniz.

https://www.linkedin.com/in/eraybasol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI