KOCAELİ 17°

Kocaeli ara seçime hazır mı?

27 Şubat 2021 Cumartesi - 23:25

Anayasa gereği TBMM’de bulunan mevcut Milletvekili sayısının (600) yüzde 5’i (30) herhangi bir sebepten dolayı Milletvekilliği görevini yerine getiremiyor ve koltukları mecliste boş kalıyorsa seçildikleri illerde yeniden Milletvekilliği seçimi yapılır.

24 Haziran 2018 seçimlerinde bölgelerinden seçilerek mecliste giden 15 Milletvekilinin koltukları boşaldı. Bu 15 Vekil arasında Belediye Başkanı seçilen, Vefat eden ve tutuklananlar oldu.  

***

Geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilleri hakkında hazırlanan 33 farklı fezlekenin Meclis’e ulaştığını söylemişti. Bu fezlekelerin dışında HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na "terör örgütü propagandası yapma" suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası da onandı.

Şimdi asıl ilimizi yani bizi ilgilendiren kısma gelelim.

Kocaeli’de 24 Haziran 2018 seçiminde CHP Kocaeli Milletvekili olarak mecliste giren Fatma Kaplan Hürriyet 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde İzmit Belediye başkanı olarak seçildi.

Hürriyet’in Başkan olmasıyla Kocaeli’nin vekil sayısı 13’den 12’ye düştü.

***

Geçtiğimiz günlerde ise "terör örgütü propagandası yapma" suçundan hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da vekilliği düşme tehlikesi ile karşı karşıya.

HDP kendi vekilleri için hazırlanan fezlekelerin sonucunda bazı isimlerin vekilliği (HDP’li) düşürülürse bölgelerinde yeni vekilleri meclise gönderebilmek için sayıyı 30’a tamamlayarak bazı vekillerini de istifa ettirebileceklerinin sinyalini verdi.

Süreç bu şekilde işlerse Türkiye’de seçimin yapılacağı bölgelerden birisi de Kocaeli olacak.

Kocaeli halkı 2 yeni Milletvekili için ara seçime gidecek.

***

AK Parti ve MHP’nin Kocaeli’deki oyu eğer Millet İttifakının 2 katından 1 fazla olması durumunda 2 Milletvekili de Cumhur İttifakından seçilir.

Bir sürpriz olmadığı sürece Kocaeli’de sonuç 1+1, yani 1 Cumhur İttifakı 1 Millet İttifakı adayı meclise yeni Kocaeli Milletvekilleri olarak gidecektir.

***

Kocaeli’de siyaseti iyi okuyamayan, adeta koltuk boş kalmasın diye İl ve İlçe başkanlığı yapan Başkanlar için bu bir baskın seçim olur. Açık konuşuyorum elleri ayaklarına dolanır. Ne aday bulabilirler ne hazırlık yapabilirler.

Ben ne pahasına olursa olsun hükümetin bu ara seçimi yapacağına inanıyorum. Çünkü yapılacak bir ara seçim AK Parti’nin ülkedeki son durumunu, teşkilatların yeterli olup olmadığını da gözler önünde serecektir. Yani 50 Milyon kişinin katılacağı bir anket gibi düşünün. Hem de gerçek rakamlarla.

Bu yüzden AK Parti harıl harıl çalışırken muhalefetin de bir o kadar çalışması, bu Pazar seçim varmış gibi davranması gerekir. Aksi halde AK Parti 2 vekili de alırsa hiç şaşırmam.

YORUMLAR

 • Toplam 1 yorum

Yazan: İzmitli

Ak parti el altından hazırlanıyor chpde hazır olmalı

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım