REKLAMI KAPAT

Eyvah Kripto’ya Vergi Geliyor !!!

17 Mayıs 2021 Pazartesi - 23:08

Tam kapanmanın sonlarına yaklaştığımız bugünlerde herkese sağlıklı günler dilerim. Bu yazımda başlıktan da anlaşılacağı gibi tam kapanma ile birlikte kripto ya artan ilgiden dolayı herkesin dilinde dolaşan bu soru Kripto’ya vergi geliyor. Nasıl olacak ?

Bu durumla ilgili şunu söylemeyelim vergi den korkmayın!!! Neden mi çünkü şu an mevcut durumda bankadan yapılan altın ve döviz al-sat işlemlerinde vergi alınıyor. Bu alınacak olan vergiye aslında güvence olarak bakmamız lazım. Kripto para borsasını duyanların kafasındaki soru işaretlerini maddeler halinde sıralamaya çalışalım.

 

* Borsa da firmalardan kağıt alıyoruz arkasında banka, devlet var kripto sanal psikolojik bir varlık hatta varlık mı onu bile bilmiyoruz. Nasıl yatırım yapayım ?

 

* Arkasındaki firma kim tanımıyoruz bilmiyoruz bilmediğimiz borsalardan giriyoruz, borsa kaçıp giderse ( son günlerde olduğu gibi ) ne yapıcaz ?

 

* Telefonumdan uygulamam silindi veya başka bir aksilik oldu yatırdığım paraya tekrar nasıl ulaşacağım ? Kayıt olurken bir çok soru cevapladım cevapları unuttum muhattabımız kim olucak ?

 

* Kayıt olurken tüm kimlik belgelerimi verdim adıma yasa dışı bir işlem yaparlarsa ne olucak ?

 

Aslında bu soruları daha da attırabiliriz. Bu soruların temel sebebi devletin kripto varlıkları  tanımamasıdır. Yani hiçbir kurumda kayıtlı olmamalarıdır. Bu soruları altın al -sat için bankadan hesap açarken sormuyoruz. Çünkü vergi var devlet tanıyor ve arkasında. Bakıldığında bankalardan da sanal olarak altın ve döviz alımı yapıyoruz.

 

Bunların hepsini özetlemek istersek şu şekilde diyebiliriz verginin gelmesi ile birlikte devletimiz kripto paraların varlığını tanımış olacak ve kripto paralara sanal bir varlık olarak değil arkasında olan şirketle birlikte yatırım aracı olarak kabul etmiş olucak. Bu durum bizlere yatırdığımız paranın devlet güvencesinde olmasını, borsalara verdiğimiz kimlik bilgilerin KVKK kapsamında kullanımının olacağını bir nevi taahhüt edicek.

 

Unutmayalım burada söylememiz gereken kelime “EVYAH” değil “OH” olmalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI