REKLAMI KAPAT
KOCAELİ 27°

Kripto Para ve Blockchain!!!

27 Nisan 2021 Salı - 14:49

Öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.

Günümüzün trendi ve bence geleceğin teknolojisi kripto para yani blockchain hakkında dilimin döndüğü kadar bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle kripto parayı anlayabilmemiz için Blockchain teknolojisini anlamamız lazım. Peki nedir BlockChain ?özetle topladığı verilere göre işlem yapan yapay zeka diyebiliriz. Pandemi süresince tüm dev markaların yapay zeka konusuna ağırlık vermeleri hiç dikkatinizi çekti mi ? Konuyu dağıtmadan BlockChain teknolojisi merkeziyeti olmayan bir teknolojik ağ sistemi. Çalışma sistemi sisteme verileri toplayıp örneğin kişisel bilgileriniz, Kamera görüntüleri , Hes kodları , girdiğiniz web siteleri vb.. bu verileri ihtiyaç duyduğu bilgiye göre süzüp karşınıza çıkartma teknolojisine sahip yapay zeka. Bu açıklamadan sonra sanıyorum hepimizin aklına Facebook , Whatsapp Gizlilik sözleşmeleri gelmiştir. Maalesef bunların hepsi birbiri ile bağlantılı. Özetlemek gerekirse yapay zekânın kontrol ettiği bir bilgisayar da diyebiliriz.

Bu açıklamalardan sonra kripto parayı açıklamak daha kolay olacak sanırım.  Kripto parada sonsuz olarak düşünülen BlockChain ağının içerisinde bir uygulama. Hepimizin bu sıralar çok sık duyduğu coin ( kripto para ) aslında bir uygulamadan türetiliyor. Bu sıralar eminim hepimizin bir arkadaşı kripto para borsasına davet etmiştir. Peki sanal olan bir paranın borsası nasıl oluyor ? Buna nasıl güvenmeliyiz ?

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var dünyada bir çok şirket geleceğin BlockChain üzerinden şekilleneceğini düşündüğü için ya da şekillenmesini istediği için kendi Coinlerini piyasaya çeşitli borsalardan sürüyor. Gelelim güven konusuna öncelikle bu borsaya gireceğimiz firmanın köklü, sermayesinin ve yazılımın güçlü olmasına dikkat etmemiz lazım. Peki şunu sorabiliriz kendimize neden birden bu kadar popüler oldu kripto para. Arkadaşlar unutmamız gereken bir nokta var bu sistemi yönetenler tüm dünya da tek el olmak istiyor. Bu sebepten ötürü kripto para ile direk alış-veriş sağlayarak aradan bizim devletimiz gibi tüm dünya ulus devletlerini ticarette aradan çıkartıp dünya da tek devlet düşüncesini benimsiyorlar. Bu konuya daha detaylı daha sonrasında girelim.

Özetle bu konudaki düşüncelerimi şu şekilde belirteyim. Geleceğin teknolojisi kripto para olacak mı ?Evet bence olucak.

Kripto para ile çalışan ülkemizden bir örnek varmı ? Evet var. AKBANK geçtiğimiz günlerde Almanya şubesine yurtdışı para transferinde sözleşme ve transfer esnasında kullanmak üzerine Ripple ( XRP ) kripto parasına sahip olan şirket ile anlaşma yaptı.

Peki bu kripto para borsasına giren herkes kazandığını söylüyor herkes birden uzman oluyor, gerçekten herkese kazandırıyor mu? Kesinlikle hayır. Unutmayalım paranın olduğu her yerde muhakkak bir manipülasyon olacaktır. Aksi takdirde tüm kritpopara  borsaların yok olması lazım. Bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız lütfen sizleri yoracak derecede cebinizdeki son parayla bunu yapmayın!

YORUMLAR

 • Toplam 2 yorum

Yazan: Melek Nur

0 Beğendim
1 Beğenmedim

Yazan: Kerem ÜNSAL

Gerçekten süper bir yazı. Tebrikler Halil ERİŞ emeğine yüreğine sağlık.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım